Ręka Fatimy – historia

Ręka Fatimy jest symbolem, który pojawił się, zanim ludzie zaczęli wyznawać islam i chrześcijaństwo. Występował już w starożytnym Egipcie, gdzie oznaczał ochronę duchów przodków nad światem żywych - przestrzenią materialną. Z biegiem czasu przyjęły go kolejne kultury. W czasie teraźniejszym amulet z dłonią kojarzy się z wierzeniami szyickimi. "Ręka Fatimy" odnosi się do córki Mahometa i jego żony Aiszy. Choć imię Fatima nie pojawia się w koranie, dla szyitów jest niezwykle ważne. Kobieta stworzonej ze światła Allacha to patronka osób dotkniętych niesprawiedliwością. Modlą się do niej szczególnie kobiety, które w mądrości świętej szukają rozwiązania swoich problemów.

W języku arabskim ręka Fatimy to khomsah, khamsa lub khmos, co oznacza ,"pięć" albo "pięć palców dłoni". W islamie cyfra 5 odnosi się do małżeństwa, pięciu zmysłów, pięciu członków rodziny proroka Mahometa oraz pięciu filarów islamu. Symbol otwartej dłoni z pięcioma palcami pojawia się także w buddyzmie, judaizmie czy chrześcijaństwie. W tradycji żydowskiej określany jest jako hamsa lub ręka Miriam. W judaizmie symbolizuje dłoń siostry Mojżesza i Aarona. Rękę Fatimy w chrześcijaństwie nazywa się ręką Maryi.

Ręka Fatimy – znaczenie

Symbol ręki Fatimy ma znaczenie mistyczne. Mówi się, że oznacza siłę, moc i błogosławieństwo. Jako symbol duchowy, otwarta dłoń z pięcioma palcami ochrania noszącą ją osobę przed ,"złym okiem". Pod tym pojęciem należy rozumieć urok, przekleństwo i nieszczęście, które sprowadzają na nas osoby nieprzychylne, złorzeczące i noszące w sobie negatywną energię. Ręka Fatimy swoją funkcją przypomina słynne egipskie oko Horusa

Ręka Fatimy z okiem proroka – znaczenie

Równie popularnym symbolem jest otwarta dłoń z pięcioma palcami, na środku której widoczne jest oko. To ręka Fatimy z okiem proroka. Ten amulet również chroni przed ,,złym okiem", lecz dodatkowo roztacza wokół siebie opiekuńczą moc. Oko proroka ma widzieć każde zagrożenie i zaglądać w głąb duszy napotkanych ludzi. Dzięki niemu mamy poznać ich prawdziwie intencje. Amulet broni nas przed oszustwem, manipulacją lub wykorzystaniem. Hamsa z okiem proroka ostrzega osobę, która je nosi. Jest jak sumienie przypominające, że każdy nasz czyn czeka odpowiednia karma. Przestrzega przed postępowaniem w zły sposób. 

Ręka Fatimy – jak nosić?

W tradycji szyickiej amulet ręki Fatimy wykonuje się ze srebra. Metal ten ma przechowywać magiczne właściwości i symbolizować czystość. Ezoterycy są jednak zdania, że talizman wykonany ze złota, metali nieszlachetnych czy gliny, nadal roztacza ochronną moc. Hamse można nosić niczym zwykłą ozdobę. Na pewno zadziała jako naszyjnik lub zawieszka na bransoletkę. Niektóre osoby decydują się nawet na trwały związek z tym amuletem. Robią tatuaż, który przedstawia ochronną rękę Fatimy.

Ręka Fatimy – gdzie kupić?

Amulet z ręką Fatimy to pamiątka przywieziona z orientalnych wakacji. Na szczęście dziś zakupimy go w większości salonów jubilerskich w Polsce. Może być zrobiony z metali szlachetnych lub tańszych zamienników. Liczy się sam symbol, a nie jego cena.