Co to jest sebum?

Sebum to nic innego, jak mieszanka substancji produkowanych przez gruczoły łojowe, które znajdują się w naszej skórze. Jeśli przyjrzymy się jej bliżej dostrzeżemy mix lipidów, glicerydów, skwalanu, wosków i cholesterolu. Składnikiem odpowiedzialnym za produkcję sebum jest metabolit testosteronu.

Posiadaczkom tłustej lub mieszanej cery sebum kojarzy się głównie z wyświecaniem strefy T, jednak w rzeczywistości pełni ono bardzo ważne funkcje w prawidłowym funkcjonowaniu fizjologii całego organizmu. Stanowi naturalną barierą ochronną, która osłania skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, promieniowaniem UV i mikrourazami. Pomaga też utrzymać prawidłowe pH skóry.

Przyczyny nadmiernego wydzielania sebum

Sebum jest substancją naturalnie wydzielaną przez skórę właściwą każdego człowieka. W największej ilości pojawia się w okresie dojrzewania, przez co młode osoby często zmagają się z takimi problemami skórnymi, jak choćby trądzik zaskórnikowy. Z wiekiem produkcja serum stopniowo się zmniejsza.

W zależności od typu skóry normalizacja pracy gruczołów łojowych może trwać nieco dłużej. Nadprodukcja sebum, oprócz warunkowania rodzajem cery, ma jeszcze kilka innych przyczyn, do których należą:

  • niewłaściwa pielęgnacja
  • zaburzenia hormonalne ( w tym nadmiar testosteronu i niedobór estrogenów)
  • nadmierny stres
  • brak zbilansowanej diety
  • warunki atmosferyczne

Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych może również alarmować o poważniejszych problemach. O tym, jak wiele sygnałów ostrzegawczych wysyła nam cera może świadczyć trądzikowa mapa twarzy. Jeżeli od dłuższego czasu zmagasz się z nawracającymi wypryskami, koniecznie udaj się do specjalisty. Warto też wykonać podstawowe badania kontrolne. 

Skutki wydzielania nadmiaru sebum

Konsekwencje nadmiaru sebum na twarzy zwykle najbardziej dotkliwie odczuwają osoby z cerą tłustą, mieszaną i problematyczną, jednak nieprawidłowa gospodarka hormonalna czy inne wspomniane wcześniej czynniki mogą je przenosić również na posiadaczki cery suchej, normalnej lub dojrzałej.

Najszybciej dającym o sobie znać skutkiem nadprodukcji sebum są oczywiście pojawiające się na skórze bolesne wypryski i zaskórniki. Brak reakcji może doprowadzić do powstania zaognionego trądziku i konieczności poddania się inwazyjnemu leczeniu tabletkami z izotretynoiną.

Wyświecająca się, zwłaszcza w strefie T, cera zmniejsza również trwałość makijażu. Nierzadko, chcąc zmatowić czoło lub brodę kolejnymi warstwami matujących kosmetyków, pogarszamy problem. W zapchane ciężkimi produktami ujścia gruczołów łojowych wdaje się wówczas stan zapalny, który obserwujemy na skórze w postaci trudnych do usunięcia, bolesnych pryszczy. 

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum?

Aby uporać się z nadprodukcją sebum należy przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i pielęgnacyjnym. Problem przetłuszczającej się skóry może mieć wiele różnych źródeł, dlatego warto zadziałać kompleksowo. Od czego zacząć?

  • Odpowiednio dobrana pielęgnacja – sięgaj po kosmetyki dedykowane dla rodzaju twojej cery i postaw na nawilżenie. Możesz też poeksperymentować ze składnikami aktywnymi, na przykład kwasem salicylowym, glikolowym, azelainowym lub migdałowym.
  • Regularne złuszczanie naskórka – peelingowanie skóry twarzy przyspiesza odnowę komórkową i złuszcza martwy naskórek. Polecamy zrezygnować z gruboziarnistych peelingów mechanicznych na rzecz delikatnych enzymów lub kwasów.
  • Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – w porach codzienne gromadzą się tysiące bakterii, zanieczyszczenia z powietrza i resztki kosmetyków, dlatego tak ważne jest dokładne mycie twarzy. Przed zastosowaniem ulubionego żelu lub pianki oczyść skórę płynem micelarnym, olejkiem lub balsamem do demakijażu.
  • Mycie twarzy maksymalnie dwa razy dziennie – pojawiające się wypryski zachęcają nas do częstego mycia twarzy, jednak paradoksalnie może to jedynie pogorszyć stan naszej cery. Częste mycie wymaga dodatkowego pocierania skóry i zdzierania z niej ochronnej bariery hydrolipidowej, którą skóra będzie chciała odbudować przez jeszcze bardziej intensywną pracę gruczołów łojowych.

Jaki krem na krem na nadmiar sebum wybrać?

Jednym z mitów dotyczących pielęgnacji jest stwierdzenie, że cera tłusta nie potrzebuje nawilżenia. Zapomnij o tym! Skóra wydziela sebum, ponieważ nie dostaje odpowiedniego zastrzyku wody, dlatego wybierając odpowiedni krem, zwróć uwagę na jego właściwości nawilżające. Sięgaj po produkty zawierające kwas hialuronowy, kompleksy lipidów, glicerynę lub trehalozę. Zwróć uwagę na kremy z witaminami B, C i E, cynkiem, siarką i kwasem salicylowym, które zadziałają antybakteryjnie i pomogą uspokoić stany zapalne.

Niezależnie od tego, jakiego kremu zdecydujesz się używać, pamiętaj o tym, by unikać dotykania twarzy, zwłaszcza brudnymi rękami. Trzymanie dłoni na twarzy pobudza gruczoły łojowe do pracy, a samo sebum jest idealną pożywką dla bakterii i drobnoustrojów.

Dieta na zmniejszenie wydzielania sebum

Żadna, nawet najlepiej dobrana pielęgnacja nie jest w stanie wpłynąć na procesy odbywające się wewnątrz organizmu, dlatego wszelkim próbom poprawienia kondycji skóry musi towarzyszyć zmiana nawyków żywieniowych.

Staraj się ograniczyć spożywanie produktów przetworzonych i posiłków typu fast food. Unikaj też alkoholu i ostrych przypraw. Spróbuj wzbogacić swoją dietę o witaminę D i A, które hamują wydzielanie sebum. Chętnie sięgaj więc po warzywa, szczególnie paprykę i pietruszkę, a także bogate w kwasy tłuszczowe ryby.

Pamiętaj też o nawodnieniu – picie odpowiedniej ilości wody to podstawa pielęgnacji każdego typu skóry, a zwłaszcza z problemem nadprodukcji sebum.