Marzy ci się wypoczynek po ciężkim dniu i chwila dla siebie? Kąpiel z solą morską znakomicie cię odpręży. Twoje spięte ciało i zestresowany umysł będą ci za to bardzo wdzięczne. Sól morska do przynosi bowiem relaks i nieprawdopodobne ukojenie, a tym samym wprowadza w dobry nastrój. Co jeszcze jej zawdzięczamy? Jakie są rodzaje soli, a także jak używać tego naturalnego kosmetyku, aby podczas kąpieli wydobyć z niego wszystko to, na czym najbardziej nam zależy? Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat zbawiennych właściwości tego składnika.  

Czy sól morska nadaje się do kąpieli?

Sól morska nie od dziś z powodzeniem wykorzystywana jest jako element kosmetyków i dodajemy ją też często do gorących kąpieli. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do jej wykorzystywania. Wśród nich są np. ciąża (w tym przypadku istotna jest też temperatura wody), niewydolność krążenia, choroby nowotworowe czy gruźlica. Pewne gotowe mieszanki soli mogą zawierać wysoką zawartość jodu, więc osoby z nadczynnością tarczycy powinny być ostrożniejsze, jeśli chodzi o kąpiel w soli morskiej. Zdarza się też, że długa, gorąca kąpiel może delikatnie wysuszać cerę - pamiętajmy wtedy o odpowiednim, intensywnym nawilżeniu skóry po takim rytuale. 

Istotnym może być jednak fakt, że sól do kąpieli to połączenie stosunkowo uniwersalne: genialnie sprawdzi się zatem w przypadku skóry tłustej, suchej, wrażliwej, dojrzałej lub młodej. Zanim skusi cię szereg dobroczynnych właściwości tego popularnego składnika, dobrze jest dokonać wyboru ze świadomością, że istnieje kilka rodzajów soli morskiej. Każdy z nich ma określone, wyjątkowe działanie, które pozwala na osiągnięcie konkretnych efektów. A jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub schorzenia, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, zanim rozpoczniesz swój rytuał pielęgnacyjno-relaksacyjny z udziałem soli morskiej.

Sól morska do kąpieli: właściwości

Poza działaniem oczyszczającym, detoksykującym i rozluźniającym, sól morska dodawana do kąpieli świetnie poradzi sobie także, między innymi, z załagodzeniem stanów zapalnych. Działa nie tylko na skórę, ale też na organy wewnętrzne. Taka kąpiel dobrze wpływa na układ oddechowy i pomaga pobudzić krążenie. Poza tym łagodzi skurcze mięśni czy objawy sztywności stawów. Za jej sprawą powinny też zmniejszyć się dolegliwości bólowe nóg i pleców. Wracając jednak do kosmetycznych kwestii, warto wiedzieć, że sól morska ułatwia składnikom odżywczym wniknąć w głąb skóry. To oznacza, że nałożone po jej osuszeniu balsamy i sera zadziałają jeszcze skuteczniej.

To jednak nie koniec jej cennych właściwości. Wraz z odpowiednimi dodatkami, sól morska może również świetnie zadziałać na... stan naszej psychiki. Wprowadza nas bowiem w stan ukojenia - mięśnie stają się rozluźnione, a umysł cudownie wyciszony. Sól do kąpieli w wersji gruboziarnistej (szczególnie w połączeniu z suszonymi ziołami i kwiatami lub nasączona olejkami eterycznymi) sprawdzi się w aromaterapii, jako dodatek do kąpieli o kojącym, wyciszającym działaniu. W wersji drobnoziarnistej wykorzystywana jest często jako składnik peelingu - wygładza skórę, pomaga usunąć martwy naskórek, a zawarte w soli minerały wzmacniają ją i odżywiają.

Borykasz się z problemami dermatologicznymi? Sól dodana do kąpieli powinna ci pomóc w ich załagodzeniu. Składnik ten świetnie radzi sobie z wypryskami, wysypkami lub łuszczycą, a dodatkowo - jako że łagodzi stany zapalne -  dobrze działa także na wypryski. To chlorek sodu świetnie odpowiada za załagodzenie stanów zapalnych skóry. Ponadto, pomaga też we właściwej odbudowie naskórka poprzez regulowanie procesu rogowacenia. 

Sól morska do kąpieli: efekty

Jeśli zależy ci na konkretnych efektach, przed kąpielą powinnaś świadomie wybrać odpowiedni rodzaj soli. Różnią się one między innymi ilością minerałów, a co za tym idzie - właściwościami. O tym, jaka jest najlepsza sól do kąpieli, decydują przede wszystkim nasze oczekiwania. Poniżej wymieniłyśmy najpopularniejsze sole wykorzystywane do kąpieli oraz efekty, które mogą nam zagwarantować mieszanki z ich udziałem. 

  • Sól morska do kąpieli naturalna

Jest otrzymana przez odparowanie wody morskiej. Ma właściwości terapeutyczne i można nią śmiało pielęgnować całe ciało. Co więcej, nadaje się do użytku w kuchni. Wystarczy dodać jej niewielką ilość do kąpieli, aby pobudzić krążenie i załagodzić skurcze oraz bóle mięśni. Pomaga także w walce ze sztywnością i zapaleniem stawów. I standardowo - ma działanie oczyszczające oraz detoksykujące. 

  • Sól z Morza Martwego

Czym cechuje się ten rodzaj soli? Ogromną siarczanów, magnezu i potasu. Zawartość chlorku sodu to 8%. Nie wysusza cery. Jeśli zatem borykasz się z problemem suchej skóry, cierpisz na łuszczycę albo na twojej cerze pojawiają się wypryski - do swojej kąpieli koniecznie dodaj sól z Morza Martwego. Co więcej, świetnie sprawdzi się w przypadku walki z reumatyzmem i stanami zapalnymi. Świetnie oczyszcza i ma działanie detoksykujące.

  • Sól z Morza Śródziemnego

Składa się z grubych kryształków. Zawiera fosfor, brom i magnez. Jeśli jesteś właścicielką skóry wrażliwej, możesz śmiało z niej korzystać. Kąpiel z jej udziałem ma działanie relaksacyjne, odżywcze, łagodzące, a dodatkowo nie zaburza naturalnego pH skóry.

  • Różowa sól himalajska

Sól w kolorze jasnego różu - to właśnie ze względu na obecność żelaza ma tę piękną barwę. Prawdopodobnie doskonale znają ją wszyscy smakosze i fani zdrowej kuchni, uchodzi ona bowiem za jedną z najzdrowszych odmian soli (zawiera 84 minerały, pierwiastki oraz elektrolity). Wykazuje zdolność do obniżenia ciśnienia krwi czy łagodzenia podrażnień trądzikowych. Poza tym niweluje bóle stawów oraz działa detoksykująco. Co ciekawe, formowała się przez miliony lat w Himalajach (wschodni pas Karakorum Himalajów, gdzie dawniej znajdował się słony ocean). Sól himalajska jest niezwykle czysta.

  • Szara sól z Guérande

Nazywana jest także solą szmaragdową. Pochodzi z Francji. Tradycyjnie zbiera się ją ręcznie w Guérande (region Bretania), od ponad 2000 lat. Jak sama nazwa wskazuje, ma szarą barwę, a to wszystko oczywiście ze względu na zawarte w niej minerały, m.in. wapń, miedź, potas, żelazo, cynk i inne. Ma niewielką ilość sodu.

  • Sól bocheńska do kąpieli

Jest niezwykle bogata w mikroelementy. To nasz rodzimy produkt, który genialnie sprawdza się jako dodatek do kąpieli. Gwarantuje cudowny relaks i świetnie działa na skórę.

  • Sól Epsom

Sprowadza się ją z Wielkiej Brytanii. W wyglądzie faktycznie przypomina sól, jednak nie zawiera jej głównego składnika, jakim jest chlorek sodu. Jest to związek mineralny siarczanu magnesu, występuje w postaci kryształów - stąd wspomniane podobieństwo. Niemniej jednak kąpiel z jej dodatkiem świetnie działa na nasze ciało. Sól Epsom to wspaniałe źródło magnezu, dlatego poleca się wykorzystywanie jej w ramach zapobiegania chorobom serca, udarom mózgu, osteoporozie, zapaleniu stawów czy problemom trawiennym. Do więcej - pomaga w walce z przewlekłym zmęczeniem. Ma cudowne, rozluźniające działanie, dlatego często stosowana jest przez sportowców, po intensywnym treningu. Sól Epsom łagodzi podrażnienia skóry, a także AZS, łuszczycę czy trądzik. 

Sól morska do kąpieli: jak używać?

Zastanawiasz się, ile soli dodać do kąpieli? To oczywiście zależy od kilku czynników - między innymi od tego, którą sól wybrałaś, na jakich efektach ci zależy oraz jakie dodatki (i czy w ogóle) chcesz zastosować. Średnio w ramach jednej kąpieli zaleca się jednak dodawać mniej więcej połowę szklanki soli (niekiedy większą ilość, kiedy chcemy wspomóc złuszczenie naskórka).

Sól morska do kąpieli: gdzie kupić

Jeśli marzy ci się gorąca kąpiel z solą morską i nie dostrzegasz żadnych przeciwwskazań, nie zwlekaj. Składnik ten jest dostępny na wyciągnięcie ręki, prawdopodobnie również... w twojej kuchni. Gotowe mieszanki na jej bazie znajdziesz z kolei w niemalże każdej drogerii. Bogate oferty tego typu specyfików są również dostępne w sklepach online.

A jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sól do kąpieli samodzielnie, poniżej znajdziesz kilka prostych propozycji, które w tym przypadku mogą okazać się pomocne. 

  • Pachnące saszetki do kąpieli - przygotuj czysty, płócienny woreczek, a następnie wsyp do niego wybraną sól, garść ulubionej mieszanki ziół (np. rozmaryn) i płatki suszonych kwiatów. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego i dokładnie zwiąż woreczek przy pomocy wstążki/sznureczka. Gotowe!
  • Kąpiel z solą morską i niewielką niewielką ilością sody oczyszczonej (w proporcji 1 szklanka soli, ok. 2 łyżki/pół szklanki sody) to kolejne, ciekawe połączenie (soda dodatkowo zmiękczy wodę). Jeśli zależy ci na aromaterapii, nie zapominaj o ulubionych olejkach eterycznych.
  • Do szklanki wybranej soli dodaj szklankę mleka w proszku i szklankę suszonych płatków kwiatów. Połącz wszystko i dodaj do kąpieli.

Co jeszcze warto dodać do kąpieli z solą morską?

Jeśli chcesz skomponować własną mieszankę, pamiętaj, że kąpiel z solą morską warto wzbogacić, wspomnianymi już wcześniej, olejkami eterycznymi (lawendowym, ylang-ylang, eukaliptusowym czy cytrusowym). Rozważ także suszone płatki kwiatów, oleje nawilżające i zioła. Jeśli zależy ci na pobudzającym efekcie, wybierz cytrusowe, orzeźwiające olejki eteryczne. Jeżeli natomiast szukasz ukojenia i relaksu, genialnie sprawdzi się w tym przypadku olejek lawendowy, a także herbaciane zapachy.