"W przeciągu ostatnich 48 godzin niezliczona liczba obywateli Ukrainy zmuszona została do ucieczki do sąsiadujących państw. Oni potrzebują opieki. Gdy wpłacisz pieniądze, my podarujemy ich tyle samo aż do miliona dolarów, dublując w ten sposób kwotę wsparcia" - napisał na Twitterze Ryan Reynolds. W akcji bierze też udział jego żona, Blake Lively. Oboje chcą wesprzeć w ten sposób  UNHCR - Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców działające przy ONZ. Obecnie jego członkowie prowadzą intensywne działania na granicach Ukrainy, niosąc pomoc humanitarną dla osób i rodzin uciekających przed rosyjską inwazją.

Jak ocenia wysoka komisarz UNHCR, Kelly T. Clements, do tej pory ponad 120 000 Ukraińców i Ukrainek zdecydowało się opuścić swój kraj w poszukiwaniu schronienia. Jeśli w najbliższych dniach wojna będzie eskalować, liczba ta może wzrosnąć aż do 4 milionów osób - podaje organizacja.

Gwiazdy niosą pomoc Ukrainie

Przypomnijmy, że Ryan Reynolds i Blake Lively to nie jedyni aktorzy, którzy mocno zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Sean Pean osobiście udał się do Kijowa, by na miejscu dokumentować przebieg działań zbrojnych i pokazać je w swoim nowym filmie mającym przekazać prawdę o inwazji rosyjskich wojsk. Madonna opublikowała na Instagramie klip, w którym porównała Władimira Putina do Hitlera, dając tym samym do zrozumienia, że świat nie wierzy w kłamstwa rosyjskiego prezydenta. Z kolei reżyser David Lynch zwrócił się z osobistym apelem do Putina, w którym zarzucił mu "sianie śmierci i zniszczenia".