W swoich najlepszych latach Pola Negri nazywana była polską królową Hollywood. Jej styl życia i osobowość jak na tamte czasy uchodziły za postępowe i ekstrawaganckie. Malowała paznokcie, nosiła niespotykane wtedy buty na wysokich obcasach, jej suknie wyróżniały się oryginalnymi krojami, a mocny makijaż był naśladowany przez wiele kobiet. Choć uznawana była za symbol seksu i podbiła wiele męskich serc, Pola Negri nie miała szczęścia w miłości. Za to jej kariera była oszałamiająca. Z cała pewnością można stwierdzić, że urodziła się po to, być zostać gwiazdą.

Pola Negri: biografia

Pola Negri urodziła się w Lipnie. Dokładna data jej przyjścia na świat nie jest jasna, pojawiają się dwie wersje - 22 grudnia 1896 lub 3 stycznia 1897. Pochodziła z drobnomieszczańskiej rodziny. Ojciec Jerzy Chalupec był Słowakiem, a matka Eleonora z Kiełczewskich Polką. Rodzina nie była bardzo zamożna, ale wiodło się im dobrze, aż do 1902 roku, kiedy ojca Poli zesłano na Sybir. Matka zdecydowała się wtedy na przeprowadzkę do Warszawy, gdzie prowadziła sklep i pracowała jako pomoc domowa, żeby jakoś związać koniec z końcem.

Eleonora szybko zauważyła talent córki i choć żyły bardzo skromnie, nie szczędziła na jej edukację artystyczną. Dziewczynka uczyła się w szkole baletowej, uczęszczała na lekcje tańca i warsztaty aktorskie. Miała zostać baletnicą, niestety gruźlica pokrzyżowała te plany. Po powrocie do zdrowia Pola zdecydowała się spróbować swoich sił w aktorstwie. Debiutowała rolą Anieli w „Ślubach panieńskich” na scenie Teatru Małego.

Pierwszym filmem w jakim zagrała Pola Negri była „Niewolnica zmysłów” według scenariusza Kazimierza Hulewicza. Kolejne role uczyniły z niej prawdziwą gwiazdę polskiego kina. W 1917 wyjechała do Berlina, gdzie kontynuowała karierę. Duże znaczenie miała jej pełna sukcesów współpraca z reżyserem Ernstem Lubitschem, która stała się przepustką do Hollywood.

W wieku 25 lat Pola Negri była już jedną z największych gwiazd europejskiego kina niemego. W 1922 roku wyjechała do Ameryki, aby tam rozwijać swoją karierę. Wystąpiła w kilku bardzo dobrze przyjętych filmach i w znacznej mierze przyczyniła się do popularności wytwórni Paramount Pictures. Jednak z czasem propozycji było coraz mniej, a gwiazda powoli gasła. Negri próbowała swoich sił wracając jeszcze raz do Niemiec, a następnie z powrotem do Ameryki. Po II wojnie światowej zagrała już tylko w jednym filmie. W 1970 roku opublikowała autobiografię zatytułowana „Pamiętnik gwiazdy”. Zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio w Teksasie w wieku 90 lat.

Pola Negri: związki

Pierwszym mężem Poli Negri był Eugeniusz Dąmbski - podporucznik, komendant straży granicznej z Sosnowca. Poznali się na skutek pomyłkowego zatrzymania aktorki podczas podróży do Berlina. Małżeństwo trwało tylko 3 lata, a winę za jego rozpad Pola przypisała w całości mężowi.

Pola Negri i Charlie Chaplin / Getty Images

Po przyjeździe do Ameryki Pola Negri nawiązała romans z Charlie Chaplinem, który wprawdzie trwał krótko, ale był bardzo burzliwy. Jej kolejnym kochankiem został Rudolph Valentino, który był wielką miłością jej życia. Planowali wspólna przyszłość, niestety aktor zmarł w 1926, w wieku zaledwie 31 lat. Na pogrzebie Pola histerycznie wyrażała swoja rozpacz, mdlała, rzucała się na trumnę i całowała ją. Te dramatyczne gesty został negatywnie odczytane przez opinię publiczną, a aktorkę posądzono o chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Niedługo po śmierci Valentino gruziński książę Serge Midvani został mężem Poli Negri. Dzieci były jej marzeniem. Aktorka twierdziła nawet, że gotowa jest porzucić karierę. Niestety ciąża zakończyła się poronieniem, a związek z Midvanim się rozpadł.

Kolejnym partnerem gwiazdy był Glen Kidston - znany brytyjski sportowiec, uczestnik wyścigów samochodowych, który jednak zginął w wypadku samolotowym w 1931 roku. Źródłem licznych plotek była bliska przyjaźń Poli Negri z Margaret West, bogatą dziennikarką radiową, która wzięła aktorkę pod swoje skrzydła, kiedy ta straciła fortunę podczas Wielkiego Kryzysu. Panie zamieszkały razem, a ich związek ponoć był czymś więcej niż tylko przyjaźnią.

Filmy z Polą Negri

Debiut Poli Negri na ekranie to film „Niewolnica Zmysłów” z 1914 roku zrealizowany przez wytwórnię Sfinks. Wystąpiła też w takich polskich produkcjach jak „Żona”, „Studenci”, „Bestia” oraz w filmach cyklu Tajemnice Warszawy – „Arabella”, „Pokój nr 13” i „Jego ostatni czyn” .

W Niemczech pierwszym filmem w jakim zagrała Negri był obraz „Oczy mumii Ma” - zrealizowana z rozmachem produkcja reżysera Ernsta Lubitscha z 1918 roku. Kolejne filmy w reżyserii Lubitscha, „Carmen” i „Madame Dubarry”, należą do klasyki kina niemego.

1923-28 to okres intensywnej pracy w Ameryce. Negri zagrała w tym czasie aż w dwudziestu filmach, a jej gaże sięgały miliona dolarów rocznie. Do najsłynniejszych produkcji z tego okresu należą niewątpliwie takie obrazy jak „The Spanish Dancer”, „Bezwstydna kobieta”, „Cesarzowa”, „Hotel Imperial”.

Na przełomie lat 20. i 30. aktorka zdecydowała się na powrót do Niemiec. Zagrała w takich produkcjach jak „Moskwa-Szanghaj” czy „Tango Notturno”. Po powrocie do Ameryki wystąpiła jeszcze w „Hi Diddle Diddle” w 1943 roku, a później przez długi czas nie stawała już przed kamerą. Dopiero w 1964 roku przyjęła rolę w filmie „Księżycowe prządki”, który był ostatnim w jej karierze.

Pola Negri: ciekawostki

Pola Negri naprawdę nazywała się Barbara Apolonia Chałupiec. Pseudonim przybrała po pierwszych sukcesach filmowych, w 1914 roku. Podczas pobytu w sanatorium, gdzie Pola leczyła się na gruźlicę, czytała wiersze włoskiej poetki Ady Negri. Jej twórczość zafascynowała dziewczynę do tego stopnia, że wykorzystała później jej nazwisko jako pseudonim artystyczny.

Choć Pola Negri była niekwestionowaną gwiazdą kina niemego, kiedy popularność zaczęły zyskiwać filmy dźwiękowe, dostawała coraz mniej propozycji. Ze względu na barwę głosu i cudzoziemski akcent, według wielu twórców aktorka nie pasowała do nowej wizji kina. W karierze pomógł jej wtedy Adolf Hitler, który był jej wielbicielem. Plotkowano nawet o ich romansie.

Pola Negri otrzymała propozycję zagrania w antypolskim filmie propagującym ideologię nazistowską (której nie przyjęła). Niesłusznie podejrzewana o szpiegostwo na rzecz Niemiec, była wciąż inwigilowana przez polską policję.

Cytaty Poli Negri

Wiele wypowiedzi Poli Negri jest do dziś cytowanych przy różnych okazjach. Do najsłynniejszych cytatów aktorki należą:

„W kinie jak w życiu trzeba zająć dobre miejsce.”

„...byłam prawidłowo cytowana mówiąc, że to ja wprowadziłam seks w filmach w latach 20., ale to był seks w dobrym smaku i pozostawiał wiele do czyjejś wyobraźni.”

„Gdy się ciągle żyje nad brzegiem przepaści, już się jej nie dostrzega.”

„Nie wierzę, aby niepowodzenie w miłości miało być ceną za powodzenie w sztuce.” 

„Kobieta nie powinna ukrywać swej piękności do tego stopnia, by utracić ludzki wygląd.”