Za jakie cechy i za które role pokochała je publiczność? Oto zestawienie najsłynniejszych polskich artystek lat 80. Te kobiety namieszały w polskim kinie! Które z nich pamiętasz?

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 80.

Polskie kino lat 80. przesycone było odważnymi scenami i seksem. Kilka artystek z tego okresu zasługuje na szczególną uwagę - zarówno ze względu na ponadprzeciętny talent, jak i zjawiskową, oryginalną urodę, która w tej branży odgrywała wówczas dużą rolę.

Co ciekawe, niektóre aktorki w najmniej oczekiwanym momencie zdecydowały się porzucić karierę aktorską, wyjechać i odciąć od celebryckiego świata (np. Danuta Lato). Inne z kolei (jak np. Katarzyna Figura) rozwijają się artystycznie do dziś.

Poniżej znajdziesz ikony polskiego kina. W latach 80. te właśnie artystki miały swój złoty czas!

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 80.: Katarzyna Figura

Tę panią z pewnością znają wszyscy. Nic dziwnego, w końcu Kasia Figura jest prawdziwą ikoną lat 80. i 90.! Zdaniem wielu osób (naszym także) to absolutnie wybitna aktorka. Swój talent udowodniła już wielokrotnie, grając w naprawdę wielu produkcjach, takich jak m.in. „Żurek” Ryszarda Brylskiego, „Yuma” Piotra Mularuka czy w teatrze u Krystiana Lupy i innych.

I choć przez jakiś czas talent Figury rzeczywiście delikatnie(?) przyćmiony był jej wdziękami (przez długi czas grywała głównie odważniejsze role, m.in. w filmach takich jak: „Ga, Ga. Chwała bohaterom”, „Kingsajz”, „Pociąg do Hollywood”, „Ajlawju” czy „Wrzeciono czasu”), to kreacje aktorskie Figury nie pozostawiają wątpliwości. Ta kobieta ma ogromny talent i namieszała w polskiej kinematografii. Do dziś jest aktywna zawodowo, zachwycając („7 uczuć”, „Diablo. Wyścig o wszystko”, „Dziewczyny z Dubaju”).

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 80.: Małgorzata Pieczyńska

W 1983 roku Małgorzata Pieczyńska zadebiutowała rolą w filmie „Nadzór”, grając u boku Ewy Błaszczyk i Grażyny Szapołowskiej. W tym samym roku ta intrygująca brunetka, za odważną rolę w „Wiernej rzece”, otrzymała nominację do Złotej Kaczki. W „Ceremonii pogrzebowej” Jacka Bromskiego zagrała rozbierane sceny z Bogusławem Lindą, z kolei w „Labiryncie” mogliśmy podziwiać ją już w całej okazałości. W roku 1986 aktorka została uhonorowana Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego.

To kolejna gwiazda, która w okresie największej popularności (tuż po roli w „Krótkim filmie o zabijaniu” czy „Piłkarskim pokerze”) zdecydowała się wyjechać za granicę - w tym przypadku do Szwecji. Nigdy nie porzuciła jednak kariery aktorskiej („Big Love", „Prawo Agaty", „Listy do M. 2").

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 80.: Joanna Pacuła

Akpa

…czyli Polka, która podbiła świat Hollywood. Tak, to Joanna Pacuła odmówiła roli w „Nagim Instynkcie” czy „9 i 1/2 tygodnia” (jej mąż nie życzył sobie, aby rozbierała się w filmach). Jej chłodna, szlachetna i „kocia" uroda zachwycała (i wciąż zachwyca) fanów na całym świecie.

Jak to się zaczęło? W latach 80. związała się z Romanem Polańskim i ruszyła na podbój świata. Przeniosła się do Paryża, gdzie Polański jej pomógł, aby później polecieć do Stanów Zjednoczonych. Zaczęła od pracy modelki, następnie spróbowała swoich sił jako aktorka. 

W filmie „Park Gorkiego” z 1984 roku odegrała intymne sceny z Williamem Hurtem. Za rolę w tej produkcji otrzymała nominację do Złotego Globu. To jednak nie jedyna jej odważna kreacja. Joannę Pacułę mogliśmy również oglądać w filmach takich jak „Sweet Lies”, „The Kiss”, „Husbands and lovers”, „Every Breath” czy „Under Investigation”.

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 80.: Anna Dymna

Akpa

Choć Anna Dymna w latach 80. była już bardzo rozpoznawalna. To właśnie w tym okresie nastąpiła jej, dość istotna, metamorfoza. Z dziewczęcej, niewinnej i świeżej aktorki, po ciąży przemieniła się bowiem w dojrzałą, pewną siebie kobietę. Rolą Lavinii w spektaklu telewizyjnym „Żałoba przystoi Elektrze" Eugene'a O'Neila (1984 rok) rozpoczęła swój nowy, zawodowy etap. Kolejną, wybitną kreacją Dymnej była m.in. Berta w „Wygnańcach" według Jamesa Joyce'a (z 1988 roku).

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 80.: Grażyna Szapołowska

Akpa

Kolejna gwiazda, bez której to zestawienie nie byłoby pełne. W latach 80. Grażyna Szapołowska skupiła się na pracy w filmie, ograniczając wówczas znacząco działalność na deskach teatrów. Jej współpraca z Krzysztofem Kieślowskim zaowocowała m.in. rolą w filmie „Bez końca” z 1984 roku czy „Krótkim filmie o miłości” z 1988 roku.

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 80.: Dorota Kamińska

To właśnie ona w latach 70. i 80. uważana była za jedną z najpiękniejszych (i najseksowniejszych) aktorek. Dorota Kamińska to aktorka o niebanalnej, oryginalnej urodzie. Siostra znanego aktora, Emiliana Kamińskiego, ma za sobą wiele zmysłowych ról. Największą sławę zyskała dzięki produkcjom takim jak „Och, Karol” czy „Karate po polsku”, jednak wielu reżyserów obsadzało Kamińską w rolach wymagających pokazania swoich wdzięków („Trapez” z 1984 roku albo „Życie Kamila Kuranta” z 1982 roku). Zagrała także w popularnej w tamtym okresie telenoweli „W labiryncie”. Szybko okrzyknięto artystkę mianem prawdziwej seksbomby.

Obecnie Dorota Kamińska grywa przede wszystkim w serialach.

Najpiękniejsze polskie aktorki lat 80.: Danuta Lato

East News

Wśród najpopularniejszych aktorek lat 80. nie sposób pominąć, pochodzącej z małej wioski na podkarpaciu, Danuty Lato (a właściwie Danuty Irzyk). Jej charakterystyczna, niezwykle kobieca figura (niska i drobna sylwetka z wyjątkowo pokaźnym biustem) miały wówczas niemały wpływ na rozpoznawalność i karierę artystki.

Te same atuty, przez które Danuta była niejednokrotnie wyśmiewana w okresie młodości, w pewnym momencie stały się dla niej swego rodzaju przepustką do wielkiego świata i, wcale nie mniejszej, kariery. W Polsce mogliśmy oglądać Lato m.in. w kultowej telenoweli „W labiryncie”, za granicą z kolei w komedii kryminalnej „Drei und eine halbe Portion”, produkcji niemiecko-izraelskiej zatytułowanej „Nipagesh Basivuv” czy innych filmach i serialach niemieckich.

Artystka była rozpoznawalna na arenie międzynarodowej - jako aktorka, modelka i piosenkarka zawróciła w głowach nie tylko polskim fanom, ale również w szczególności Niemcom, Hiszpanom czy Japończykom... Choć listy miłosne słano do niej z całego świata. Danuta Lato wyjechała z Polski do RFN (w 1984 roku). W latach 90. zdecydowała się wycofać ze świata artystycznego, przerywając tym samym swoją karierę. Skupiła się wówczas na rodzinie i zajęła się fizykoterapią. Zamieszkała w Niemczech.

W tym zestawieniu warto również wspomnieć o kilku polskich aktorkach lat 90., które należycie wykorzystały swoje pięć minut. Są nimi m.in. Małgorzata Kożuchowska, Joanna Brodzik, Katarzyna Skrzynecka, Edyta Olszówka czy Grażyna Wolszczak.

A jak prezentują się nazwiska najlepszych, amerykańskich aktorek lat 80.? Z pewnością doskonale znacie gwiazdy takie jak: Kim Basinger, Daryl Hannah, Brooke Shields czy Michelle Pfeiffer. To właśnie one uchodziły za jedne z najpiękniejszych aktorek tamtych czasów.