Specjaliści IT biją na alarm, obserwując rosnące możliwości sztucznej inteligencji. Coraz wiarygodniejsze objawy twórczości AI powodują, że fact-checkerzy nie narzekają na brak zajęcia. Zanim nauczymy się weryfikować informacje, będziemy narażeni deepfake'i udające znane osoby lub nawet podstępne próby wyłudzenia pieniędzy. Dobrym przykładem była piosenka „Heart On My Sleeve”, którą w teorii zaśpiewali razem Drake i The Weeknd, a w praktyce kilkoma kliknięciami wygenerował ją anonimowy internauta. Tymczasem okazuje się, że zaawansowane technologie nie są niezbędne, aby uśpić naszą czujność. Czasem wszystkim, czego potrzebują siewcy fake newsów, jest stary dobry Photoshop. I niezbyt wyrafinowany fotomontaż. W centrum najnowszej afery znalazła się Selena Gomez.

Selena Gomez pojawiła się na Met Gali 2023?  Zdjęcia w prześwitującej sukience robią furorę – internauci dali się nabrać

Selena Gomez niespodziewanie zjawiła się na Met Gali? Na Twitterze możecie natknąć się na zdjęcia 30-latki w odważnej prześwitującej kreacji. Na pierwszy rzut oka wyglądają na nieco zbyt mocno wygładzone, ale wciąż przekonujące kadry. Obecność gwiazdy na długiej liście gości nie powinna dziwić. Sama aktorka pozostaje na topie, grając w docenianym przez widzów serialu „Zbrodnie po sąsiedzku” i dzierżąc tytuł „najpopularniejszej kobiety na Instagramie”, a w tłumie dało się wypatrzeć jej sławnych znajomych. Musimy Was jednak rozczarować. Choć w ostatnich miesiącach niemal na krok nie odstępowała swoich przyjaciół Brooklyna Beckhama i Nicoli Peltz, to wczoraj nie towarzyszyła im na głośnym święcie mody. Bijące rekordy polubień fotografie są dziełem fanki artystki. Pierwszy raz pokazano je na niewielkim profilu @ourlikeselena. Następnie chętnie przekazywano je dalej, aż wyświetliły się na ekranach ponad 22 milionów użytkowników social mediów.

Met Gala 2023: 5 najbardziej odważnych kreacji z czerwonego dywanu. Królowały zmysłowe wycięcia, prześwitujące naked dresses i gorsetowe detale >>

Obecnie pod viralowym postem widoczne jest ostrzeżenie. Z informacji kontekstowych dodanych przez czytelników wynika, że Selena Gomez nie uczestniczyła w Met Gali, a kreatywna fanka posłużyła się ujęciami z zeszłorocznej uroczystości. Na fotografiach wykorzystano ciało Lily James. Gwiazda „Pam i Tommy” miała na sobie spektakularną naked dress projektu Donatelli Versace. Na oryginalnych zdjęciach z łatwością da się rozpoznać asymetryczny dekolt, zmysłowe wycięcia i ozdobne aplikacje. Wskazówką był również sam czerwony dywan, który jest... no właśnie, czerwony. Met Gala 2023 powitała darczyńców schodami wyłożonymi kremowym materiałem. Morał jest jeden – lepiej mieć się na baczności i nie podawać dalej wszystkiego, co ukaże się naszym oczom w internecie.

John Shearer/Getty Images