W astrologii każda planeta odbywa pozorny ruch wsteczny po zodiaku. To "cofanie się" nazywamy retrogradacją, która ma wiele wspólnego z retrospekcją. Zjawisko spowalnia działanie ciał niebieskich. Powoduje, że planety zaczynają emanować swoim negatywem. Ów wibracje sprawiają, że my sami odbywamy podróż do przeszłości. Nagle powracają tematy z dzieciństwa lub niedokończone wątki sprzed miesięcy. Gdy w ruchu wstecznym znajduje się Merkury, życie wręcz wywraca się do góry nogami. Na szczęście w tym roku już nam to nie grozi. Trzy retrogradacje planet w listopadzie to bułka z masłem w porównaniu z ubiegłym miesiącem. 

Trzy retrogradacje planet połączą się z zaćmieniem Księżyca w Byku.

Jednak już niedługo wydarzy się zjawisko, które szokująco wpłynie na nasz los. Będzie nim zaćmienie Księżyca w Byku 19 listopada. Niewinne zaćmienia mogą wywołać więcej szkód niż ruch wsteczny Merkurego. Nie pozostaje nam nic innego, jak przygotować się na chwile chaosu. W astrologii zaćmienia mają tendencję do wywoływania drastycznych zmian. Ponieważ to zaćmienie wydarzy się zaledwie cztery stopnie od Węzła Północnego w Bliźniętach, nieuchronnie przyspieszy nasze przeznaczenie. Pod jego wpływem wydarzą się rzeczy, które w dniu urodzenia zapisano nam w gwiazdach. Los wtrąci się w nasze życie, dając znać, że to nie my o nim decydujemy. Ostatnie słowo należy do Wszechświata. Retrogradacje planet w listopadzie będą tłem dla nadchodzących wydarzeń. 

Retrogradacja Neptuna (od 25 czerwca do 1 grudnia)

Neptun to planeta zewnętrzna, która w retrogradacji znajduje się pół roku. Innymi słowy, jego retrogradacja wpływa stopniowo na życie na Ziemi. Neptun włada marzeniami, duchowością, fantazjami i tym, co złudne. Gdy się cofa, nasze głęboko zakorzenione prawdy powoli wypływają na powierzchnię. Ruch wsteczny Neptuna pomaga zdemaskować fałsz. Nagle dostrzegamy swoją sytuację taką, jaka jest naprawdę.

Retrogradacja Chirona (od 15 lipca do 19 grudnia)

Chiron ma ogromne znaczenie w astrologii, jednak nie uważa się go za planetę. To asteroida, która również cyklicznie odbywa retrogradację. W mitologii greckiej Chironowi nadano miano „rannego uzdrowiciela”. Reprezentuje nasze najgłębsze rany i próby ich uzdrowienia podejmowane z biegiem życia. Retrogradacja Chirona sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi niż zwykle. Dostrajamy się do swoich skrywanych emocji. Nieświadomie przeznaczamy czas na introspekcję i wewnętrzne samoleczenie. 

Retrogradacja Urana (od 19 sierpnia do 18 stycznia)

Retrogradacja Urana wywołuje sytuacje jak z filmów akcji. Uran to planeta rewolucji, buntu i nagłych zmian. Jej zadaniem jest niszczenie wieloletnich struktur, zrywanie z tradycją oraz łamanie zasad tylko po to, by wstrząsnąć naszym życiem. Ten ruch wsteczny dotyczy bardziej naszych wnętrz niż tego, co dzieje się w otoczeniu. Zjawisko sprzyja chronieniu swojej niezależności i pracy nad tym, co czyni nas wyjątkowymi.