Sarah Jessica Parker i Robert Downey Jr. – rozkwit miłości

Sarah Jessica Parker i Robert Downey Jr. – podobnie jak wiele innych sławnych par – zadurzyli się w świetle kamer i reflektorów. Trwająca siedem lat historia miłosna miała początek w 1984 roku na planie „Pierworodnego” Michaela Apteda. Na progu dorosłości każde z nich mogło pochwalić się imponującym jak na niezaawansowany wiek dorobkiem aktorskim. Ona debiutowała w komedii „Bogate dzieciaki” z 1979 roku. On zaczynał dziewięć lat wcześniej w filmie „Pound” wyreżyserowanym i napisanym przez jego ojca, Roberta Downeya Sr. Od zawsze obracali się wśród dorosłych, więc szybko poczuli się gotowi na poważne zobowiązania. Już po kilku tygodniach randek wynajęli wspólny dom w Los Angeles. Mimo iż z pozoru dobrali się doskonale i mogli wspierać się nawzajem w dążeniach do sławy, odebrali skrajnie różne wychowanie. Wyniesione z domu wartości prędko dały o sobie znać i pokrzyżowały im plany na przyszłość.

Barry King/Sygma/Sygma via Getty Images

Robert Downey Jr. przyszedł na świat w domu niezależnego filmowca i aktorki. Żadne z nich nie odniosło komercyjnego sukcesu, ale realizując szalone odbiegające od kulturowych wzorców wizje, wyznaczyli drogę kolejnym pokoleniom amatorów kina. Choć dorastanie w artystycznym środowisku zaszczepiło w dzieciach twórczej pary pasję do sztuki, to jednocześnie wepchnęło je w sidła wyniszczającego nałogu. Jeden z najlepiej opłacanych aktorów na rynku od maleńkości obserwował zmagania uzależnionego ojca. Kiedy miał zaledwie osiem lat sam spróbował marihuany. Pierwszy krok ku problemom z narkotykami postawił za namową głowy rodziny. W rozmowie z People przyznał, że wspólne sięganie po używki stało się fundamentem, na której budował więź z wyzwolonym rodzicem. „Oferując mi nielegalne substancje, starał się wyrazić swoje uczucia, to był jego język miłości” – mówił. Senior rodu zrozumiał, że popełnił błąd dopiero po latach, kiedy jego syn balansował na granicy życia i śmierci. „Wielu z nas uważało wówczas, że byłoby hipokryzją, gdybyśmy zabraniali naszym dzieciom korzystania z tego typu rzeczy. Było to idiotyczne posunięcie z naszej strony. Teraz po prostu cieszę się, że nadal jest wśród nas” – tłumaczył.

Sarah Jessica Parker nie wyniosła z domu złych nawyków. Rodzina aktorki często miewała problemy finansowe (przez co na początku kariery była nazywana prawdziwym wcieleniem Kopciuszka), ale nie skąpiła dzieciom miłości i dobrych wzorców. Wychowywała się z matką, ojczymem i siedmiorgiem rodzeństwa. Gwiazda porównywała warunki, w których dorastała, do książek pióra Dickensa. Korzystali z pomocy społecznej i nie zawsze było ich stać na obchodzenie urodzin czy świąt. Mimo to opiekunowie robili wszystko, aby podopieczni mogli spełnić marzenia o występach na scenie. Matka aktorki po godzinach sprzątała salę treningową, żeby jej córka była dopuszczona do udziału w lekcjach śpiewu i tańca bez dodatkowych opłat. Wysiłek się opłacił. Dziewczynka szybko zaczęła otrzymywać propozycje ról. Łączenie nauki z pracą sprawiło, że nie miała czasu na zakrapiane imprezy i powszechne w nowym środowisku eksperymenty z narkotykami. Jak sama mówiła, nie przeszła okresu nastoletniego buntu. Z marszu stała się odpowiedzialną dorosłą.

Sarah Jessica Parker i Robert Downey Jr. – burzliwe czasy

Tom Wargacki/WireImage

Dla zaślepionych miłością nastolatków termin „różnice nie do pogodzenia” nie istniał. „Sarah była normalna, w przeciwieństwie do mnie” – ocenił Robert, ale mimo to przez długi czas trwali u swego boku. Co więcej, ich związek miał być wyjątkowo konserwatywny jak na dwoje sławnych młodych ludzi. Nie byli częstymi gośćmi na hucznych imprezach, bo nie polowali na miłość życia – wszystko, czego pragnęli, mieli już w zanadrzu. Podobno uwielbiali spędzać czas w domowym zaciszu. Z dala od ciekawskich spojrzeń pozwalali sobie na odrobinę szaleństwa. Parker wyznała, że mieli w zwyczaju obrzucać sąsiadów balonami z wodą. Ci nie pozostawali dłużni i w ruch szedł wąż ogrodowy. „Musiałeś biec od okna do okna i mieć nadzieję, że dotrzesz tam na czas, aby je zamknąć. Wiem, to bardzo niedojrzałe, ale jakie zabawne” – mówiła w rozmowie z People.

Doskonale radząca sobie na polu zawodowym Parker była oparciem dla pozostającego nieco w cieniu chłopaka. Publicznie wychwalała jego liczne talenty i zachęcała do szlifowania wrodzonych zdolności. Media nie przestawały spekulować na temat zbliżającego się ślubu. Para uprzejmie żartowała, że zorganizują „żydowskie wesele w hotelu Le Mondrian z tłumem tancerzy flamenco”. „Małżeństwo wydaje się naturalną koleją rzeczy” – deklarował Downey.

Jeff Kravitz/FilmMagic, Inc

Do przyjęcia nigdy jednak nie doszło. W 1991 roku, po siedmiu latach spędzonych razem, związek aktorskiego duetu dobiegł końca. Decyzję o zerwaniu miała podjąć zmęczona ekscesami partnera aktorka. „Lubiłem pić i miałem kłopoty z narkotykami, a to zupełnie nie pasowało do Sarah, to ostatnia rzecz, która się z nią kojarzy. Zbudowała mi dom i zapewniła zrozumienie. Próbowała mi pomóc. Była tak wkurzona, kiedy nie udało mi się pozbierać. Byłem w niej zakochany, ale najwyraźniej miłość nie wystarczyła” – wspominał po latach.

„Ludzie wokół niego zachowywali się wobec mnie lekceważąco” – zwierzała się Parker. Dodała, że mimo iż przerzucano na nią odpowiedzialność za wybryki chłopaka, to właśnie dzięki niej Downey punktualnie stawiał się w pracy i był w stanie funkcjonować. „Poświęcałam dużo czasu, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Dlaczego jego serce bije tak szybko? Nie rób tylu pompek przed snem!” Związek, choć pełen niekoniecznie pożądanych przygód, nazwała ważnym okresem w życiu. „Nie żałuję” – zadeklarowała.

Sarah Jessica Parker i Robert Downey Jr. – nowe ścieżki

Niedługo po rozstaniu Sarah Jessica Parker poznała Matthew Brodericka. Od 26 lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Na przestrzeni lat doczekali się trojga potomków – 20-letniego syna i 14-letnich bliźniaczek. W przeciwieństwie do swojej serialowej bohaterki stroni co prawda od osobistych wywodów na łamach magazynów, ale lubi podkreślać, że to nie kolekcja butów i wielkomiejskie romanse, ale rodzina i domowe ognisko są dla niej priorytetem. 

Ron Galella, Ltd./Ron Galella Collection via Getty Images

Robert Downey Jr. ożenił się już w 1992 roku. Niedługo później Deborah Falconer urodził syna, ale pojawienie się dziecka nie zdołało powstrzymać destrukcyjnych zachowań gwiazdora. Jeszcze przed rozwodem rozpoczął prace nad horrorem „Gothica”, które dały początek rozgrywającej się za kulisami komedii romantycznej. W oko aktora wpadła producentka Susan Levin. Nowa sympatia z uporem i konsekwencją walczyła o doprowadzenie ukochanego do trzeźwości. W efekcie nie tylko na dobre zerwał z nałogiem, ale również dołączył do grona komiksowych superbohaterów.

Teraz niewielu pamięta, że dwie ikony popkultury miały szansę na happy end, ale zdjęcia nie kłamią – Carrie Bradshaw i Tony Stark naprawdę stanowili jedną z najgorętszych par lat 80.