W ostatniej dekadzie XX wieku polska kinematografia przechodziła gwałtowny rozwój i metamorfozę. Wtedy właśnie jasnym blaskiem zaczęło lśnić sporo nowych gwiazd kina, podczas gdy inne, znane jeszcze w poprzednim systemie, zaczęły blednąć. Blichtr show-biznesu rozbudził w części społeczeństwa zainteresowanie tematyką świata celebrytów, wspaniałych filmowych festiwali i wystawnych gal, podczas których nowo upieczeni paparazzi fotografowali popularne aktorki, a ich zdjęcia trafiały na pierwsze strony kolorowych czasopism. 

Można bez wahania stwierdzić, że w latach 90.odkryto w Polsce wiele aktorskich talentów, a (niektóre) ówczesne kariery trwają do dziś. Poniżej przedstawiamy sylwetki kilku polskich aktorek, które cieszyły się popularnością w tamtym burzliwym okresie transformacji (choć tak naprawdę część z nich karierę zaczęła nieco wcześniej, w związku z tym można je przypisać również do kategorii polskich aktorek lat 80.).

Polskie aktorki lat 90.: Grażyna Wolszczak

Swoją przygodę z aktorstwem zaczynała na teatralnych deskach. Występowała między innymi w Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Studio i Teatrze Rozmaitości. Szerszą popularność przyniosły jej jednak role w filmach, takich jak „Maskarada” (1986), „Dotknięci” (1988) czy „Rozmowy kontrolowane” (1991), „Gry uliczne” (1996), a także wielu innych. Na zdjęciu Grażyna Wolszczak jako Yennefer w polskiej ekranizacji „Wiedźmina” (2001).

Wzrostowi jej popularności sprzyjały także role serialowe, między innymi w popularnym pod koniec lata 90. serialu „Matki, żony i kochanki”. Dużą rozpoznawalność przyniosły jej role Barbary w serialu „Na Wspólnej” oraz Grażyny w „Pierwszej miłości”. Uznaniem widzów cieszyła się także zagrana przez nią postać Judyty w filmie „Ja wam pokażę!”. Aktorka z powodzeniem do dziś kontynuuje swoją karierę. 

Polskie aktorki lat 90.: Anna Majcher

Ta blond piękność w połowie lat 80. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ona również współpracowała z kilkoma teatrami, a także z Teatrem Telewizji. Pierwszą filmową rolę odegrała już w 1986 roku, w filmie psychologicznym „Jezioro Bodeńskie” Janusza Zaorskiego, gdzie wcieliła się w postać kelnerki. W latach 90. aktorka zagrała w takich filmach, jak „Plecak pełen przygód”, „Gnoje”, „Szabla od komendanta”, „Wirus”, a w 1999 roku zagrała karczmarkę w kultowej produkcji Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Występowała również w znanym serialu „Graczykowie”.

Ciekawostką jest, że w 1990 roku Anna Majcher otrzymała stypendium francuskiego rządu dla najbardziej obiecującej młodej aktorki. W 1991 roku była nominowana do Złotych Lwów za swoją rolę w filmie „Śmierć dziecioroba”, a w 1992 została laureatką Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego.

Polskie aktorki lat 90.: Joanna Trzepiecińska

Oprócz wykształcenia aktorskiego posiada też wykształcenie muzyczne. Debiutowała pod koniec lat 80. w serialu „Rzeka kłamstwa”. Później grała w spektaklach teatralnych, a w 1990 roku zagrała aż w 3 filmach („Kanalia”, „Powrót wilczycy”, „W środku Europy”)!

Na przestrzeni lat 90. aktorka grała w wielu filmach, przy czym nie rezygnowała z kariery teatralnej (i słusznie, bo jej rola Królewny Śnieżki w spektaklu wyreżyserowanym przez Krzysztofa Kolberga okazała się dużym sukcesem). W 1995 roku aktorka wcieliła się w rolę ducha Barbary Radziwiłłówny w filmie kostiumowym „Dzieje mistrza Twardowskiego”. Mimo niezwykle bogatego dorobku artystycznego, Trzepiecińska kojarzona jest przede wszystkim z Alutką, ekscentryczną żoną Jędruli z „Rodziny zastępczej”.

Polskie aktorki lat 90.: Renata Dancewicz

To właśnie w latach 90. Renata Dancewicz miała swój debiut na wielkim ekranie – w 1993 roku wcieliła się w rolę Anki w filmie Feliksa Falka „Samowolka”. W ciągu dekady zagrała w wielu filmach i kilku serialach, między innymi serialu „Ekstradycja”. Widzowie mogli zobaczyć ją w słynnych produkcjach, takich jak „Pułkownik Kwiatkowski”, „Tato”, „Deborah”.

Polskie aktorki lat 90.: Katarzyna Figura

To niewątpliwie jedna z najbardziej charakterystycznych, odważnych i rozpoznawalnych polskich aktorek. Określana mianem seksbomby lat 90., karierę zaczęła już w latach 80., występując w filmach „Kingsajz” i „Pociąg do Hollywood”. Zdobytą sławę utrwaliły kultowe role w filmach „Kiler”(1997), „Kilerów dwóch” (1998) oraz „Ajlawiu”(1999).

Gwiazda była wielokrotnie nagradzana, między innymi dwukrotnie nagrodą „Złote Lwy” oraz Polska Nagrodą Filmową, którą otrzymała za główną rolę kobiecą w filmie „Żurek”. Oprócz polskich produkcji aktorka grała również w filmach francuskich, brytyjskich, włoskich, węgierskich. W latach 90. Figura dwukrotnie pojawiła się w polskim wydaniu Playboya. Została dwukrotnie nagrodzona nagrodą Złotych Lwów, w 2004 roku otrzymała Polską Nagrodę Filmową (Orła), była wielokrotnie nominowana do Złotej Kaczki, którą także otrzymała dwukrotnie.

Polskie aktorki lat 90.: Adrianna Biedrzyńska

Artystka jest absolwentką łódzkiej Szkoły Filmowej. Na swoim koncie ma role w filmach, serialach i spektaklach teatralnych. Swoją karierę budowała już w latach 80., a w latach 90. wystąpiła w wielu produkcjach filmowych, między innymi w filmach: „Nad rzeką, której nie ma”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Pajęczarki”, oraz serialach „Fitness Club” i „Klan”. Jej talent aktorski został doceniony wieloma nagrodami i wyróżnieniami – jest laureatką Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, nagrody telewizyjnej Wiktor oraz Złotej Kaczki.

Polskie aktorki lat 90.: Elżbieta Zającówna

Warsztat aktorski szlifowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, po czym była związana zawodowo z kilkoma teatrami w Warszawie i Gdyni. Choć Zającówna zyskała dużą popularność już w latach 80. (dzięki rolom w filmach takich jak: „Vabank”, „C.K. Dezerterzy” czy „Seksmisja”), to rozpoznawalność na małym ekranie zyskała głównie dzięki grze w lubianych w drugiej połowie lat 90. serialach „Matki, żony i kochanki” oraz „Graczykowie”. Aktorka znana jest także ze swojego zaangażowania w działalność Fundacji Polsat, której jest wiceprezesem.

Polskie aktorki lat 90.: Małgorzata Foremniak

Choć w ostatnich latach Małgorzata Foremniak wielu może się kojarzyć przede wszystkim z funkcją jurorki w jednym z popularnych programów rozrywkowych, bez wątpienia aktorka może się pochwalić sporym dorobkiem artystycznym. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, a swoją karierę zaczynała w teatrach (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Teatr Kwadrat). W 1990 roku debiutowała w filmie „In flagranti”, gdzie u boku Bogusława Lindy wcieliła się w rolę Małgorzaty.

Swoją popularność w latach 90. aktorka zdobyła głównie dzięki rolom w takich serialach, jak „Bank nie z tej ziemi”, „Matki, żony i kochanki”, Tajemnica Sagali”, a w 1999 roku wcieliła się w rolę anestezjolog Zofii w serialu „Na dobre i na złe”. Oczywiście oprócz ról serialowych Foremniak ma na swoim koncie mnóstwo ról filmowych („Kingsajz”, „Quo Vadis”, „Stara baśń”). Aktorka aż czterokrotnie została nagrodzona nagrodą Telekamery (w 2001, 2002, 2003, 2004), w tym Złotą Telekamerą w roku 2004. Nie wszyscy wiedzą, że w 1995 roku gwiazda użyczyła głosu głównej bohaterce w filmie animowanym „Pocahontas”.

Polskie aktorki lat 90.: Joanna Brodzik

W połowie lat 90. Joanna Brodzik ukończyła warszawską Akademię Teatralną i zaczęła swoją karierę od roli Ireny w filmie psychologicznym „Dzień wielkiej ryby”(1996). Niedługo później wcieliła się w postać supermodelki w komedii „Dzieci i ryby”. Pod koniec dekady grała w kultowej dziś polskiej telenoweli „Klan”, a w 1999 roku zaczęła grać w serialu „Graczykowie”. Ma na koncie rolę w słynnym filmie Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Mimo że to na lata 90. przypada początek kariery Joanny Brodzik, szerszą popularność aktorka zawdzięcza głównej roli w „Kasi i Tomku”, za którą otrzymała dwie nagrody, a także serialom „Magda M.” i „Dom nad rozlewiskiem”. Za wcielenie się w rolę Magdy Miłowicz Brodzik została nagrodzona Telekamerą „Tele Tygodnia” 2007 dla najlepszej aktorki, a dzięki roli Małgorzaty w „Domu nad rozlewiskiem” aktorka zajęła 2. miejsce w konkursie Telekamer „Tele Tygodnia” w roku 2010.