Jaki powinien być serek do sushi?

Jaki serek do sushi zasługuje na miano najlepszego? Warto wybierać sery białe, kremowe, o słodkawym smaku. Popularnością na całym świecie cieszy się serek Philadelphia do sushi. To wyjątkowo kremowy wyrób, smakujący dobrze zarówno w daniach słodkich, jak i słonych. Philadelphia to serek idealny do bajgli, krakersów, serników na zimno, innych deserów, a także do sushi.

Serek do sushi nie może być zbyt twardy (jak feta czy zbity twaróg), ale nie powinien też być lejący (jak ricotta). Dobrze, by miał wyrazisty, słodkawy smak, który skomponuje się z ryżem, glonami, warzywami i rybą. Za miękki ser wycieknie z rolki, sprawiając, że sushi straci swoją strukturę i kształt. Z kolei za twardy zepsuje uczucie doskonałego skomponowania składników.

Wśród polskich produktów do sushi na uwagę zasługuje serek Piątnica, dedykowany właśnie tej japońskiej potrawie. Piątnica Sushi Cream Cheese ma doskonałą konsystencję i łagodny, choć wyraźny smak. Używa go bardzo wiele restauracji specjalizujących się w przygotowywaniu sushi.

Przepis na sushi z serkiem

Popularne odmiany sushi, jak sushi maki (charakterystyczny krążek zawinięty w glony nori) czy sushi ura - maki (z glonami pod warstwą kleistego ryżu) często zawierają łososia, awokado oraz serek. Pyszny serek śmietankowy do sushi można też z powodzeniem kupić samemu, by przyrządzić sushi z serkiem w domu. Co jeszcze będzie potrzebne i jak to zrealizować?

Składniki:

  • ryż do sushi (inny się nie sprawdzi - musi być odpowiednio kleisty),
  • łosoś wędzony na zimno,
  • ocet ryżowy,
  • arkusze glonów nori,
  • serek śmietankowy do sushi,
  • sos sojowy,
  • awokado,
  • ostra, chrzanowa pasta wasabi.

Ryż, po kilkukrotnym przepłukaniu w zimnej wodzie, należy ugotować w proporcji 1:1 z wodą. Masa ryżowa, przyprawiona solą, cukrem i octem ryżowym musi następnie ostygnąć. W tym czasie warto przygotować nadzienie - paski wędzonego łososia, małe kawałki awokado, arkusze glonów oraz serek.

Trudną częścią w procesie przygotowania sushi jest zawijanie. Na macie do rolowania należy położyć folię spożywczą, na niej zachodzące na siebie paski łososia (do 1/3 maty), centymetr ryżu, a na środku pasek glonów długości 3 cm. Glony powinny być wysmarowane serkiem. Następnie całość trzeba uważnie, dokładnie zwinąć, pomagając sobie matą. Taką rolkę sushi można pokroić na kawałki. Sos sojowy i wasabi pełnią funkcję dipów. Pierwsze sushi prawdopodobnie nie wyjdzie idealne - im więcej wprawy, tym lepszy efekt.

Wegetariańska wersja tego sushi nie zawiera łososia. Rybny smak zapewniają jej glony nori, w które jest zawinięta.