Ciekawe biografie muzyków - 7 książek

"Blizna" - Anthony Kiedis

Biografie muzyków: "Blizna" to nie autobiografia, to spowiedź wokalisty zespołu Red Hot Chilli Peppers. Muzyk bez zbędnego koloryzowania opowiada o swoim trudnym dzieciństwie. Od 11 roku życia wychowywał go ojciec, który wprowadził go do świata seksu i narkotyków. W ich domu odbywały się dzikie imprezy z udziałem prostytutek i celebrytów. Kiedy Anthony Kiedis wyprowadził się do kolegi był już uzależniony od kokainy. Zaczął mieć regularne konflikty z prawem, dopuszczał się kradzieży i eksperymentował z narkotykami. Kiedy przyszła sława wokalista Red Hot Chilli Peppers znalazł się na "końcu tęczy". Niestety nie był w stanie udźwignąć tego, co tam znalazł. Czytając "Bliznę" wiele razy będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Książka jest światowym bestsellerem i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków.

Biografie muzyków: "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith

Do listy ciekawych biografii z pewnością trzeba dopisać "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith. To zapierająca dech w piersiach historia dziewczyny, która w schyłku lat 60. trafia do Nowego Jorku bez grosza przy duszy. Ma jeden cel - zostać jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka. Patti Smith zabiera nas do najmroczniejszych zakamarków Nowego Jorku, w tym legendarnego Chelsea Hotel, w którym wynajmuje kilka metrów kwadratowych. Artystka opowiada też o skomplikowanym związku ze zmarłym na AIDS Robertem Mapplethorpem. Biografia jest  prawdziwą gratką dla fanów artystki, ale i świetną pozycją dla tych, którzy nigdy nie słyszeli o "matce chrzestnej punk rocka".

Biografie muzyków: "Kora, Kora. A planety szaleją", Kamil Sipiński
Polska wokalistka sceny rockowej, autorka wyśmienitych tekstów, a przede wszystkim ciepła i kochana kobieta, tak Olgę Jackowską w biografii przedstawia jej wieloletni partner Kamil Sipiński. 
Dwadzieścia lat temu, w 1998 r. została wydana pierwsza z biografii artystki „Kora i Maanam – podwójna linia życia”. W książce Olga opowiadała o szczegółach z życia, niespełnionych marzeniach i  stosunku do kontrowersyjnych kwestii. Teraz, kilka miesięcy po śmierci wokalistki możemy poczytać o tym jak zmieniła się w przeciągu 20 lat, a to wszystko z perspektywy najbliższej jej osoby – mówi Michał Goszczyński z księgarni Gandalf.com.pl. Sipiński opisuje zmagania Kory z chorobą, jej udział w programie rozrywkowym czy znaczenie rodziny i jej dzieci w życiu. Pokazują ją taka jaka była na scenie, a przede wszystkim także poza nią. 

Biografie muzyków: "Komeda.Osobiste życie jazzu" Małgorzata Grzebałkowska

Małgorzata Grzebałkowska wykonała tytaniczną pracę podczas pisania biografii Krzysztofa Komedy. Autorce udało się stworzyć opowieść o człowieku, dla którego jazz był najważniejszy. Grzebałkowska bawi czytelnika anegdotami o zagryzaniu przez Komedę wódki kaktusem, zachowując przy tym imponującą drobiazgowość. W biografii pojawiają się archiwalne dokumenty, zdjęcia i wycinki z gazet. Poznajemy też intymne szczegóły z życia uczuciowego Krzysztofa Komedy. Książka nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to, co wydarzyło się w grudniu 1968 roku na kamienistych zboczach Beverly Hills. 

Wywiad z Małgorzatą Grzebałkowską o biografii Krzysztofa Komedy >>>

Biografie muzyków: Keith Richards "Life"

To cud, że ten facet jeszcze żyje - tak w jednym zdaniu można podsumować autobiografię Keitha Richardsa. "Life" to nie tylko drobiazgowa dokumentacja kariery zespołu, ale przede wszystkim lekcja z historii popkultury. Razem z nim odwiedzamy Londyn lat 60. i zaglądamy za kulisy cieszącego się złą sławą festiwalu w Altamont. Poznajemy też prywatną tragedię gitarzysty The Rolling Stones, który przez większość życia walczył z uzależnieniem od heroiny i alkoholu. Dla fanów rocka to pozycja obowiązkowa!

Biografie muzyków: "Wodecki. Tak mi wyszło", Wacław Krupiński oraz Kamil Bałuk
Twórczość Zbigniewa Wodeckiego znana jest wielu pokoleniom, jednak Ci najmłodsi mogą mieć problem ze wskazaniem najpopularniejszych utworów artysty. Tym bardziej niewiele z nas zna fakty z  życia Wodeckiego, szczególnie mowa, o tych ze wczesnych lat kariery. Naprzeciw tym osobom wychodzą dwaj dziennikarze – Wacław Krupiński oraz Kamil Bałuk. 
Jak piszą autorzy biografii, Zbigniew Wodecki miał dwa życiorysy – artysty z prawdziwego zdarzenia, który podbija międzynarodowe sceny muzyczne oraz showmana z telewizji. Dla młodszych znany z roli jurora w programach telewizyjnych, dla starszych wciąż będzie kojarzony z kabaretem „Piwnica pod Baranami”czy duetem z Ewą Demarczyk.
Książka „Wodecki. Tak mi wyszło” podzielona jest na dwie części – pierwsza to reporterska opowieść Bałuka o Wodeckim, a druga to szczera rozmowa Krupińskiego z muzykiem. Warto przeczytać książkę i odkryć szczegóły z życia artysty, a przede wszystkim niezwykłego człowieka!
 

 Biografie muzyków: "Idę tam gdzie idę. Autobiografia" - Kazik Staszewski, Rafał Księżyk

Rafał Księżyk dał się poznać jako mistrz wywiadu rzeki. Dziennikarz przeprowadził wciągające rozmowy z m.in. Marcinem Świetlickim i Tomaszem Stańko. Ta forma sprawdziła się również w przypadku rozmowy z Kazikiem Staszewskim, który bardzo szczerze opowiedział o swojej historii. Lider zespołu Kult przed czytelnikami odkrywa swoje lęki, słabości i przyznaje się do kilku błędów. Z  drugiej strony w "Idę tam gdzie idę. Autobiografia" pełno jest zabawnych anegdot o gwiazdach polskiej muzyki rockowej, na czele z Robertem Brylewskim, TSA, Grzegorzem Ciechowskim i Kasią Nosowską. Kazik w barwny sposób przybliża młodszemu pokoleniu mroczny okres lat 80., czasy transformacji ustrojowej i raczkującego kapitalizmu.