Dziś muzyki słuchamy przede wszystkim za pośrednictwem serwisów streamingowych. Spotify i Tidal poprzez algorytmy proponują nam listy piosenek dopasowanych do naszego nastroju czy okazji. Zapomnieliśmy już co to znaczy (ręcznie) układać dla kogoś miłosną składankę. Niektórzy wykonawcy rezygnują nawet z wydawania muzyki na nośnikach innych niż wirtualne... Jednak według danych ZAPV z 2017 roku, sprzedaż płyt winylowych rośnie (odnotowano wzrost o 71% w stosunku do ubiegłego roku), a winyle staja się coraz popularniejszą opcją prezentową. Specjaliści mówią już o modzie na gramofonowe płyty i twierdzą, że zawdzięczamy ją hipsterom, którzy się starzeją i bogacą. Ceny winyli zaczynają się w okolicach osiemdziesięciu złotych, a kończą nawet na trzystu!

Nie masz prezentu na święta? Zobacz nasz wybór inspirujących upominków >>> 

Prezenty na święta - płyty, winyle, albumy. Co wybrać?

Wszystko zależy od tego jak dobrze znamy osobę, którą chcemy obdarować albumem. Jeśli nie macie pewności, to lepiej nie ryzykować i nie kupować najnowszej płyty Travisa Scotta czy Ariany Grande. Lepiej sprawdzić tematyczne rankingi płyt przygotowane przez profesjonalnych dziennikarzy muzycznych albo prestiżowe magazyny muzyczne. Warto wybrać coś z naszej listy płyt, które trzeba znać przed trzydziestką. Albumy z zestawienia przewijały się we wszystkich rankingach "najważniejszych płyt wszech czasów" opublikowanych przez m.in. Rolling Stone, NME, Pitchfork, Mixmag, Guardian i Billboard. Szczególne miejsce na liście zajmuje album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" Davida Bowiego. Muzyczna historia kosmity, który spadł na Ziemię i został gwiazdą rocka wyniosła go na szczyt. Brytyjczyk występował w ekstrawaganckich fryzurach i kostiumach autorstwa m.in. Kensai Yamamoto. Publiczność go kochała. W 1973 roku David Bowie postanowił "uśmiercić" swojego bohatera na scenie. Świetnym wyborem będzie też absolutnie kultowy "Thriller" Michaela Jacksona.  Album przez 37 tygodni był numerem jeden na liście przebojów Billboard i przyczynił się do przełamania barier rasowych w muzyce rozrywkowej. „Billie Jean” wyniósł piosenkarza na szczyty list przebojów, a „Beat It” ostatecznie potwierdził sukces albumu. Dobrym pomysłem jest ścieżka dźwiękowa z kinowego przeboju "Bohemian Rhapsody". Na płycie znajdziecie największe hity Queen w wersjach studyjnych i najlepsze wykonania koncertowe, w tym 11 niepublikowanych dotąd nagrań!

Znalezione obrazy dla zapytania bohemian rhapsody

Świetnym wyborem będzie "Astigmatic" Krzysztofa Komedy z 1966 roku w komplecie z książką Małgorzaty Grzebałkowskiej - "Komeda.Osobiste życie jazzu". Autorce udało się stworzyć opowieść o człowieku, dla którego jazz był najważniejszy Grzebałkowska bawi czytelnika anegdotami o zagryzaniu przez Komedę wódki kaktusem, zachowując przy tym imponującą drobiazgowość. A może "Nocny patrol" legendarnego Maanamu? Na płycie znajdziecie jedne z najważniejszych utworów Kory Jackowskiej. Co ciekawe, autorem okładki jest Tadeusz Rolke. Warto wybrać coś z rodzimej klasyki w nowoczesnej odsłonie. To może być ubiegłoroczny bestseller "Noc w wielkim mieście" Jazz Bandu Młynarski-Masecki. Ten duet dał drugie życie międzywojennym szlagierom. Projekt skupiony jest wokół postaci Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora.