Sen we śnie – na czym polega to zjawisko? 

Sen we śnie to stan, który nie został do końca zbadany. W końcu sama tematyka snów wciąż jeszcze kryje wiele zagadek, a obecna wiedza neurologiczna i psychologiczna nie pozwala odpowiedzieć na każdą z nich.

Niektóre osoby twierdzą, że miewają podwójne sny, co określają mianem snu we śnie. Czasami są przyjemne, innym razem koszmarne. Wielu badaczy tego zjawiska twierdzi jednak, że nie jest to możliwe, bowiem sen, który śnimy we śnie, ma doprowadzić do natychmiastowego wybudzenia lub do całkowitej zmiany charakteru snu.

Z tą teorią zdaje się korespondować teza, według której, sen we śnie to nic innego, jak fałszywe przebudzenie. Osoby, które doświadczają tego zjawiska, opisują to jako wrażenie wybudzenia, po którym zaczynają wykonywać rutynowe czynności - myją twarz i zęby, przygotowują się do wyjścia z domu, czyli następuje wspomniana wcześniej zmiana charakteru snu. Zachodzi tu jednak pewien konflikt, bo śniący po chwili uświadamiają sobie, że nadal śnią. W tym kontekście, taki stan rzeczywiście można określić jako sen we śnie. Najprawdopodobniej wynika to z silnego zakorzenienia w podświadomości wszystkiego, co cyklicznie wykonujemy na jawie - po prostu, śnimy o tych czynnościach. 

Nie brakuje opinii, że od snu we śnie, tylko krok dzieli nas od świadomego śnienia (LD), czyli stanu, w którym możemy realnie wpływać na przebieg naszych snów. Zwolennicy tej teorii podkreślają bowiem, że podwójny sen, zupełnie jak LD, w pewnym stopniu dopuszcza do głosu naszą świadomość - w momencie, gdy osoba śniąca orientuje się, że nadal śni, jest w stanie zrozumieć tę sytuację. Na tym etapie, kontrola snu jest jednak niemożliwa. 

Przeczytaj: Jak wywołać świadomy sen? Najlepsze techniki >>

Sen we śnie – jak go interpretować? Znaczenie snu o śnie według sennika

Sennik podaje różne definicje snu we śnie. Interpretacja tego zjawiska zależy przede wszystkim od przebiegu wydarzeń, które towarzyszą temu stanowi. Zatem, co oznacza sen we śnie?

Aby móc prawidłowo odczytać przekaz, który skrywa podwójny sen, najpierw należy określić, czy widzieliśmy siebie śniących, czy inną osobę. W pierwszym przypadku, sen we śnie stanowi przestrogę, której nie należy ignorować. Jak wskazuje popularna interpretacja, tego typu podwójny sen wskazuje, że należy poświęcać większą uwagę codziennym obowiązkom. W przeciwnym wypadku, czekają nas problemy natury zawodowej. Być może przejdzie nam koło nosa okazja na awans, a być może stracimy pracę. 

Inna interpretacja przekonuje, że sen, w którym śnimy my sami, dotyczy sfery uczuciowej i ostrzega przed zbliżającymi się problemami. Relacje śniącego z jego drugą połówką wkrótce ulegną znacznemu pogorszeniu.

Jeżeli śnimy o innej osobie, która śni sen, oznacza to trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych. Nasza podświadomość daje nam w ten sposób do zrozumienia, że powinniśmy troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o innych.

Sprawdź też: Sny prorocze – jak odczytywać ich znaczenie? Skąd się biorą? >>