41 lat temu Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz wspięła się na szczyt Mount Everest

Mówiło się o niej "kobieta z żelaza", a jej zdeterminowanie robiło wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych wspinaczach. Wanda Rutkiewicz zawodu była elektronikiem, ale swoje serce oddała górom. "Pierwszy dzień w skałkach przyniósł mi doznania, które osłabiły wszystkie dotychczasowe fascynacje. Odnalazłam coś dla siebie i wiedziałam, że przy tym pozostanę" przyznała po przyjęciu jej. do koła wysokogórskiego. To właśnie 41 lat temu - dokładnie 16 października 1978 roku - Rutkiewicz wspięła się na najwyższy szczyt świata, czyli Mount Everest o wysokości 8848 m n.p.m. Alpinistka stała się tym samym pierwszą osobą z Polski, ale też pierwszą Europejką, która tego dokonała. O jej osiągnięciu mówiło się wszędzie.

Wanda Rutkiewicz - Doodle, czyli wyróżnienie przez Google

Z okazji rocznicy jej wspinaczki, Google poświęciło Wandzie Rutkiewicz Doodle'a - specjalna tymczasowa grafika, za pomocą której firma wyróżnia szczególne wydarzenia, święta, osiągnięcia czy postaci. Zamiast klasycznego kolorowego logo przeglądarki widzimy dziś na stronie głównej Google komiksową podobiznę Wandy Rutkiewicz, która z plecakiem na plecach wspina się na Mount Everest.

Po kliknięciu w grafikę strona przekierowuje nas na hasło "Wanda Rutkiewicz", pod którym znajdziemy artykuły i zdjęcia poświęcone polskiej wspinaczce. 

Alpinistka zdobyła łącznie aż osiem ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Wanda Rutkiewicz zginęła podczas swojej ostatniej wyprawy, w 1992 roku, kiedy zdobywała najwyższy szczyt w Indiach: Kanczendzongę (8598 m n.p.m.).