Primer, niezależnie od tego, w jakiej branży jest używany, pełni funkcję pierwszej warstwy, która ma pomóc przylegać produktowi do innej powierzchni. Różnego rodzaju primery stosuje się pod lakier samochodowy, farby ścienne, fugi, czy makijaż. A dlaczego dobrze włączyć go do stylizacji paznokci?

Primer kwasowy czy bezkwasowy?

Primer to produkt, który aplikuje się jeszcze przed nałożeniem bazy na paznokcie i który nie wymaga wkładania do lampy utwardzającej. Bywa mylony z cleanerem do paznokci oraz acetonem do paznokci, ale pełni nieco inną funkcję.

Ma on za zadanie zwiększyć przyczepność lakierów hybrydowych, ale nie tylko - stosowany jest również do wydłużenia trwałości manicure akrylowego, czy żelowego. Jest on niezbędny w stylizacjach, które mają być trwałe i wyglądać nieskazitelnie przez kilka tygodni. Dobrej jakości primer usunie tłustą warstwę obecną na płytce paznokcia, a także pozbędzie się ewentualnych zanieczyszczeń i przygotuje ją do kolejnych kroków w stylizacji.

Istnieją dwa rodzaje primerów, które najczęściej stosuje się w stylizacji paznokci: bezkwasowe i te na bazie kwasu.

Primer bezkwasowy stosowany jest do wykonania każdego rodzaju manicure. Posiada delikatniejszą formułę, niż primer kwasowy, jednak jego nazwa nie oznacza, że nie zawiera zupełnie żadnych kwasów - w produkcie występuje kwas metakrylowy, ale o dosyć niskim stężeniu. W jego składzie można również spotkać octan etylu, który jest odpowiedzialny za pozostawienie klejącej warstwy na paznokciu, przez co mówi się, że primer bezkwasowy działa jak taśma dwustronna. Wybierany jest przez kobiety, które raczej nie zmagają się z problematyczną płytką paznokcia.

Primer kwasowy, ponieważ zawiera wysokie stężenie kwasu metakrylowego, stosowany jest zazwyczaj do wymagającej płytki, która potrzebuje intensywnego odtłuszczenia i nabrania przyczepności. Pełni on funkcję wytrzymałej bazy, która chroni przed odpryskiwaniem i zapowietrzaniem się lakieru. Jak działa? Dzięki zawartym kwasom potrafi rozpuścić moduły tłuszczu obecne na płytce paznokcia i pomaga "wtopić" się w nią aplikowanym produktom. Z primerem kwasowym należy uważać, gdyż może on wykazywać właściwości żrące - zaleca się stosowanie niewielkiej ilości produktu na powierzchnię naturalnego paznokcia.

Czy primer kwasowy jest szkodliwy?

Primer kwasowy zawiera stężony kwas metakrylowy, który stosowany w zbyt dużych ilościach, może być niebezpieczny dla płytki paznokcia oraz skóry. Należy pamiętać, aby nakładać go punktowo, w bardzo ostrożny sposób - tylko na paznokcie, nigdy na skórę. Podczas nieprawidłowej aplikacji produktu istnieje ryzyko przesuszenia płytki, a nawet jej skrajnego zniszczenia. Primer kwasowy posiada intensywny, drażniący zapach, a jego opary mogą powodować podrażnienia oczu oraz skóry.

Decydując się na jego stosowanie należy więc bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących reakcji, bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Kiedy nakładamy primer na płytkę paznokcia?

Primer zawsze nakładamy na naturalną płytkę paznokcia. To, czy jest on w ogóle wymagany oraz jaką ilość należy zaaplikować, zależy od stanu płytki oraz zaleceń producenta. Osoby z bardzo tłustą płytką paznokcia, która nie trzyma lakieru i sprawia, że produkt ma tendencję do łatwego zapowietrzania, często nie mogą obyć się bez primera będącego jedynym gwarantem dla ich trwałego manicure.

Jaki primer do hybryd wybrać?

To, jaki primer powinniśmy wybrać, nie zależy od rodzaju lakieru, który chcemy zaaplikować, ale od tego jaką mamy płytkę paznokcia. Dla większości kobiet (bez względu na to, czy decydują się na żel, akryl, hybrydę) w zupełności wystarczy primer bezkwasowy, który jest delikatniejszy i mniej podrażniający niż primer kwasowy. Co więcej, niektóre stylizacje w ogóle mogą nie wymagać użycia primera, jeśli zostaną wykonane wysokiej jakości lakierami charakteryzującymi się mocną przyczepnością. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i uniknięciu reakcji alergicznych, primer kwasowy powinien być traktowany jako "broń cięższego kalibru" i używany tylko przy płytkach problematycznych oraz tłustych.

Jednak bez względu na to, jaki primer nakładasz na swoje paznokcie, pamiętaj aby trzymać się niewielkich ilości, które nie wyrządzą krzywdy twojej naturalnej płytce.