Sennik: wąż. Znaczenie snu i interpretacja

W pierwszym skojarzeniu, wąż, jako symbol, przywodzi na myśl zło i nieszczęście. Nie należy jednak zapominać, że w wielu kulturach, ten pełzający gad jest pozytywnym motywem, odwołującym się do płodności i do zjednoczenia z naturą. Trzeba także wspomnieć, że w środowiskach oświeconych, wąż symbolizuje ozdrowienie. Motyw ten ma zatem wiele znaczeń, podobnie jak sny, w których się pojawia.  

Sen o wężu często bywa wyrazem wewnętrznego lęku, skrywanego głęboko w podświadomości. Zdarza się jednak, że symbol węża ostrzega nas przed czyhającymi dookoła pokusami. W takim przypadku, jest to pozytywny motyw, który może uchronić nas przed wieloma problemami, o ile zdołamy prawidłowo go odczytać. Należy tez wyraźnie zaznaczyć, że wąż we śnie może zwiastować zbliżające się pozytywne zmiany. Aby móc dokładnie zrozumieć znaczenie takich marzeń nocnych, należy przeanalizować nie tylko sam symbol, ale też wszystko to, co towarzyszy mu w wyśnionym świecie. 

Sen o wężach. Intrepretacja snu

Sen, w którym widzimy dużo węży, np. całe kłębowisko tych gadów, nie ma pozytywnego wydźwięku. Motyw ten balansuje na pograniczu informacji i przestrogi, a odwołuje się do chaosu, który niebawem zapanuje w życiu osoby śniącej. Już wkrótce, wydarzy się coś, co zburzy cały dotychczasowy porządek i ustalony ład. Być może uda się temu zapobiec, ale szanse są małe. 

W innej interpretacji, sen o wężach oznacza zbliżające się problemy natury psychicznej. Osoba śniąca postrada zmysły, co może mieć związek z traumatycznym wydarzeniem lub z nawarstwiającymi się problemami, osobistymi lub zawodowymi. 

Wąż w domu. Symbol w kulturze

Literatura często przytacza symbol węża w kontekście dwulicowości, podstępu i oszustwa. Nic dziwnego, to odwołanie do Biblii, w której szatan, pod postacią węża, doprowadził do wygnania ludzi z raju. Przed możliwą intrygą ostrzegają nas także węże we śnie.

Gdy widzimy węża w domu, musimy mieć się na baczności. Ktoś z naszego bliskiego otoczenia jest nieszczery i szykuje intrygę, mająca wpędzić nas w kłopoty.  

W innej interpretacji, wąż w domu ostrzega o możliwym ochłodzeniu w relacjach rodzinnych. Niebawem, może pojawić się zła atmosfera, czego konsekwencją będą poważne kłopoty. Najprawdopodobniej, będzie to miało związek z działaniami osoby trzeciej. 

Ugryzienie węża we śnie

Ukąszenie węża wydaje się być złowieszczym snem, zwiastującym wielkie nieszczęście. Spokojnie, symbol ten jest pozytywny i nie trzeba się go bać. Gdy we śnie ukąsi cię np. żmija, możesz spodziewać się, że wkrótce przejdziesz duchową przemianę. Niebawem, znajdziesz więcej czasu na refleksję, przewartościujesz swoje życie i zmienią się twoje priorytety. Zmiany będą głębokie, ale każda z nich wyjdzie ci na dobre.

Nieco inaczej tłumaczony jest sen, w którym widzisz atakującego węża, przed którym nie możesz się obronić. W tym przypadku, kąsający gad symbolizuje trudnego przeciwnika, z którym niebawem przyjdzie ci się zmierzyć. Jest prawdopodobne, że z tej potyczki nie wyjdziesz zwycięsko. 

Wąż żółty, wąż zielony, czarny wąż, biały wąż. Interpretacja snu

Trafna interpretacja niektórych symboli sennych wymaga dogłębnej analizy wszystkich szczegółów. Nie inaczej jest też w tym przypadku, bo kolor skóry gada ma niebagatelne znaczenie dla zrozumienia sensu snu. 

Gdy we śnie pojawia się żółty wąż, przekaz może być zarówno pozytywny, jak i negatywny. Co ciekawe, dotyczy naszej seksualności i spraw miłosnych. Jeżeli taki sen śni mężczyzna, może spodziewać się ożywienia w relacjach intymnych. Być może zdobędzie względy kobiety, która od dawna stanowi obiekt jego pożądania? Sen o żółtym wężu nie jest już tak pozytywny, gdy dotyczy kobiet. W tym przypadku, charakterystycznie ubarwiony gad odwołuje się do głęboko skrywanego lęku przed męskim pożądaniem. Pewnie dlatego, motyw ten często nawiedza kobiety, które w przeszłości padły ofiarą agresji seksualnej. 

Nie trzeba natomiast obawiać się zielonego węża, który odwiedza nas w snach. W tym przypadku, gad symbolizuje energię duchową i rosnącą w nas nadzieję. Jednocześnie zapowiada, że wszystkie istotne sprawy przybiorą pozytywny obrót.  

Czarny wąż stanowi senną wizualizację lęków, których nie chcemy dopuścić do świadomości. Być może obawiamy się problemów, z którymi musimy się zmierzyć? Dotarcie do źródła strachu i stawienie mu czoła spowoduje, że niepokojący gość nie będzie już nawiedzał naszych snów.

Bardziej pozytywnym symbolem jest biały wąż. To ostrzeżenie, które pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemności i rozczarowań. Gad o białej skórze odwołuje się do bliskiej nam osoby, której staramy się pomóc. Motyw ten stanowi ważną informację - ta osoba nie chce, żebyśmy mieszali się w jej sprawy, a dalsza ingerencja ściągnie na nas niepotrzebne kłopoty.

Wąż w wodzie

Wąż w wodzie jest wyjątkowo niekorzystnym symbolem. Gdy przyśni ci się taki motyw, zachowaj szczególną ostrożność. Boa widziany w wodzie odwołuje się bowiem do podstępu, który ma ci zaszkodzić. W niektórych interpretacjach, symbol ten oznacza szereg nieprzewidzianych sytuacji, które nie mają związku z działaniami osób trzecich. Ich finał może być jednak tragiczny. Niektóre senniki wskazują też, że pływający osobnik z tego gatunku jest zwiastunem poważnej choroby. 

Zabić węża, martwy wąż

Zabicie żmii we śnie to bardzo pozytywna symbolika, związana z tym gadem. Oznacza bowiem powodzenie w miłości i w interesach. W innym wyjaśnieniu, taki sen zwiastuje koniec trapiących nas problemów. Może też wróżyć zwycięstwo nad wrogiem, z którym od dawna usiłujemy sobie poradzić. 

Niektóre senniki podobnie tłumaczą znaczenie symbolu martwego węża. Taki motyw może oznaczać przewagę nad przeciwnikiem, ale inne analizy wskazują na to, że osoba śniąca padła ofiarą plo