Sennik: kościół we śnie

Sen o kościele zwykle dotyczy osób głęboko wierzących, w których życiu religia odgrywa istotną rolę. Nie jest to jednak regułą, bo kościół może też przyśnić się ateistom lub osobom innego wyznania niż katolickie. Tego typu sny najczęściej staramy się interpretować w kontekście religii. To naturalne. Wiara to pierwsze, co przywodzi na myśl symbol, jakim jest kościół. Sennik każe jednak spojrzeć na to z szerszej perspektywy, bo sny o kościele nie muszą odnosić się do kwestii związanych z religią. Świątynia może bowiem pojawiać się w marzeniach sennych w różnych okolicznościach i to właśnie tło jest kluczowym czynnikiem w interpretacji. 

Sennik: być w kościele

Sny, w których widzimy samych siebie w kościele, mogą wskazywać na konieczność zastanowienia się nad ważnymi sprawami. Taki sen to zachęta do podjęcia medytacji, mogącej doprowadzić do duchowej przemiany. Motyw kościoła często pojawia się u osób rozdartych, które nie są pewne swojego miejsca na świecie. Może też dotyczyć tych z nas, którzy przywiązują nadmierną uwagę do kwestii materialnych, całkowicie zaniedbując stronę duchową. Taki symbol, pojawiający się w snach, sugeruje, że już niebawem zaczniemy skupiać się na sprawach mniej przyziemnych i całkowicie przewartościujemy swoje życie. Co ważne, sennik podpowiada, że nasza duchowa przemiana wywrze silny wpływ na osoby z naszego otoczenia. 

Sennik: msza w kościele

Sen w którym widzimy odprawianą w kościele mszę, zapowiada nadejście pozytywnych zmian w naszym życiu. Należy zatem spodziewać się wielu podniosłych momentów. Być może odzyskasz nadwątloną wiarę, a być może zmienisz całe swoje życie. Może to też oznaczać, że właśnie odzyskujesz wiarę we własne możliwości i że już wkrótce spojrzysz w przyszłość z dużo większym optymizmem niż obecnie. W innej interpretacji, msza w kościele jest symbolem czyhających na nas pokus. Musisz  zachować wielką ostrożność - każdej z nich będzie trudno się oprzeć, ale musisz zachować stuprocentową kontrole nad sytuację, w przeciwnym wypadku wpędzisz się w poważne kłopoty. Sny o mszy w kościele pojawiają się też u osób, dręczonych poczuciem winy. W tym przypadku, symbol ten wskazuje na szczery żal za popełnione uczynki i jest wyrazem nadziei, że każdy z nich zostanie wybaczony. Niektóre senniki interpretują sen o mszy w kościele jako zapowiedź zbliżającego się awansu społecznego.

Sennik: modlić się w kościele, kościół pełny ludzi

Sny o modlitwie w świątyni często dotyczą osób niewierzących. W ich przypadku, interpretacja tego symbolu jest prosta i dosłowna - najprawdopodobniej, niedługo znów zaczną wierzyć. Jeżeli we śnie widzisz siebie w trakcie modlitwy nad ołtarzem, możesz się spodziewać, że twoje prośby zostaną wysłuchane. Ktoś z góry czuwa nad tobą i nie pozwoli, żeby stała ci się jakakolwiek krzywda. Ta siła jest twoim duchowym przewodnikiem, który będzie prowadził cię przez zakręty, których na swojej drodze spotkasz wiele, ale żaden z nich nie okaże się niemożliwy do pokonania. Możesz też spodziewać się, że twoje więzi z najbliższymi osobami już wkrótce umocnią się. W niektórych snach, widzimy obcą osobę, która modli się w kościele. To sygnał, że twoje oczy muszą być szeroko otwarte. W twoim otoczeniu znajduje się bowiem osoba, która potrzebuje pilnej pomocy. 

Sennik: pożar kościoła

Sen, w którym widzimy płonący kościół, z całą pewnością nie zapewni dobrze przespanej nocy. Nic dziwnego, to złowieszczy symbol, którego nie należy ignorować, ale też ostrzeżenie. Jeżeli uda się je prawidłowo odczytać, być może unikniemy wielu kłopotów. Pożar kościoła symbolizuje twoje postępowanie. Podświadomie zdajesz sobie sprawę z tego, że nie możesz być dumny ze swoich uczynków. Nie jest jednak jeszcze zbyt późno na to, by zmienić swoje życie. Postępując dobrze, ugasisz metaforyczny pożar, który trawi twoją duszę i doznasz wewnętrznego oczyszczenia. W niektórych interpretacjach, płonąca świątynia ostrzega nas przed zbliżającym się nieszczęściem. W innych, symbolizuje kryzys wiary, który właśnie przechodzimy.  

Sennik: spowiedź w kościele

A co jeśli do świątyni udajemy się, aby wyznać swoje grzechy i usłyszeć od kapłana rozgrzeszenie? Sen o spowiedzi w najprostszej interpretacji powinniśmy przyjrzeć się swojemu postępowaniu. Być może na sumieniu ciąży nam wątpliwy uczynek, a poczucie winy nie daje nam wytchnienia. Tak jak w prawdziwym życiu szukamy więc przebaczenia i odpuszczenia win. Jeżeli we śnie do konfesjonału udaje się inna osoba, a my wcielamy się w biernych obserwatorów, musimy mieć się na baczności. Według senników możemy stać się obiektem krzywdzących plotek.

Sennik: trumna w kościele

Widziana we śnie trumna w kościele, to kolejny niepokojący symbol. Naturalne jest, że symbol śmierci nasuwa złe skojarzenia. W tym przypadku, wszelkie negatywne odczucia nie są bezzasadne. Widziana w kościele trumna zapowiada, że nastał czas rozliczenia za wszystkie złe uczynki. Już wkrótce, trzeba będzie wziąć odpowiedzialność za swoje postępowanie. W innej interpretacji, trumna w kościele odnosi się do obumierającej wiary osoby śniącej. Jeżeli nie przestaniesz poświęcać się wyłącznie sprawom przyziemnym, w przyszłości przestaniesz wierzyć w siłę wyższą i w jej wpływ na doczesne sprawy. Widziana w kościele trumna może być też zapowiedzią złych perspektyw na przyszłość. Nie musi się to odnosić wyłącznie do strony duchowej, ale i materialnej.  

Sen o kościele. Znaczenie snu

Podsumowując, oczywiste jest, że obecność obiektu sakralnego w nocnych marzeniach inaczej odczytają osoby wierzące, a inaczej ci, którzy nie czują się związani z miejscami kultu. Dla szczególnie gorliwego wyznawcy danej religii kościół może kojarzyć się z głęboką modlitwą, boską ochroną i wspólnotą. Jeśli w uświęconych budynkach bywamy od święta, mogą one przywoływać wspomnienie znajomej młodej pary radośnie kroczącej do ołtarza lub wręcz przeciwnie – pogrążonych w smutku żałobników. Dla miłośnika sztuki i architektury widok kościoła może być źródłem estetycznych zachwytów. Dla podróżników są one kolejnym turystycznym punktem do zwiedzenia na trasie wycieczki. Sny nie są oderwane od nas, naszych wartości, doświadczeń i przekonań, którymi kierujemy się w życiu. Według ekspertów mogą jednak – trafniej niż zafałszowane postawy prezentowane na jawie – pokazać prawdę o naszych lękach i pragnieniach. Niekiedy okazują się banalne i niewarte uwagi, innym razem warto je potraktować jako istotny nośnik wiedzy o nas samych