Najczęściej wybieraną metodą przedłużania paznokci jest metoda żelowa, która polega na nadbudowaniu długości naturalnej płytki za pomocą żelu utwardzonego w lampie UV. Wykorzystuje się do tego specjalny produkt, który jest bardzo plastyczny, nie posiada zapachu i jest mało inwazyjny.

Jeśli decydujesz się na przedłużenie paznokci żelem, możesz zrobić to na tipsie lub na szablonie. Chociaż jeszcze kilka lat temu te dwie metody stosowało się równie często, dziś profesjonaliści w salonach korzystają w zasadzie wyłącznie z jednorazowych form do paznokci, które pozwalają na uzyskanie bardziej naturalnego efektu.

Szablon do przedłużania paznokci

Szablony do paznokci nie tylko pomagają wydłużyć naturalną płytkę i zbudować pożądaną długość, ale również stanowią nieodzowne narzędzie potrzebne do kształtowania krzywej C. Co to takiego?

Krzywa C to łuk na paznokciu, który przechodzi idealnie przez jego środek - zaczyna się przy linii skórek, a kończy przy wolnym brzegu. Dodaje manicure'owi elegancji i eleganckiego wyglądu, a jej prawidłowe wykonanie jest konieczne jeśli decydujesz się na paznokcie żelowe lub przedłużanie akrylowe.

Jak dopasować szablon do paznokcia?

Kluczem opanowania prawidłowego dopasowywania i przyklejania form jest cierpliwość i praktyka. Nie jest to prosta czynność, którą każdy będzie potrafił wykonać w domu już przy pierwszym podejściu. Osobom niedoświadczonym w stylizacji paznokci i przedłużaniu żelem, radzimy najpierw udać się do salonu, w którym można podpatrzeć techniki stosowane przez profesjonalistów.

Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne przedłużanie paznokci na szablonie, trzymaj się kilku zasad, które znacznie ułatwią ci poprawną aplikację formy.

  1. Przede wszystkim na początku dokładnie przygotuj płytkę do stylizacji. Zadbaj o jej wygładzenie, odtłuszczenie i oczyszczenie; skróć paznokcie do długości palca i nałóż primer kwasowy lub bezkwasowy (zależnie od potrzeb płytki). Nie zapomnij o spiłowaniu brzegów, a także zmiękczeniu i odsunięciu skórek.
  2. Nałóż bazę i utwardź ją w lampie tak, jak to robisz w przypadku klasycznego manicure.
  3. Formę do przedłużania paznokci odklej od arkusza zostawiając na nim jedynie kółko znajdujące się na środku lub przyklej je po wewnętrznej stronie formy, aby dodatkowo ją usztywnić.
  4. Delikatnie wygnij szablon i w precyzyjny sposób podłóż go pod wolny brzeg naturalnego paznokcia. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie paznokcie są takie same i każdy kształt płytki wymaga innego podejścia. W razie potrzeby delikatnie przytnij więc nożyczkami szablon tak, aby idealnie dopasował się do twojej płytki.
  5. Gdy uda ci się już równo przykleić formę, weź płaski pędzelek do żelu i nałóż produkt budujący zarówno na płytkę, jak i zaaplikowany szablon.
  6. Po utwardzeniu w lampie możesz delikatnie odkleić szablon do paznokci i zabrać się za nakładanie kolejnych warstw żelu - pamiętaj o równomiernym rozprowadzaniu i zbudowaniu krzywej C (jak zrobić to krok po kroku tłumaczyliśmy w tym artykule).
  7. Po utwardzeniu ostatniej warstwy produktu, delikatnie spiłuj paznokieć nadając mu pożądany kształt i długość.
  8. Dopiero po wykonaniu wszystkich powyższych czynności, możesz przejść do wykonania wybranej stylizacji.

Jak zrobić samemu szablon do przedłużania paznokci?

Szablony do paznokci ciężko zastąpić nieprofesjonalnymi produktami, które posiadamy w domu. Jeśli jednak znajdziesz się w sytuacji kryzysowej i potrzebujesz “na szybko” przedłużyć złamany paznokieć, internautki na urodowych forach polecają wykorzystanie do tego zwykłej folii aluminiowej. Ich sposób polega na złożeniu folii tak, aby stała się bardziej sztywna i przyklejeniu jej za pomocą taśmy do brzegów palca.

Jak przedłużyć paznokcie bez szablonu?

Nie masz cierpliwości do aplikowania szablonów? Możesz wypróbować przedłużenie paznokci za pomocą tipsów, jednak pamiętaj, że posiadają one już trwałą, mało plastyczną strukturę, która nie dopasuje się do każdej płytki paznokcia. Aby manicure na tipsach wyglądał estetycznie, nie może być wykonany "na siłę", bo poskutkuje nietrwałą stylizacją lub nawet uszkodzeniem naturalnej płytki.