Przeprowadzka – przesądy

Przesądy związane z przeprowadzką zawierają wskazówki dotyczące każdego etapu zmiany mieszkania. Niektóre proponują lepsze sposoby na przenoszenie rzeczy osobistych, inne ostrzegają przed pierwszą nocą spędzaną w nowym lokalu. Są nawet takie podpowiadające jak prawidłowo urządzić parapetówkę. Niestety, wiele domów i mieszkań z rynku wtórnego skrywa w swoich wnętrzach mroczną historię. W jednych doszło do tragedii, w innych ktoś umarł. Dawniej wierzono, że duchy nie zawsze chcą opuszczać miejsce, w którym wiodły swoje życie. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, powinno się wykonać rytuał oczyszczania domostwa z jego starej energii. Aby to zrobić, w każdym pomieszczeniu należy odpalić świecę i poczekać, aż wypali się do cna. Następnie warto osmużyć wszystkie kąty kadzidłem z białej szałwii lub palo santo.

Jak głosi stara mądrość ludowa, pierwszym meblem wniesionym do nowego miejsca zawsze powinien być stół, postrzegany za rodzinny symbol jedności. Zwyczaj ten ma zagwarantować spokój i harmonię w relacjach z bliskimi. Warto pamiętać, że z poprzedniego lokum zabieramy tylko to, co jest nam niezbędne. Wszelkie "rupiecie", które zagracają wnętrza, pociągną za sobą złe wspomnienia z przeszłości. Co najważniejsze, w pierwszej kolejności próg powinna przekroczyć najstarsza osoba zamierzająca mieszkać pod nowym adresem. Ma to napełnić cztery ściany mądrością. Dawniej, tuż po wejściu, gospodyni rozrzucała grosze w każdym kącie świeżego domostwa. Zwyczaj ten miał sprawić, że całej rodzinie będzie się żyło dobrze i w dostatku. Aby uchronić swój dobytek przed kradzieżą, warto w nowym domu potłuc trochę szkła.

Jak usunąć z domu złą energię? Rytuały oczyszczające >>

Kiedy się przeprowadzać?

Nie każdy miesiąc jest idealny na zmianę swojego miejsca zamieszkania. Przeprowadzka w listopadzie to kiepski pomysł. Ten zabobon wynika wprost z innego przesądu - listopad uważa się za miesiąc pechowy. Jeśli nie chcesz zaprosić fatum do swojego życia, lepiej cierpliwie wstrzymaj się z tym planami. Nie za dobrze zapowiada się przeprowadzka w niedzielę. Według wiary katolickiej "dzień święty trzeba święcić", a praca fizyczna łamie to przykazanie. Co grozi za złamanie tego "zakazu"? Jak głosi zabobon, ten, kto przeprowadza się w niedzielę, odbiera sobie szansę na długie, szczęśliwe życie. 

Jeżeli nie w niedzielę, to może w poniedziałek? Niestety, przeprowadzka w pierwszy dzień tygodnia też nie wróży niczego dobrego, podobnie jak przeprowadzka w piątek. W jaki dzień tygodnia się przeprowadzać? Najlepsza będzie środa i wolna sobota. W pierwszym przypadku przesąd zapowiada gości, w drugim - szczęście i pomyślność dla mieszkańców. Pamiętaj jednak, że w trakcie przeprowadzki powinna panować bezwietrzna pogoda. Dawniej wierzono, że wnoszenie rzeczy do domu w wichurę może doprowadzić do rozpadu rodziny.

Pierwsza noc w nowym domu – co warto zrobić?

Jak głosi przesąd, pierwsza noc w nowym miejscu jest najważniejsza. Jeżeli nie planujesz spędzić jej w mieszkaniu, pozostaw tam swoją pidżamę, koniecznie rozłożoną na posłanym łóżku. Dzięki temu w twoich nowych czterech ścianach nie rozgoszczą się złe duchy. Inny przesąd mówi, że pierwszej nocy nie możesz położyć się spać, jeżeli każdy kąt nie został posprzątany. Takie zaniedbanie podobno przynosi pecha! Zapamiętaj swój pierwszy sen w nowym mieszkaniu. Możesz mieć pewność, że to, co wyśnisz, spełni się w bliskiej przyszłości. Trzymaj kciuki, by tej nocy nie nawiedził cię żaden koszmar.

Prezent na nowe mieszkanie – przesądy

Na parapetówkę żaden gość nie wpada z pustymi rękoma. Tradycja nakazuje przynieść ze sobą prezent na nowe mieszkanie, choćby miałby to być skromny upominek. Podobno zestaw noży zwiastuje nieszczęście. Symbolicznie przetnie więź łączącą gospodarzy i gościa, który przyniesie ten podarunek. Na liście wątpliwych prezentów jest też zegar. W końcu ten przedmiot symbolizuje upływający czas. Co dokładnie odmierza? Być może czas do rozpadu przyjaźni, albo zakończenia życia gospodarzy. Lepiej więc unikać takiego upominku oraz nie zapalać sprezentowanych świec - gdy dopalą się do cna, nastąpi nieszczęście. 

Lustro w sypialni - gdzie na pewno go nie wieszać? >>