Nikt już nie ma wątpliwości, że można jednocześnie propagować modę wolną od okrucieństwa i odpowiadać na aktualne trendy. Popularna "ekoskóra" jest jednak sztuczna, co nie stanowi rozwiązania sprzyjającego środowisku, dlatego wciąż trzeba szukać alternatyw. Jedną z nich jest materiał z opuncji, który wprowadził właśnie do swojej kolekcji polski brand Bohema Clothing. Co więcej, to pierwsza marka na świecie, która tworzy buty ze skóry kaktusa. 

Kiedy założyciel marki, Sebastian Szypuła, zauważył, że w modzie brakuje opcji dla wegan - pięknych kurtek i butów świetnej jakości, postanowił sam stworzyć alternatywę. Najpierw pod szyldem Bohemy zaczął testować skórę z liści ananasów, którą wprowadziła projektantka Carmen Hijosa, czyli Pinatex i stworzył buty Bohema Swan. Teraz marka rozszerza swoją kolekcję o kolejny rodzaj obuwia, tym razem ze skóry z kaktusa nopal. 

Bohema Clothing korzysta z powstałego w Meksyku materiału Desserto, których wynalazcy - Adrián López Velarde i Marte Cázarez - zaprezentowali go po raz pierwszy na tegorocznych Międzynarodowych Targach Skórzanych Lineapelle 2019 w Mediolanie.

Ta skóra z kaktusa ma wysoką odporność i trwałość (minimum dziesięć lat) i powstaje z połączenia sproszkowanej opuncji z bawełną. "Desserto to materiał wegański, który może uczynić przemysł skórzany jeszcze bardziej zrównoważonym" zauważa Wioletta Wiertel z marki Bohema. "Celem Velarde i Cázarez było stworzenie zrównoważonej alternatywy, bez toksycznych chemikaliów, ftalanów i PCW. Rezultat - Cactus Leather, ekologiczna skóra z kaktusa opuncji. To materiał częściowo biodegradowalny, o parametrach technicznych wymaganych przez przemysł modowy do wyrobu galanterii skórzanej i mebli oraz w przemyśle motoryzacyjnym" dodaje. Kaktus jest więc opcją idealną, a do tego roślina nie wymaga przecież szczególnego podlewania czy nawożenia. 

Te buty to najbardziej pożądany model na przyszły rok. Są symbolem lat 70., a teraz przywraca je do mody Moschino>>

W ofercie Bohemy znajdziemy dwa modele butów z kaktusa: codzienny i elegancki, a dzięki miękkości i gładkości "skóry" twórcy mogli eksperymentować z samą formą obuwia. "Ogromną wagę przywiązujemy zarówno do designu naszych butów, jak i ich wykonania. Do tej pory wykonywaliśmy buty z Pinatexu, a przy ich projektowaniu uwzględnialiśmy szczególną i ciekawą naszym zdaniem fakturę tego materiału - znakiem rozpoznawczym skóry z liści ananasa jest charakterystyczne marszczenie. Cieszymy się, że skóra z kaktusa jest zupełnie inna- gładka i bardzo podobna w formie do skóry odzwierzęcej. To pozwoli nam rozbudować kolekcje o nowe, ciekawe modele oraz zaproponować większy wybór miłośniczkom świadomej mody" wyjaśnia projektant marki, Sebastian Szypuła. 

W tym momencie w ich ofercie znajduje się aż 13 modeli butów wegańskich. Bohema Clothing nie chce zaprzestać jedynie na skórze z ananasa czy kaktusa i bardzo możliwe, że w wiosennej kolekcji pojawi się jeszcze jedna roślinna alternatywa.