Ostatnie produkcje wysoko stawiają poprzeczkę, wyznaczają nowe trendy i stają się coraz bardziej popularne, bo zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie. Idealnie wpisują się przy tym w potrzeby współczesnych odbiorców kultury. Przyglądamy się najważniejszym realizacjom i polecamy najlepsze historie na długie jesienne wieczory.

Seriale audio - fenomen tych produkcji

Skąd bierze się tak duże zainteresowanie treściami audio tłumaczy Paweł Heba, Dyrektor Kreatywny Empik Go: - Seriale audio, które tworzymy w Empik Go to produkcje, które zbliżają się do medium takiego jak film, czy teatr. Aktorzy wcielają się w nich w role, korzystając z całego swojego artystycznego warsztatu. My ze swojej strony staramy się dołożyć szczegółową scenę dźwiękową, efekty specjalne i oprawę muzyczną, które prowadzą słuchacza przez tę opowieść.  To tworzy wyjątkowo sugestywną całość, która dla wielu staje się konkurencyjna wobec filmu czy serialu tradycyjnego.

Molly 

Jedna z najgorętszych premier tej jesieni. Serial audio powstał na podstawie najnowszej książki bestsellerowej pisarki Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, zanim jeszcze powieść trafiła do księgarń. Nie bez powodu autorka ponad 40 powieści nazywana jest przez czytelników Dilerką Emocji - zawsze dostarcza czytelnikom cały ich wachlarz. W „Molly” (Burda Książki) zapewnia emocjonalną jazdę bez trzymanki. Historia dziewczyny żyjącej na krawędzi, która walczy z demonami przeszłości, udowadnia, że najczęściej to my sami jesteśmy swoimi największymi wrogami. Inspiracją do napisania powieści był dla autorki utwór „Molly” polskiego hip-hopowego zespołu PRO8L3M. Wcielający się w główne role utalentowani aktorzy młodego pokolenia: Michalina Łabacz oraz Józef Pawłowski, stworzyli zjawiskowy duet. Dodatkowe i niezapomniane wrażenia zapewnia elektryzująca ścieżka dźwiękowa. 

 

Lalka

Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Z jakimi problemami przyszłoby im mierzyć się w dzisiejszych czasach? Jedne z najbardziej niezapomnianych postaci polskiej literatury powracają w nowej odsłonie. W najnowszej adaptacji „Lalki” Bolesława Prusa usłyszymy m.in. Julię Wieniawę, Adama Woronowicza, Wiktora Zborowskiego, Macieja Musiała, Barbarę Kurdej-Szatan czy Krzysztofa Czeczota. Scenariusz serialu został nieznacznie uwspółcześniony, a warstwa językowa dialogów - uaktualniona. Konfrontację pozytywistycznego realizmu krytycznego z rzeczywistością XXI wieku przedstawiono także dzięki realizacji dźwięku, na którą złożyły się specjalne efekty 3D oraz klimatyczna, współczesna muzyka filmowa. Słuchowisko przez pierwsze pół roku dostępne jest w aplikacji Empik Go i na stronie internetowej www.lekturalalka.pl za darmo. 

 

Dublerka 

Serial audio w gwiazdorskiej obsadzie towarzyszył premierze „Dublerki” (Wydawnictwo Albatros), thrillera psychologicznego, którego współautorkami są cztery anglojęzyczne pisarki B.A. Paris, Sophie Hannah, Clare Mackintosh i Holly Brown. Autorki stworzyły innowacyjny projekt – scenariusz pisany z perspektywy czterech autorek i czterech matek. W taki sposób jest także prowadzona narracja w serialu audio - cztery aktorki przedstawiają historię z pozytywką w tle. W rolach głównych pojawiły się Anna Dereszowska, Paulina Holtz, Małgorzata Lewińska oraz Maria Seweryn, które wykreowały bardzo charakterystyczne postaci. Dzięki specjalnie stworzonej ścieżce dźwiękowej słuchacze mogą przenieść się do londyńskiej akademii sztuk scenicznych, w której cztery córki głównych bohaterek, dotąd tworzące zgraną paczkę, staną się konkurentkami. Aktorstwo na najwyższym poziomie. Wrażenie jak po wysłuchaniu naprawdę dobrego spektaklu. 

 

Kwestia ceny 

„Kwestia ceny” to thriller przygodowy autorstwa jednego z najbardziej poczytnych polskich pisarzy. Zygmunt Miłoszewski przygotował dla swoich fanów nie lada gratkę, wypuszczając tego samego dnia na rynek wydawniczy książkę (Wydawnictwo W.A.B) oraz superprodukcję audio na czterdzieści głosów. W głównych rolach można usłyszeć m.in. Aleksandrę Popławską, Rafała Zawieruchę oraz Arkadiusza Jakubika. Co ciekawe, w role marynarzy wcielą się sam autor Zygmunt Miłoszewski oraz redaktor „Kwestii ceny”, Marcin Mastalerz. To pierwsza tego typu produkcja aplikacji Empik Go, w której pisarz jest nie tylko autorem scenariusza, ale także udziela głosu jednemu z bohaterów. 

 

Wyrwa. Historia Ułana

Wojciech Chmielarz, mistrz thrillera psychologicznego, napisał scenariusz słuchowiska specjalnie dla swoich fanów. „Wyrwa. Historia Ułana” to spin-off powieści „Wyrwa” (Wydawnictwo Marginesy), która miała premierę wiosną. Autor stworzył niezwykle tajemniczy kryminał, którego bohaterowie mierzą się z bolesnymi kłamstwami oraz tajemnicami sprzed lat. Dramatyczne losy rodziny z Mazur, które zostały przedstawione w formie słuchowiska to nowatorski sposób na przedstawienie emocji, motywacji i celów bohaterów, o które autor chciałaby poszerzyć swoją powieść. Bo przecież każda historia ma swój początek.  „Wyrwa. Historia Ułana” to produkcja, w której głos został oddany wybitnym polskim aktorom. W rolach głównych pojawili się Jacek Beler, Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz i Katarzyna Warnke, zaś narratorem został Krzysztof Czeczot. „Wyrwa” doczeka się także ekranizacji, jego reżyserią zajmie się Bartosz Konopka.

 

Fucking Bornholm

Zrealizowany z rozmachem i gwiazdorską obsadą, absolutny hit tego roku. Serial audio jest dramatem obyczajowym rozgrywającym się w skandynawskich plenerach wyspy Bornholm. Autorką pomysłu jest Anna Kazejak, reżyserka i scenarzystka, znana między innymi z takich filmów jak „Skrzydlate świnie”, „Obietnica” czy serialu HBO, „Bez tajemnic” a scenariusz napisał Filip Kasperaszek.  Twórcy snują opowieść o kryzysie w związku, a zarazem tworzą przejmujący obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków. W „Fucking Bornholm” aktorzy nie występują jako lektorzy, lecz wcielają się w role, korzystając z całego swojego artystycznego warsztatu. Ważnym elementem w tej ambitnej realizacji jest niesamowita ścieżka dźwiękową i efekty specjalne, które sugestywnie prowadzą słuchaczy przez opowieść. Główne role gra czwórka popularnych aktorów: Magdalena Różczka, Michał Czernecki, Olga Kalicka i Leszek Lichota. Po sukcesie formatu audio “Fucking Bornholm” otrzymał dofinansowanie z PISF i historię będziemy mogli zobaczyć na dużym ekranie na przełomie 2021/2022.