Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla i figurką Lego

Jedna z najczęściej nagradzanych polskich pisarek i pierwsza Polka w historii z nagrodą Bookera. Na podstawie jej książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" powstał wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland i Kasię Adamik film "Pokot". Autorka bestsellerów "Prawiek", "Księgi jakubowe", "Bieguni". Jej zasługi dla kultury można wymieniać można bez końca. Ostatnie tygodnie są dla Olgi Tokarczuk jednak szczególnie intensywne - pisarka otrzymała literacką nagrodę Nobla, a sprzedaż jej książek wzrosła o 6000 procent. Zewsząd spływają gratulacje: od ludzi kultury, znajomych po fachu i fanów jej twórczości.

Jeden z czytelników, fotograf Tomek Skog, postanowił uczcić postać Tokarczuk w zaskakujący sposób - za pomocą figurki Lego.  Autor zdjęcia, które obiegło sieć, od dłuższego czasu tworzy portrety figurek Lego na wzór znanych postaci (w tym Edith Piaf, bohaterów "Stranger Things" czy "Gwiezdnych Wojen").

Olga Tokarczuk odebrała literackiego Nobla! Relacja z ceremonii w Sztokholmie>>

Pisarka pochwaliła się dwoma zdjęciami tego oryginalnego projektu, jednym na Twitterze, a drugim na Instagramie. Ludzik Lego, ucharakteryzowany na wzór noblistki, ma nie tylko jej fryzurę, ale też charakterystyczne okrągłe okulary. W tym samym czasie na podobny pomysł wpadł sopocki nauczyciel Przemysław Staroń, który od lat tworzy ze swoimi uczniami figurki Lego poświęcone między innymi naukowcom i filozofom. Jego Tokarczuk to odtworzenie momentu noblowskiego, a postać ma też kreację Gosi Baczyńskiej, w której pisarka odebrała nagrodę Nobla. A może Lego wyprodukuje we współpracy z polskimi twórcami specjalną serię figurek Lego z Olgą Tokarczuk? Czekamy na ten moment!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Olga Tokarczuk (@olgatokarczuk_official) Gru 10, 2019 o 7:58 PST

Przypomnijmy, że 10 grudnia Olga Tokarczuk odebrała literacką nagrodę Nobla, a medal oraz dyplom wręczył jej Szwecji, Gustaw XVI. Pisarkę doceniono za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". W zeszły weekend, na kilka dni przed oficjalną ceremonią, Tokarczuk wygłosiła mowę "Czuły narrator", w której poruszała tematy przebodźcowania, zamieszania informacyjnego i arogancji wobec planety. "Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Stajemy się zbiorem rzeczy i wydarzeń, w których się gubimy" - tak zakończyła noblowską przemowę Olga Tokarczuk. Pełen tekst mowy znajdziecie tutaj: Noblowska mowa Olgi Tokarczuk "Czuły narrator" - cały tekst + wideo>>