Powrót prześwitujących tkanin na modową arenę jest niepodważalny. Inspirowane supermodelkami lat 90. i estetyką Y2K, przezroczyste materiały triumfalnie powróciły na wybiegi. Na wybiegach wiosna/lato 2024 wielokrotnie pojawiały się półprzezroczyste i transparentne tkaniny, od Kopenhagi przez Londyn po Mediolan. Ikony takie jak Kate Moss, Bella Hadid i Emily Ratajkowski z całego serca przyjęły ten przezroczysty trend; Dua Lipa zrobiła furorę na światowej premierze filmu Barbie w Los Angeles, zakładając odważny strój wykonany z prześwitującej siateczki i brokatu, odsłaniający jej bieliznę i klatkę piersiową.

Obecna odsłona trendu "sheer" na wybiegach ujawnia fascynującą transformację w modzie. Projektanci manipulują formą i strukturą niegdyś nieprzezroczystych tkanin, tworząc rzeźbiarskie projekty. Co więcej, klasyczne i zazwyczaj cięższe ubrania, takie jak golfy, dzianiny i koszule, są przekształcane w przezroczyste warianty, zapewniając lżejszy sposób noszenia popularnych stylów. Ta reinterpretacja zapoczątkowała nową erę prześwitującej mody, która łączy nostalgię ze współczesną wrażliwością.

Miu Miu / Spotlight/Launchmetrics

Historia wyzywającego ubioru sięga lat dwudziestych XX wieku, kiedy to kobiety porzuciły gorsety na rzecz biustonoszy. Kontynuacja tej ewolucji dała początek kultowym momentom w modzie, takim jak wprowadzenie bikini w latach 40. i mini spódniczek odsłaniających uda w latach 60. Jednak to w latach 80. i 90. przezroczyste materiały zaczęto nosić poza wybiegami, szczególnie w postaci sukienek koktajlowych i dzianinowych topów. Supermodelka Kate Moss pokazała się w metalicznej sukience slip dress w 1993 roku, a kultowa bohaterka "Seksu w wielkim mieście", Carrie Bradshaw, w 1998 roku założyła sukienkę DKNY w kolorze skóry, zapoznając świat z koncepcją "naked dressing".

Trend "sheer" nie przestaje rosnąć

Jeśli ostatnie prezentacje na wybiegach są jakąkolwiek wskazówką, sukienki z prześwitami przeżywają prawdziwy rozkwit. Podczas pokazów na jesień 2023 roku w stolicach mody, takich jak Nowy Jork, Londyn, Mediolan i Paryż, na pierwszy plan wysunęły się prześwitujące ubrania. Projektanci tacy jak Heron Preston i Bottega Veneta zaprezentowali przezroczyste sukienki i kostiumy, często w połączeniu z zakrywającymi figami. Inni znani projektanci, tacy jak Jason Wu, Fendi, Coach i Rodarte, zaprezentowali prześwitujące sukienki łączące w sobie elegancję i kobiecość, z marszczonymi wykończeniami i czarnymi koronkowymi detalami. Kolekcja Gucci wyróżniała się bluzkami i sukienkami, które były prawie całkowicie przezroczyste, celebrując piękno nagiego ciała pod spodem lub delikatnej bielizny, która je zdobi.

Od lewej: Fendi, Ester Manas, Ester Manas / Spotlight/Launchmetrics

To, co sprawia, że ten trend jest tak urzekający, to jego możliwość adaptacji. Z łatwością można go przekształcić w coś bardziej dostępnego i atrakcyjnego dla szerszego grona odbiorców. Moda na prześwitywanie nie musi być ekstrawagancka ani przesadnie prowokująca; może być tak nieskomplikowana, jak prześwitujący rękaw lub mankiet. Ta elastyczność pozwala jednostkom wybrać, co chcą ujawnić, a dzięki dostępności osłonek na sutki i bielizny dopasowanej do skóry, każdy może eksperymentować z trendem przezroczystości w sposób dostosowany do jego stylu i komfortu.

Jeremy Moeller/Getty Images

Prześwitujące ubrania: narzędzie do wyrażania siebie i buntu

Trend "sheer" to coś więcej niż tylko moda; to narzędzie do odzyskiwania swojej cielesności. Umożliwia kobietom decydowanie o tym, co i jak bardzo chcą odsłonić. W świecie, w którym ciała kobiet są często analizowane i uprzedmiotawiane, decydowanie się na pokazywanie lub ukrywanie różnych aspektów swojej sylwetki może być potężną formą wyrażania siebie i buntu przeciwko męskiemu spojrzeniu. To deklaracja autonomii i celebracja osobistego wyboru.

Jak stylizować prześwitujące ubrania?

Dla tych, którzy chcą podążać za trendem prześwitów, oto kilka wskazówek odnośnie ich stylizowania.

  1. Wybierz dopasowaną bieliznę: Aby umożliwić swobodne poruszanie się przezroczystych topów i zachować sylwetkę, noś dobrze dopasowaną bieliznę, taką jak staniki typu camisoles, crop topy i braletki.
  2. Eksperymentuj z aranżowaniem warstw: W zależności od pożądanego efektu, rozważ wsunięcie bluzki do dolnej części garderoby lub wypuszczenie jej na wierzch. Wsunięcie wygląda bardziej elegancko, wypuszczona na wierzch jest swobodna i wyluzowana.
  3. Zachowaj monochromatyczność: Ponieważ przezroczysta odzież jest już elementem wyrazistym, trzymaj się neutralnej palety kolorów, aby zminimalizować rozproszenie uwagi. Czerń na czerni, czerń z dżinsem lub biel i czerń to ponadczasowe połączenia.