Zastanawiacie się nad przejściem na weganizm? Ta decyzja staje się coraz łatwiejsza. Miejsc serwujących wegański fast food przybywa jak grzybów po deszczu. Z kolei mięsne restauracje tworzą w menu alternatywne, roślinne opcje. Już nie trzeba godzinami wybierać restauracji, które na pewno serwują wegańskie dania. A to bywa kłopotliwe dla wegan chcących zjeść coś wspólnie z "mięsnymi" przyjaciółmi. 

Teraz na wielkie zmiany decydują się nawet światowe sieciówki. Niedawno pisałyśmy o tym, że Pizza Hut wprowadziła wegański ser. McDonald postanowił nie zostawać w tyle i stworzył wegańskiego burgera, który ma w składzie nawet roślinny bekon (dowiedz się więcej >>). McVegan robi furorę w Skandynawii, gdzie jest dostępny od kilku miesięcy. 

Przyszła pora na Domino's Pizza. Sieciówka wprowadza do menu wegańskie pizze!

I to aż trzy rodzaje: Margherite z wegańską mozzarellą, Avocado Veg z grillowaną papryką, grzybami, cebulką i oliwkami oraz Spicy Trio ze szpinakiem baby, świeżym pomidorem, czerwoną cebulą, płatkami chili. Co więcej, ich spód może być bezglutenowy. Hit! W restauracji pojawiła się także opcja zamówienia jakiejkolwiek pizzy z wegańskim serem, zamiast normalnego. Ciasto do pizzy oraz sosy nie zawierają produktów odzwierzęcych. 

"To także wspaniała wiadomość dla osób z alergiami i wrażliwością na pokarmy, ponieważ nasza wegańska pizza nie zawiera nabiału, glutenu ani soi"- powiedział Nick Knight, dyrektor generalny firmy Domino w Australii i Nowej Zelandii.

Niestety, wegańska pizza w sieciówce Domino's póki co pojawi się tylko w Australii. Wszystko dzięki ankiecie dla klientów przeprowadzonej na Facebooku w 2017 roku. Nie wiadomo, kiedy roślinne opcje pojawią się w pizzeriach w Europie. Wiele zależy od nas, konsumentów!