O Snoh Aalegrze pisze się, że jest królową smutku i następczynią Sade czy Lany Del Rey. W swojej muzyce dzieli się najskrytszymi uczuciami – każdą z piosenek traktuje jak „kapsułę czasu”, w której zachowane są najistotniejsze wspomnienia.

Nie tylko niski wokal artystki czy wyróżniające się melodie sprawiają, że o Snoh robi się coraz głośniej. Nie sposób nie wspomnieć o tekstach. Piosenkarka zwykle pisze je samodzielnie, chociaż nie jest to dla niej proste – angielski nie jest jej rodzimym językiem. Mimo to potrafi stworzyć wzruszające, niepozbawione głębi teksty.

Kim jest Snoh Aalegra?

Snoh Aalegra na pokazie Mugler jesień-zima 2020/2021

Snoh Aalegra to obecnie jedna z najpopularniejszych szwedzkich wokalistek. Chociaż to właśnie w Szwecji spędziła dzieciństwo, ma irańskie korzenie. Jej brązowe włosy czy ciemniejsza skóra sprawiały, że nie było jej łatwo jako małej dziewczynce – była jedyną ciemnowłosą osobą w klasie. Od najmłodszych lat czuła się dość wyobcowana. Wokalistka po latach zwraca uwagę na to, że dorastanie w Szwecji nie należało do najłatwiejszych.

Na szczęście, Snoh Aalegra ukojenie mogła znaleźć w muzyce. Już jako nastolatka zaczęła tworzyć – gdy miała 13 lat nawiązała współpracę w pierwszą wytwórnią.

„Zawsze byłam swoim własnym świecie, nawet jako mała dziewczynka. Ale zakochałam się w muzyce, bo właśnie ona sprawiła, że poczułam coś, czego nie jestem w stanie wyjaśnić” – tak artystka mówi o swoich początkach.

Snoh Aalegra – „Feels”

Debiutancki album Snoh Aalegry ukazał się w 2017 roku. Jak wyjaśnia sama piosenkarka: „W 2009 roku straciłam tatę, na moim albumie 'Feels' mówię o najróżniejszych uczuciach, które się z tym wiążą”. Oprócz smutku i rozpaczy, których możemy się spodziewać, Snoh Aalegra przedstawia słuchaczom cały wachlarz emocji. Robi to nie tylko na debiutanckiej płycie – zdaje się, że głęboka emocjonalność towarzyszy jej muzyce na każdym etapie twórczości.

Snoh Aalegra i Prince

Snoh Aalegra zamieściła na swojej pierwszej płycie utwory, na których kształt miał wpływ… Prince. Gwiazda, gdy przeprowadziła się ze Szwecji do Los Angeles, trafiła pod skrzydła tego wybitnego artysty. Była jedną z jego ostatnich uczennic – Prince od 2014 roku aż do swojej śmierci pracował ze Snoh Aalegrą nad jej rozwojem muzycznym.

Prince radził Snoh Aalegrze, aby nie związywała się z żadną wielką wytwórnią muzyczną, która mogłaby negatywnie wpłynąć na jej niezależność. Chociaż dziś wokalistka wspomina, że nie posłuchała rady mentora (zawiązała współpracę z Roc Nation Jaya-Z) podkreśla, że Prince pochlebnie wyrażał się o tej wytwórni. Biorąc pod uwagę ostatnie sukcesy gwiazdy, można uznać, że podjęła właściwą decyzję.

Snoh Aalegra – „Ugh, those feels again”

Snoh Aalegra, 2019 rok

„Feels” Snoh Allegry nazywano „nostalgicznym miksem soulu i r’n’b”. Kolejna płyta wokalistki – „Ugh, those feels again” – zdaje się kontynuacją wcześniej wypuszczonych piosenek. Zbliża się do debiutanckiego albumu nie tylko tematyką, ale i nastrojem. W twórczości piosenkarki można wychwycić nieco eksperymentalne połączenia synth-popu, hip-hopu i soulu. Nie ma wątpliwości – Snoh Aalegra dodała do przemysłu muzycznego nutę świeżości.

Czym może się poszczycić Snoh Aalegra? „I Want You Around”, czyli singiel promujący drugi album, zagościł na pierwszym miejscu w zestawieniu Billboard 200 R&B Song. Jej płyta bez wątpienia została dobrze przyjęta – zwłaszcza, jeśli mowa o fanów muzyki R&B. Oprócz tego jednak, warto sięgnąć po takie utwory, jak:

  • „Whoa”
  • „Situantionship”
  • „I Want You Around”

Po wydaniu drugiego albumu i koncertów promujących nowe kawałki, Snoh Aalegrę coraz częściej porównywano do brytyjskiej piosenkarki Sade. Obie wokalistki łączy nie tylko niski głos i przejmująca muzyka – podobieństwo można dostrzec także w wyrazistym image’u gwiazdy. Snoh najczęściej decyduje się na gładko zaczesany, długi kucyk oraz wyrazisty, podkreślający urodę make-up.

Snoh Aalegra – „Temporary Highs in Violet Skies”

Snoh Aalegra, 2022 rok

„Nie wiem dokładnie, jak określić gatunek muzyczny, w którym tworzę. Wiem tylko, ze dorastałam słuchając bardzo dużo muzyki soul – Steviego Wondera, Michaela Jacksona, Prince’a i Whitney Houston. Inspirowałam się nimi, a teraz próbuję tworzyć muzykę, która będzie ponadczasowa” – tak o swoich inspiracjach mówi Snoh Aalegra. Echa twórczości wymienionych artystów wybrzmiewają na najnowszej płycie artystki.

„Temporary Highs in Violet Skies” Snoh Aalegry powstało we współpracy z takimi producentami, jak kolektyw The Neptunes (za którym stoi Pharrell Williams) czy Tyler, the Creator (który, co więcej, wystąpił także na dwóch teledyskach). Współpraca z nimi w połączeniu z inspiracjami muzycznymi z młodości wokalistki dały interesujący efekt.

Snoh Aalegra – najpopularniejsze piosenki

  • „DYING 4 YOUR LOVE”
  • „DO 4 LOVE”
  • „Neon Peach”
  • „Lost You”

Od tych utworów z najnowszej płyty polecamy zacząć, jeśli chcesz poznać twórczości wschodzącej gwiazdy, która może zrewolucjonizować muzykę R&B.