Marzenia nocne nie zawsze można odczytywać w sposób dosłowny. Sen o domu nie musi oznaczać, że tęsknimy za rodzinnymi czterema kątami. Nocna projekcja, w której widzimy burzę, nie musi zapowiadać nieszczęścia. To samo dotyczy snów o błocie, które nie w każdym przypadku wskazują na trapiące nas problemy. Bywa tak, że nawet jeden szczegół wpływa na znaczenie, które niesie w sobie dany symbol. Mając to na uwadze, należy zdać sobie sprawę z tego, że inny przekaz jest przypisany do snu, w którym wpadamy w błoto, a inny do nocnych marzeń, w których widzimy błoto na drodze lub mamy je w butach. Zatem, co oznacza błoto w śnie? Poniżej odkrywamy znaczenie ukryte w tym motywie.

Sennik: błoto

Jak wskazuje sennik, błoto niesie w sobie przekaz zbliżony do tego, jaki przedstawia sen o dziku - symbolizuje nasze żądze i pragnienia, najczęściej w odniesieniu do relacji damsko-męskich. Zdarza się jednak, że motyw ten wskazuje na chęć posiadania i powiększenia majątku. W tym przypadku sen mówi nam o naszych zamiarach - niecnych i niemających nic wspólnego z etyką i moralnością. Błoto może też symbolizować relacje międzyludzkie, a nawet nasz światopogląd. Bywa też tak, że sen wskazuje na nasze wewnętrzne zagubienie i potrzebę duchowego oczyszczenia, zupełnie jak sen o lesie

Jak widać, do motywu błota przypisany jest głęboki przekaz, co w praktyce dodatkowo utrudnia odczytanie znaczenia snu. Aby móc bezbłędnie rozszyfrować zawarty w nim przekaz, warto przyjrzeć się nie tylko głównemu symbolowi, ale także wszystkiemu, co dzieje się obok niego.

 

Sennik: chodzić po błocie

Sen, w którym chodzimy po błocie, warto potraktować jako cenną wskazówkę. Taka nocna projekcja odnosi się do naszych żądzy i wskazuje, że powinniśmy okiełznać swój popęd. Zachowaj ostrożność w przypadkowych kontaktach. Niektóre z nich mogą mieć fatalny skutek. Jaki? Niestety, sennik nie precyzuje tej kwestii.

W innej interpretacji sen o chodzeniu po błocie wskazuje na działania, w których następstwie stracimy szacunek otaczających nas ludzi. Sennik zaleca ostrożność i rozwagę w podejmowaniu ważnych decyzji. Lepiej dwa razy pomyśleć, niż raz stracić.

Opisywany motyw może też odnosić się do trudów, jakie napotykamy na naszej życiowej drodze. Jeżeli będziemy wytrwali, dotrzemy do obranego celu. Jeżeli jednak poddamy się, ugrzęźniemy w metaforycznym błocie i będziemy zapadać się w nim coraz głębiej.

Interpretując sen o chodzeniu po błocie, warto przypomnieć sobie, czy udało nam się przebrnąć przez przeszkodę. Jeżeli osoba śniąca utknęła na podmokłym terenie i nie widzi możliwości dotarcia na twardy grunt, podświadomość podpowiada jej, że znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Spokojnie, przeszkody uda się pokonać, ale najpierw trzeba odpocząć, nabrać sił i spojrzeć na problem z innej perspektywy. 

Zdarza się, że we śnie widzimy kogoś innego - obcą lub bliską osobę - kroczącego po błocie. Taki motyw podpowiada nam, że niebawem usłyszymy wyjątkowo nieprzyjemne plotki na temat naszego przyjaciela. Jeżeli taki sen śni osoba pracująca na roli, powinna potraktować go jako zapowiedź ubogich plonów.   

 

Sennik: błoto na drodze

Sen, w którym widzimy błoto na drodze, odnosi się do naszych relacji towarzyskich. Motyw ten zapowiada istotne zmiany na tej płaszczyźnie. Ludzie, z którymi osoba śniąca wiązała swoją przyszłość, pójdą swoją drogą. Choć ta strata będzie wyjątkowo bolesna, to czas uleczy rany, a śniąca lub śniący nawiąże nowe znajomości.

Niektóre osoby często śnią sen, w którym omijają leżące na drodze błoto. Podsuwając taki obraz, podświadomość stara się dać do zrozumienia, że chcemy poznać pragnienia drzemiące w naszej podświadomości. W takiej sytuacji warto poświęcić nieco uwagi rozwojowi duchowemu. Medytacja pomoże w zgłębieniu tajemnic, jakie skrywa nasz umysł.

 

Sennik: błoto na butach

Sen, w którym widzimy buty pobrudzone błotem, to zły omen. Symbol ten wróży osobie śniącej, że niebawem odwróci się od niej rodzina, choć ta przepowiednia może też dotyczyć bliskich przyjaciół. Co istotne, winy za taki stan rzeczy należy szukać w sobie i we własnych poczynaniach. Do tej sytuacji doprowadzą bowiem podejmowane przez nas decyzje i nasza postawa. 

Druga interpretacja wskazuje, że pobrudzone błotem buty przepowiadają, że ktoś nas osądzi. Nie jest jednak jasne, kto tego dokona. 

 

Sennik: wpaść w błoto

Sen, w którym wpadamy w błoto, wydaje się wyjątkowo złowieszczy, ale paradoksalnie stanowi dobrą wróżbę. Taki motyw wskazuje bowiem, że niebawem nastaną dla nas dni wypełnione szczęściem - osoba śniąca powiększy swój majątek, będzie cieszyć się doskonałym zdrowiem, a w jej relacjach rodzinnych zapanuje ład i harmonia.

 

Sennik: widzieć kogoś w błocie

Zupełnie inna interpretacja jest przypisana do snu, w którym widzimy kogoś w błocie. Już wkrótce ktoś rzuci w twoim kierunku fałszywe oskarżenia. Plotki i pomówienia sprawią, że stracisz sympatię wśród bliskich ci ludzi. To pociągnie za sobą kolejną falę nieprzychylnych opinii, co znacząco utrudni ci życie. 

 

Sennik: bagno

Także motyw bagna nie należy do pozytywnych symboli sennych. Jeżeli śnisz o bagnistych terenach, podświadomość podpowiada ci, że niebawem zawładną tobą namiętności, których nie będziesz w stanie kontrolować. Wpędzi cię to w poważne problemy i trudno będzie ci znaleźć wyjście z tej sytuacji (być może nawet nie uda ci się wyjść z beznadziei). Jeżeli śniło ci się bagno, potraktuj to jako ostrzeżenie. Nie ulegaj namiętnościom. Rozsądniej będzie wybrać stabilizację.