Jak zrobić naturalnie piegi?

Naturalne piegi to małe plamki o ciepłym odcieniu występujące na skórze twarzy i ciała. Są gładkie w dotyku i – w przeciwieństwie do pieprzyków – nie wystają ponad skórę. Za kolor piegów odpowiada pigment zwany melaniną. Jeżeli masz tendencję do pojawiania się piegów, najszybszym sposobem na ich stworzenie byłoby delikatne opalanie twarzy. Ekspozycja na słońce może sprawić, że piegi na twojej skórze staną się bardziej widoczne lub pojawią się nowe. Jednak należy pamiętać, że nadmierne opalanie prowadzi do uszkodzenia skóry, przedwczesnego starzenia się, a nawet chorób nowotworowych. Dlatego zawsze należy stosować kremy z filtrem UV i ograniczać czas przebywania na słońcu. Na szczęście dziś nietrudno o dobre alternatywy dla słonecznych kąpieli.

Czym najlepiej zrobić piegi?

Jeżeli nie jesteś naturalnie obdarzona piegami, nic straconego. Na fali popularności sztucznych piegów, możesz skorzystać z wielu opcji, aby za pomocą makijażu stworzyć naturalnie wyglądające piegi. Najstarsza charakteryzatorska metoda na stworzenie piegów, to nasączenie porowatej gąbki brązową farbą do twarzy i delikatne rozproszenie pigmentu nad skórą twarzy. Choć ta technika daje satysfakcjonujące rezultaty, w codziennym użytkowaniu może być nieco problematyczna i powodować zabrudzenia nie tylko na ubraniach, ale również w twoim otoczeniu. Z tego powodu, aby stworzyć sztuczne piegi, sugerujemy użycie jednej z pięciu poniższych metod.

Susan Fang wiosna-lato 2024Susan Fang wiosna-lato 2024 / Spotlight/Launchmetrics

Jak zrobić sztuczne piegi? 5 sposobów

Oto 5 łatwych sposobów na stworzenie sztucznych piegów z pomocą różnych technik. Po kilku próbach za każdym razem będziesz tworzyć naturalnie wyglądające sztuczne piegi, podobne do tych, które pojawiają się na skórze po ekspozycji słonecznej. Nie zapomnij, aby przed przystąpieniem do pracy, zawsze wykonywać próbę uczuleniową!

Henna

Henna znana jest głównie jako naturalny środek barwiący włosy, ale może być również wykorzystana do stworzenia sztucznych piegów. Zaletą tej zdobywającej popularność metody jest jej trwałość – efekty mogą utrzymać się na skórze nawet do dwóch tygodni. Wybierz hennę w odpowiednim odcieniu i za pomocą cienkiego pędzelka lub patyczka do henny, namaluj na twarzy niewielkie kropki, imitujące naturalny rozkład piegów. Po upływie odpowiedniego czasu zmyj hennę. Pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej.

Kredka do brwi

Kredka do brwi w dobrze dobranym odcieniu może być świetnym narzędziem do stworzenia sztucznych piegów. Wybierz kredkę w brązowym kolorze i delikatnie dotykając skóry, namaluj nią małe, nierówne kropki na wybranych obszarach twarzy. Aby zachować naturalny efekt, skup się na miejscach, które jako pierwsze muska słońce – grzbiet nosa, broda, czoło, wystające części policzków. Dla subtelniejszego efektu rozblenduj je opuszkiem palca lub gąbeczką.

Liner do piegów 

Choć do namalowania sztucznych piegów możesz użyć pisaka do brwi, w związku z rosnącym zainteresowaniem tym trendem, wiele marek wypuściło specjalne linery do malowania piegów. Mogą one być w pisaku, kałamarzu lub żelu. Wszystkie zostały zaprojektowane do tworzenia naturalnie wyglądających piegów. Wybierz ciepły liner w odcieniu zbliżonym do twojego naturalnego koloru skóry i delikatnie aplikuj go na wybrane obszary twarzy, imitując naturalny rozkład piegów.

Cienie do oczu

Matowe cienie do oczu w odcieniu ciepłego brązu lub beżu również mogą posłużyć jako narzędzie do tworzenia sztucznych piegów. Za pomocą precyzyjnego pędzelka do cieni, delikatnie aplikuj cień na skórę, tworząc niewielkie, nieregularne plamki na wybranych obszarach twarzy. Ta metoda daje bardzo naturalny, choć mniej trwały efekt, niż pisak do piegów czy kredka do brwi.

Spray na odrosty

Jeden z ulubionych sposób TikTokerów na stworzenie sztucznych piegów to wykorzystanie sprayu do odrostów. Aby zrobić sztuczne piegi za pomocą sprayu do odrostów, wybierz produkt w odcieniu brązowym, który harmonizuje z twoim kolorem skóry. Następnie, trzymając opakowanie w odpowiedniej odległości od twarzy, delikatnie spryskaj wybrane obszary, aby uzyskać naturalnie wyglądające piegi. Pamiętaj, aby stosować produkt ostrożnie i równomiernie, unikając nadmiernej aplikacji produktu na skórę.

Susan Fang wiosna-lato 2024 (sztuczne piegi na twarzy)Susan Fang wiosna-lato 2024 / Spotlight/Launchmetrics

Jak malować piegi? Praktyczne wskazówki

Malowanie sztucznych piegów w naturalny sposób wymaga subtelności i odrobiny umiejętności. Oto praktyczne wskazówki, dzięki którym w prosty sposób uzyskasz naturalnie wyglądające sztuczne piegi – stopione ze skórą, w słonecznym odcieniu odpowiednim dla twojej karnacji.

Unikaj symetrii 

Pierwszą wskazówką w przypadku malowania sztucznych piegów jest unikanie symetrii. Piegi w naturze są nierównomiernie rozmieszczone, dlatego malując je, również należy zachować tę nieregularność. 

Maluj piegi różnej wielkości

Malując piegi, warto też zróżnicować ich wielkość. Obok większej kropki namaluj kilka mniejszych, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd. 

Blenduj makijaż

Po nałożeniu kosmetyków, warto zblendować piegi ze skórą, delikatnie wklepując je palcem, aby nie pozostały widoczne ostre linie i plamy.

Dobierz właściwy odcień sztucznych piegów.

Aby piegi wyglądały naturalnie, warto używać produktów o ciepłym odcieniu. W tym celu świetnie sprawdzają się jaśniejsze i ciemniejsze linery, kredki lub cienie. 

Utrwal piegi bronzerem

Dodatkowo, aby zapobiec szarości, która może się pojawić na skórze po utrwaleniu piegów za pomocą pudru, warto wykończyć makijaż delikatnym pociągnięciem pędzla z pudrowym bronzerem

Pamiętajmy, że naturalne piegi powstają na słońcu, dlatego starajmy się uzyskać efekt, który będzie wyglądał jak naturalna pigmentacja skóry. Przy odpowiedniej technice i zastosowaniu powyższych wskazówek w praktyce, możemy osiągnąć efekt sztucznych piegów, który będzie wyglądał jak dzieło natury.

Sztuczne piegi na twarzyPreen by Thornton Bregazzi wiosna-lato 2015 / Spotlight/Launchmetrics

Sztuczne piegi henną

Wybierając hennę do stworzenia sztucznych piegów, ważne jest, aby wybrać produkt wysokiej jakości, który jest przeznaczony do użytku na skórze. Postaw na hennę, która jest naturalna i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Przed nałożeniem henny na całą twarz, zaleca się wykonanie próby uczuleniowej na małym obszarze skóry, aby sprawdzić, czy nie wywołuje ona reakcji alergicznych.

Jak długo utrzymują się piegi henną?

Czas, przez który henna utrzymuje się na skórze, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj skóry, jej stan i sposób aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, henna może utrzymywać się na skórze przez około 1-2 tygodnie, ale może również szybciej zmywać się z obszarów bardziej narażonych na czynniki zewnętrzne lub częste mycie.

Ile trzyma się piegi henną?

Aby uzyskać jak najtrwalszy rezultat, ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry przed nałożeniem henny oraz staranne jej aplikowanie. Dobrze jest oczyścić skórę i delikatnie złuszczyć ją przed aplikacją, co pomoże hennie lepiej się wchłonąć. Po nałożeniu pozostaw hennę na skórze przez około 1-2 godziny, w zależności od pożądanego intensywności koloru.

Ważne jest również, aby pamiętać, że efekt henny może się różnić w zależności od koloru skóry oraz indywidualnych cech każdej osoby. Dlatego zawsze warto przeprowadzić próbę na małym obszarze skóry przed nałożeniem henny na większą powierzchnię twarzy.

Sztuczne piegi na twarzyPreen by Thornton Bregazzi wiosna-lato 2015 / Spotlight/Launchmetrics

Skąd popularność sztucznych piegów?

Zanim sztuczne piegi na dobre zagościły w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej, dużą popularnością cieszyły się w świecie mody, szczególnie w makijażu edytorialowym i wybiegowym. Ze swoich naturalnych piegów słynną między innymi modelki Adwoa Aboah i Kate Moss. Wizażystka Charlotte Tilbury, zanim stała się potentatką branży beauty z ogromną marką luksusowych kosmetyków do makijażu, często pracowała na planach zdjęciowych z Kate. Przy każdej sesji zdjęciowej, na twarzy supermodelki malowała kilkanaście nieregularnie rozmieszczonych piegów. Dzięki temu makijaż Kate nie wyglądał jak make-up, tylko zdrowa skóra muśnięta wakacyjnym słońcem.

Sztuczne piegi stały się nieodłącznym elementem makijażu, dodającym uroku i naturalnego wyrazu każdemu lookowi. Bez względu na to, czy wybierzesz hennę, kredkę do brwi, liner, cienie do oczu czy spray na odrosty, kluczem do sukcesu jest subtelność i umiejętność zachowania naturalnego wyglądu. Dzięki sztucznym piegom możesz dodać swojemu makijażowi odrobinę luzu i słonecznej energii, podkreślając swoją naturalną urodę.