Dlaczego gwiazdy używają nieprawdziwych imion?

Prawdziwe imiona gwiazd najczęściej zastępowane są pseudonimami, które mają ułatwić karierę. Początkujący artyści decydują się na zmianę nazwiska, kiedy swoje własne uważają za zbyt pospolite lub wręcz przeciwnie - nazbyt skomplikowane. W obu sytuacjach personalia takiej osoby trudno byłoby zapamiętać, co znacznie utrudniłoby jej zdobycie popularności.

Gwiazdy często używają nieprawdziwych imion także po to, aby ukryć swoje pochodzenie. Wolą zmienić lub skrócić egzotycznie brzmiące nazwisko, żeby uniknąć stereotypowych skojarzeń lub zrobić międzynarodową karierę. Niekiedy ta zasada działa także w drugą stronę - aktor lub muzyk przyjmuje obcojęzyczne imię, które nasuwa skojarzenia z zagranicznym rodowodem.

Czasami powód zmiany nazwiska jest prozaiczny - w branży działa już osoba z takimi samymi personaliami. Artysta przybiera więc pseudonim, żeby uniknąć pomyłek.

Prawdziwe imię i nazwisko - Marilyn Monroe

Ikona kina lat 50. i 60. naprawdę nazywała się Norma Jeane Mortenson. Pierwsze kroki w branży filmowej stawiała jako aspirująca modelka i była pracownica fabryki.

Początkowo wytwórnie filmowe nie chciały jej zatrudniać z uwagi na przeciętny wizerunek. Norma postanowiła więc przefarbować swoje ciemne włosy na platynowy blond, wzorując się na Jean Harlow, legendzie amerykańskiej kinematografii z lat 30. Z pomocą aktora Bena Lyona wymyśliła również pseudonim artystyczny - Marilyn Monroe. Zaczerpnęła imię od piosenkarki Marilyn Miller i dodała do niego nazwisko panieńskie swojej matki.

Prawdziwe imię i nazwisko - Audrey Hepburn

Gwiazda Śniadania u Tiffany'ego przyszła na świat jako Audrey Kathleen Ruston. Była córką brytyjskiego bankiera Josepha Rustona oraz holenderskiej arystokratki Elli van Hemstry. Ojciec przyszłej aktorki uważał, że również posiada szlacheckie korzenie, gdyż jego babka nosiła nazwisko rzekomo pochodzące od Jamesa Hepburna, męża królowej Szkocji Marii Stuart. Teoria ta była nieprawdziwa, lecz Brytyjczyk i tak przedstawiał się jako Hepburn-Ruston.

Kiedy pod koniec lat 40. młoda Audrey została przyjęta do prestiżowej grupy baletowej Marie Rambert, postanowiła skrócić swoje nazwisko. Od tamtej pory stała się znana jako Audrey Hepburn.

Prawdziwe imię i nazwisko - Kirk Douglas

Legendarny aktor urodził się w Nowym Jorku jako Issur Danielovitch Demsky, syn ubogich żydowskich imigrantów z terenów dzisiejszej Białorusi.

Już jako 14-latek wiedział, że swoją przyszłość chce związać z filmem. Na drodze do sukcesu stały mu jednak liczne przeciwności, nie tylko w postaci braku pieniędzy oraz koneksji, ale także trudnego do wymówienia nazwiska. Zdecydował się je zmienić tuż przed wstąpieniem do wojska w czasie II wojny światowej. Po powrocie do USA podbił Hollywood już jako Kirk Douglas.

Prawdziwe imię i nazwisko - Michael Caine

Odtwórca tytułowej roli w kryminale Dopaść Cartera jeszcze do 2016 roku urzędowo nazywał się Maurice Joseph Micklewhite. Choć jako Michael Caine znany był od lat 50., oficjalnie zmienił nazwisko dopiero po osiemdziesiątce.

Dlaczego na początku kariery postanowił przyjąć pseudonim? Kiedy był aspirującym aktorem, stwierdził, że jako Maurice Micklewhite nie zdobędzie popularności. Zaczął zatem posługiwać się nazwiskiem Michael Scott. Wkrótce dowiedział się jednak, że w branży pracuje już aktor, który nazywa się tak samo. Zainspirowany filmem Bunt na okręcie (w oryginale The Caine Mutiny) przyjął nazwisko Caine.

Prawdziwe imię i nazwisko - Sophia Loren

Sophia Loren przed zdobyciem sławy znana była jako Sofia Villani Scicolone. Nastoletnią dziewczyną zachwycił się producent filmowy Carlo Ponti, który dostrzegł w niej potencjał na wybitną aktorkę. Stwierdził jednak, że nowa podopieczna powinna przybrać mniej pospolite nazwisko, godne gwiazdy światowego formatu. Zaproponował jej bardziej wysublimowaną pisownię imienia oraz nazwisko Loren, zaczerpnięte od szwedzkiej aktorki Marty Toren.

Prawdziwe imię i nazwisko - Freddie Mercury

Frontman grupy Queen w młodości nosił imię i nazwisko Farrokh Bulsara. Z pochodzenia był Parsem, czyli członkiem grupy etnicznej wywodzącej się z dawnej Persji. Jako nastolatek, zachwycony zachodnią kulturą, używał imienia Freddie.

Na początku kariery występował pod swoim prawdziwym nazwiskiem, jednak podczas prac nad pierwszym albumem grupy Queen postanowił je zmienić. Zapowiedział kolegom z zespołu, że będzie nazywał się Freddie Mercury. Zamierzał zostać gwiazdą światowego formatu, a nazwisko zaczerpnięte od rzymskiego boga miało mu w tym pomóc.

Prawdziwe imię i nazwisko - Violetta Villas

Słynna polska śpiewaczka w rzeczywistości nazywała się Czesława Gospodarek (z domu Cieślak). Urodziła się podczas pobytu rodziców w Belgii i na chrzcie otrzymała imiona Violetta Élisa. Ojciec zarejestrował ją jednak w urzędzie jako Czesławę. 

Po powrocie do Polski artystka rozpoczęła karierę sceniczną. Kiedy w 1961 roku debiutowała w Polskim Radiu, Władysław Szpilman doradził jej, żeby zmieniła imię i nazwisko na bardziej nietypowe. Jak sama później twierdziła, nazwisko Villas stworzyła z pierwszych trzech liter imienia otrzymanego na chrzcie oraz słowa las. Według innej wersji tej historii nowe nazwisko podsunęli piosenkarce muzycy Edward Czerny i Pankracy Zdzitowiecki. Mieli znaleźć je przypadkowo w książce telefonicznej. 

Prawdziwe imię i nazwisko - Czesław Niemen

Wykonawca przeboju Dziwny jest ten świat urodził się jako Czesław Wydrzycki. Do zmiany nazwiska na łatwiejsze do wymówienia przekonała go żona dziennikarza muzycznego Franciszka Walickiego. Artysta przyjął pseudonim Niemen na cześć rzeki płynącej niedaleko swojej rodzinnej miejscowości. Stwierdził jednak, że dla odróżnienia będzie odmieniał go inaczej niż nazwę geograficzną - nie Niemna, Niemnem, lecz Niemena, Niemenem.