Jak zmieniło się dbanie o garderobę na przestrzeni lat? 

Piątek, godzina 18:00, po tygodniu wypełnionym pracą i spotkaniami przychodzi moment, w którym zastanawiasz się co założyć na dzisiejszy wieczór. Okazuje się, że większość Twoich ubrań z tzw. listy top1 nie nadaje się na wielkie wyjście. Uciekasz do ostateczności i nastawiasz swoją pralkę na program Superszybkie Pranie. Nie mija godzina i gotowe. Twoja pralka w ekspresowym tempie suszy ubrania, więc koło godziny 20:00 możesz już w zasadzie wyjść. Myślisz sobie: jak pranie wyglądało kiedyś? Kiedy pralki jeszcze nie były na tak zaawansowanym etapie jak dziś. Pamiętasz przecież, jak wiele lat temu Twoja mama ustawiała pranie na kilka godzin. Ten charakterystyczny dla tamtych pralek odgłos pozostanie w naszej pamięci na zawsze. 

Pranie kiedyś, a dziś

Potrzeba prania istniała od zarania dziejów. W XIX wieku reklamodawcy zamieszczali w magazynach ogłoszenia, w których oferowali skuteczne środki piorące, dzięki którym pranie trwało zaledwie.. pół dnia! Normalnie zajmowało ono dwa dni. Kobiety musiały wstawać o świcie, by uporać się z pierwszą częścią prania do wieczora. Przez całą noc moczono pranie w wodzie, by na drugi dzień zająć się farbkowaniem - czyli wybielaniem i krochmaleniem. W tamtym czasie powstawały specjalnie poradniki, w których można było przeczytać, jak prać specyficzne rodzaje odzieży: bieliznę, kapelusze czy koronki. Po moczeniu ubrań w zimnej wodzie (najczęściej w jeziorze lub w rzece). Nie był to jednak zbyt udany sposób prania. Nie niszczyło to zabrudzeń i plam. Przez następne kilka lat wymyślano wiele innowacyjnych urządzeń służących do prania. Jednym z najbardziej nowoczesnych była wyżymaczka. 

Pralki, kiedyś i dziś

Przez ponad 100 lat obecności pralek w naszym życiu, zmieniły się one nie do poznania. Nie tylko wizualnie, ale i funkcjonalnie. Jedną z pierwszych była pralka z bębnem z lakierowanego drewna. Przez następne lata była ona udoskonalana poprzez poziome lub pionowe ustawienie bębna i zmianę szybkości obrotów. W Polsce prawdziwym przebojem była Pralka Frania. Dziś ma ogromną wartość sentymentalną i nie tylko. Jest zaliczana jako najsławniejszy i najbardziej dizajnerski przedmiot okresu PRL. Jego fenomen polegał na tym, iż bęben nie kręcił się, natomiast woda i prana odzież poruszała się przez obracający się wirnik. Frania inspirowała innych producentów pralek do stworzenia urządzeń w podobnym stylu. Niektóre z tych charakterystycznych pralek posiadały wyżymaczkę, w niektórych odmianach woda mogła być podgrzewana w pralce, inne wymagały napełnienia od razu ciepłą wodą. Z czasem nazwa Frania przyjęła się jako popularne określenie pralek wirnikowych. Pralki półautomatyczne zostały wyparte przez automatyczne. 

Pranie dzisiaj

Pralka Samsung Eco Bubble

Dziś pralki nie są już takie jak 10, 20 czy 30 lat temu. Technika idzie do przodu i producenci pralek prześcigają się w swoich innowacyjnych pomysłach. Najważniejsze jest to, by pranie trwało jak najkrócej. Marka Samsung wprowadziła na rynek pralki z technologią Eco Bubble™. Ta przełomowa formuła łączy wodę, proszek i powietrze, dzięki czemu powstaje delikatna i silna zarazem piana. Opływowy kształt bębna Diamond zapewnia skuteczność i delikatność prania. Tkaniny takie jak jedwab, len czy wełna nie są już zagrożone zniszczeniem, a dzięki aktywnej pianie zabrudzenia znikają 40 razy szybciej niż w tradyjnych pralkach. Pamiętamy czas, gdy pranie pochłaniało ogromną ilość wody oraz prądu. Częste pranie równało się więc z bankructwem. Formuła Eco Bubble™ sprawia, że pranie w niskiej temperaturze jest równie skuteczne co w 40 stopniach. To pozwala nam żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Rozmawialiśmy w redakcji na temat najczęściej popełnianych błędów podczas prania. Okazało się, że nastawiając pranie często zapominamy wsadzić do pralki niektórych naszych ubrań. Pralka Samsung posiada funkcję AddWash™ - dodatkowe drzwi przez które możemy włożyć zapomniane ubrania w trakcie prania, płukania czy wirowania. Na początku wspomniałem o praniu w tzw. last minute. Gdy nie masz czasu, a potrzebujesz założyć coś, co niestety nie jest czyste - funkcja Superszybkie Pranie jest wybawieniem. Dwa dodatkowe natryski pozwalają na pranie w 59 minut. 

Advertisement