Lista najbardziej wpływowych 100 osób ukazuje się na łamach tygodnika „Time” od 1999 roku. Podzielona jest na sześć kategorii: artyści, innowatorzy, tytani, liderzy, ikony i pionierzy. Redakcja umieszcza na niej polityków, biznesmenów, naukowców, aktorów czy sportowców, którzy najmocniej zaznaczyli swoją obecność w świecie w ostatnich dwunastu miesiącach. W 2023 roku postanowiono docenić między innymi Michaela B. Jordana, Austina Butlera, Aubrey Plazę, Riana Johnsona, Salmę Hayek czy Colina Farrella. Ikonami obwołano Jennifer Coolidge, Ke Huy Quana, Pedro Pascala i króla Karola III. Pionierami zostali dyrektor generalny OpenAI Sam AltmanBella Hadid i Doja Cat, a tytanami Lionel Messi, Angela Bassett, Elon Musk i CEO TikToka Shou Zi Chew.

Wśród liderów umieszczono Ołenę Zełenską. „Nie spodziewała się, że zostanie wojowniczką narodu ukraińskiego, ale odpowiedziała na wezwanie z odwagą” – pisze o pierwszej damie Ukrainy Jill Biden. „W jej oczach widziałam zaciekłą determinację i godność, które definiowały jej lud. Mogła zabrać rodzinę i uciec, która matka by ją winiła? A jednak została. Została, bo wolność i demokracja zasługują na obronę”. Podobnie jak w 2021 roku, kiedy na liście znalazła się polska fizyczka Lidia Morawska, tak i w tym roku spojrzano przychylnym okiem na wybitne postacie znad Wisły. Dziennikarze amerykańskiego czasopisma wymienili w zestawieniu Igę Świątek!

Iga Świątek wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika „Time”

fot. Tom Pennington/Getty Images

Polska tenisistka została wyróżniona w kategorii „Innowatorzy” obok m.in. kenijskiej ekolożki Wanjira Mathai, francuskiego piłkarza Kylian Mbappé i stojącego na czele Disneya Boba Igera. Jak swoją decyzję tłumaczą twórcy rankingu? „Kiedy Iga w tenisa, przychodzą na myśl trzy rzeczy: piękno, siła i prawda. W trakcie swojej drogi na sportowy szczyt wykazała się wrażliwością i odwagą. Nieustannie dąży do poprawy swojej gry. Docenia tych, którzy ją wspierali, nie umniejszając przy tym własnych umiejętności i nakładu pracy” – czytamy w uzasadnieniu.

Zwrócono uwagę nie tylko na imponujące osiągnięcia na korcie. Redakcja dostrzegła zaangażowanie w sprawy społeczne: „Działa na rzecz zdrowia psychicznego i wspiera Ukraińców w walce o ochronę ich domu. Jako sportowczyni, a co ważniejsze człowiek, ucieleśnia pewność siebie, którą każdy powinien naśladować – pewność działania, a nie zwykłego gadulstwa”.

Zaznaczono również, że Polska nie posiada długich tradycji tenisowych, ale mimo ograniczonych zasobów Iga Świątek pobija kolejne rekordy. „Dała następnemu pokoleniu wiarę, że i oni mogą osiągnąć coś niesamowitego. Przypomina nam wszystkim, że nie ma nic złego w odczuwaniu rozczarowania – ale także w porządku jest czuć dumę z samego siebie”. Na temat Igi Świątek wypowiedziała się Mikaela Shiffrin – amerykańska narciarka alpejska. Zgadzamy się z każdym jej słowem!