Mimo deszczowej pogody dziesiątki tysięcy sympatyków zebrało się na londyńskich ulicach i placach, aby zobaczyć koronację króla Karola III i królowej małżonki Kamili. Para już niebawem pojawi się na słynnym balkonie Pałacu Buckingham, skąd wraz z najbliższą rodziną pozdrowi uradowany tłum. Nieliczni szczęśliwcy – tym razem było ich aż cztery razy mniej niż w 1953 roku podczas koronacji Elżbiety II – mogli schronić się przed niesprzyjającą pogodą pod dachem Opactwa Westminsterskiego. Lista gości zawierała nieco ponad 2000 nazwisk. Jak zwykle zainteresowanie wzbudzili książę William i księżna Kate. Równie dużo mówi się o dzieciach następcy tronu.

Koronacja króla Karola III. Co wiemy o dzisiejszej uroczystości? >>

Wyjątkową ceremonię z bliska oglądali też członkowie zaprzyjaźnionych arystokratycznych rodów. Do Wielkiej Brytanii zawitali książę Albert i księżna Charlene z Monako, król Filip i królowa Letycja z Hiszpanii, król Szwecji Karol XVI Gustaw wraz z córką księżniczką Wiktorią, król Abdullah II i królowa Rania z Jordanii, oraz księżna Kiko i książę Akishino z Japonii. Celebryci, których zawsze chętnie wypatrujemy wśród zebranych, tym razem mieli inne plany na weekend. Fotoreporterom udało się uchwycić zadowoloną Emmę Thompson czy Katy Perry – gwiazdę jutrzejszego koncertu ku czci nowego monarchy. Za to nieobecna Victoria Beckham postanowiła skomentować wydarzenie w mediach społecznościowych. 

Polska para prezydencka na koronacji Karola III. Trwają uroczystości w Londynie

Koronacja nie obyłaby się bez światowych liderów. W ławach Opactwa Westminsterskiego zasiedli m.in. przedstawiciele brytyjskiego rządu i Wspólnoty Narodów. Do Londynu przyleciały delegacje z Nigerii, Australii, Nowej Zelandii czy Pakistanu. Obecni byli prezydent i pierwsza dama Francji Emmanuel Macron i Brigitte Macron, pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełeńska, a także pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden wraz z wnuczką Finnegan Biden. Nie zabrakło Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Wczoraj polska para prezydencka wzięła udział w przyjęciu w Pałacu Buckingham, a dziś była widziana na uroczystym nabożeństwie.