Na rodzimym rynku biją rekordy, ale rzadko kiedy przebijają się do masowej świadomości za granicą. Także w ścieżkach dźwiękowych filmów i seriali dominują utwory z amerykańskim czy brytyjskim rodowodem, niekiedy ustępując miejsca klimatycznym francuskim balladom czy hiszpańskiej muzyce tanecznej. Bywa jednak, że włączając Netfliksa, można natknąć się na przejawy twórczości dobrze nam znanych wykonawców. I nie mamy na myśli jedynie polskich produkcji, których w katalogach streamingowych platform jest pod dostatkiem. Przykładem jest Dawid Podsiadło, który wybrzmiał w belgijskim thrillerze „Kierunek: Noc” i nagrał piosenkę do anime „Cyberpunk: Edgerunners”. Oczywiście te propozycje mają z Polską sporo wspólnego. Pierwsza powstała na podstawie powieści Jacka Dukaja. Druga bazuje na grze autorstwa CD Projekt RED. Nie był to więc dla widzów absolutny szok.

Polska piosenkarka doceniona przez Netfliksa. Radiowy przebój w soundtracku lubianego serialu

Sprawa miała się inaczej w przypadku docenianego przez krytyków „Top Boy”. Serial, przy którym maczał palce Drake, odpowiada historię dwóch dilerów narkotyków działających na londyńskich ulicach. Na drodze do uzyskania utraconej pozycji staje mu brutalny gangster. Do tej pory na ekranie nie było miejsca na wątek imigrantów znad Wisły, których w stolicy Wielkiej Brytanii przecież nie brakuje. Być może dlatego publiczność zaczęła w popłochu sprawdzać otwarte karty przeglądarki, kiedy czwarty odcinek nowego sezonu otworzyły znajomo brzmiące nuty. Okazuje się, że twórcy nawiązali kontakt z Anastazją Maciąg i wykorzystali jej przebój „Moment”. 18-latka pochwaliła się osiągnięciem na TikToku, gdzie internauci licznie dawali wyraz początkowemu niedowierzaniu. „Wydawało mi się, że równoległe odpalił mi się YouTube / Myślałam, że włączył mi się jakiś polski serial / Trzy razy cofałam ten odcinek / Sądziłem, że w tle gra radio” – piszą pod nagraniem gwiazdy The Voice Kids.

@anastazjamaciag Replying to @leemanska 🫶🫶🫶 #topboynetflix #netflix #mysong #moment ♬ Moment (TikTok Snippet) - Anastazja Maciąg & Questy

Choć w mediach społecznościowych dominują gratulacje i zadowolenie z niespodziewanego akcentu, niektórzy narzekają, że hit leci w słuchawkach Polki zajmującej się sprzątaniem, co tylko podtrzymuje stereotypy. Mimo kilku negatywnych uwag trzeba przyznać, że jest to duże wyróżnienie dla finalistki telewizyjnego talent show i kolejny ważny krok w karierze.