43. festiwal filmowy w Gdyni zamknęła Gala Finałowa w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej, którą poprowadzili Małgorzata Kożuchowska i Marek Bukowski.

Czytaj też: Lista zwycięzców 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni >>

Spośród 16 filmów Jury wyłoniło aż dwóch laureatów. Ale specjalną nagrodę główną otrzymał m.in. "Kler" Wojciecha Smarzowskiego (drugim wyróżnionym filmem jest "7 uczuć" Marka Koterskiego).

Radykalny, obrazoburczy, agresywny? Film Smarzowskiego wywołał burzę. W Gdyni trzeba było zorganizować dodatkowe seanse a najdłuższe oklaski spowodowały kontrowersje wokół nagrody Złotego Klakiera. Obraz wyprzedziła już jego mroczna legenda, zdobywając dla niego i dobrą, i złą prasę. "Kler" wchodzi do kin 28 września. Wcześniej pokazano go w Gdyni.

Zobacz też: Wywiad wideo z Wojciechem Smarzowskim. Kulturalna ELLE >>

Jest ich kilku, sutanny noszą w innych okolicznościach i warunkach. Ksiądz Lisowski (Jacek Braciak) realizuje się w kurii i marzy o Watykanie. Arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), wyznaje głównie rządzę władzy... Ksiądz Trybus (Robert Więckiewicz) jest wiejskim proboszczem o bardzo ludzkich słabościach a ksiądz Kukuła mierzy się z zarzutami o pedofilię. To na nich oparł swoją fabułę Smarzowski. "Kler" obnaża przewinienia Kościoła w mniej tendencyjny sposób niż wielu to sobie wyobrażało...

Czytaj całą recenzję „Kleru” w ELLE.pl >>