Wykorzystanie pokrzywy w kosmetologii nie dziwi. Zioła coraz częściej są doceniane, podobnie też jak i inne naturalne składniki. Ich przewagą jest skład – zioła, olejki naturalne czy nawet produkty, które możemy znaleźć w kuchni, pozbawione są drażniących składników, a za to bogate w witaminy i substancje odżywcze. Napar z pokrzywy, maseczka z jogurtu, tonik z herbaty – to tylko kilka przykładów prostych, a jednocześnie przynoszących zdumiewające efekty kosmetyków.

W jakiej formie stosować pokrzywę?

  • suplementacja w tabletkach,
  • picie naparów ze świeżych ziół,
  • przemywanie twarzy tonikiem z pokrzywy albo sokiem z pokrzywy,
  • okłady i maseczki z liści pokrzywy.

Wypryski na czole – dlaczego powstają? Jak się ich pozbyć?>>

Jak pokrzywa działa na skórę?

Pokrzywa to roślina zielna z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Rośnie dziko na całym świecie, ale jest też uprawiana ze względu na swoje właściwości lecznicze oraz wartości odżywcze.

Pokrzywa ma charakterystyczne, „owłosione” liście oraz kłujące włoski na pędach, które w kontakcie z ludzką skórą mogą powodować swędzenie i pieczenie. Niemniej jednak, pokrzywa w „bezpiecznej” formie, jest wykorzystywana w medycynie naturalnej i kosmetyce, ponieważ zawiera wiele składników odżywczych. W składzie pokrzywy znajdują się:

  • witaminy B1, C i K, 
  • witamina E (zwana eliksirem młodości), 
  • fosfor, 
  • mangan, 
  • krzem, 
  • żelazo, 
  • jod, 
  • siarka, 
  • magnez, 
  • wapń, 
  • flawonoidy i garbniki. 

I to właśnie ze względu na ten bogaty w dobroczynne substancje skład, pokrzywa dobrze działa na skórę, włosy i paznokcie. Ważne jest też to, że pokrzywa wykazuje działanie antybakteryjne – a to właśnie bakterie stanowią podłoże trądziku. Co więcej, regularne spożywanie pokrzywy wspomaga pracę trzustki, żołądka czy wątroby, co nie jest bez znaczenia dla stanu cery. O zaburzonej pracy tych narządów informują stany zapalne skóry.

Dzięki moczopędnemu działaniu pokrzywy, cały organizm ulega oczyszczeniu – to z pewnością nie zaszkodzi skórze i może pozytywnie wpłynąć na jej kondycję.

Pokrzywa na trądzik i wypryski

Pokrzywa stanowi wsparcie w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego. Czego można się spodziewać po regularnym piciu pokrzywy?

  • rzadziej powstające zmiany trądzikowe – to za sprawą antybakteryjnego działania pokrzywy
  • mniej wyprysków i zaskórników – pokrzywa wpływa na regulację pracy sebum, dzięki czemu skóra ma mniejszą tendencję do zapychania się i przetłuszczania.
  • przyspieszony proces gojenia – pozostałości po pryszczach, rankach i wypryskach mogą zagoić się szybciej, dzięki regenerującym właściwościom pokrzywy. 
  • ogólna poprawa stanu skóry – witaminy i minerały zawarte w pokrzywie sprawiają, że kondycja cery ulega poprawie. 

Niestety, pomimo wielu pozytywnych właściwości, pokrzywa może działać drażniąco i uczulająco – zwłaszcza stosowana w zbyt dużych ilościach. Obserwuj swoją skórę. Nie zrażaj się, jeśli początkowo zareaguje obronnie, jednak zmniejsz częstotliwość stosowania naparów, jeśli zauważysz zaczerwienia. W przypadku wystąpienia alergii na pokrzywę, zrezygnuj z jej stosowania. 

Pokrzywa na zmarszczki

Pokrzywa jest szczególnie bogata w witaminę C. Witamina ta jest silnym przeciwutleniaczem i pomaga neutralizować wolne rodniki, które wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Witamina C może także wspomagać proces produkcji kolagenu - składnika skóry, odpowiedzialnego za jej jędrność i elastyczność. Ponadto, pokrzywa jest bogata w krzem, który również jest minerałem niezbędnym do produkcji tych substancji. Pokrzywa zawiera też flawonoidy, kolejne naturalne antyoksydanty, chroniące ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, czy zanieczyszczenie powietrza.

Warto jednak pamiętać, że picie naparu z pokrzywy samo w sobie nie jest cudownym lekarstwem na zmarszczki. Konieczne jest także stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, regularne nawilżanie, nakładanie kremów z filtrem, a przede wszystkim unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. 

Minusy picia pokrzywy 

Jak widać, możesz dostarczać swojemu organizmowi pokrzywę od wewnątrz i od zewnątrz. Wybierz najlepszą dla siebie formę, pamiętaj jednak, żeby nie pić naparu z pokrzywy zbyt często. Pokrzywa jest moczopędna – nadmierne stosowanie może prowadzić do wpłukania składników odżywczych. Zaleca się spożywanie pokrzywy nie częściej niż przez miesiąc (przyjmując, że pijesz jedną filiżankę dziennie), a następnie zrobienie przerwy na kilka tygodni.

Picie pokrzywy: wysyp pryszczy 

Nie da się zaprzeczyć – pokrzywa posiada wiele właściwości, dzięki którym walka z trądzikiem może okazać się prostsza. Wiele osób jednak po kilku pierwszych dniach rezygnuje z picia pokrzywy. Dlaczego? Początkowo skóra może zareagować obronnie, jednak nowe wypryski i pryszcze świadczą tylko o tym, że cera zaczyna się oczyszczać. Nie przejmuj się wypryskami po piciu naparu z pokrzywy – kontynuuj kurację ziołową, a zobaczysz, że po upływie czasu kondycja skóry ulegnie poprawie.

Jak stosować napar z pokrzywy na twarz?

Oprócz po prostu picia herbaty z pokrzywy i wspierania organizmu od wewnątrz, możliwe jest stosowanie pokrzywy w formie kosmetyku do twarzy – na przykład poprzez przemywanie twarzy naparem.

4 codzienne czynności, które przedłużają młodość skóry. To plan minimum gwarantujący gładką cerę przez lata>>

Jak zrobić napar?

  1. 1-2 łyżki suszonych liści pokrzywy wsyp do szklanki.
  2. Zalej je bardzo gorącą wodą i przykryj.
  3. Po kwadransie napar powinien być gotowy. Odcedź zioła.
  4. Wystudź napar.
  5. Za pomocą wacików przemywaj oczyszczoną skórę.

Jak przygotować okłady z pokrzywy na twarz?

Do zrobienia naparu wykorzystujesz osuszone zioła. Jeśli natomiast masz świeże liście pokrzywy, możesz je wykorzystać w inny sposób i przygotować okład.

  1. Gotuj liście przez kilka minut.
  2. Delikatnie wyjmij liście i pozwól im wystygnąć.
  3. Wystudzone liście nałóż na oczyszczoną twarz i pozostaw je na kilkanaście minut.

Nie obawiaj się – liście pokrzywy po ugotowaniu nie będą parzyć. 

Jak zrobić maseczkę z pokrzywy na twarz?

Domowe maseczki są zazwyczaj proste do wykonania, a jednocześnie mogą przynieść wiele zaskakujących efektów. Maseczka z pokrzywy to jedna z wielu różnych propozycji wsparcia leczenia trądziku domowymi sposobami.

Składniki:

  • 1 łyżki oliwy z oliwek
  • garść płatków owsianych
  • 1 łyżka suszonej pokrzywy

Jak przygotować maseczkę z pokrzywy?

  1. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki tak, aby powstała jednolita masa.
  2. Jeśli konsystencja nie wydaje ci się odpowiednia, dodaj odrobinę płatków owsianych. 
  3. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarz i pozostaw na 20 minut.
  4. Zmyj maseczkę. Pamiętaj, aby nie wytrzeć skóry w brudny ręcznik – użyj czystych ręczniczków do twarzy.

Jak zrobić tonik z pokrzywy na trądzik?

Tonik przygotowuje się praktycznie identycznie, jak napar. Jedyna różnica polega w ilości – wygodniej będzie, jeśli zrobisz od razu więcej kosmetyku i nie będziesz musiała przygotowywać go codziennie. 

Jak zrobić tonik?

  1. Zalej 3 łyżki suszonej pokrzywy 0,5 litra bardzo gorącej wody
  2. Pozostaw zioła pod przykryciem do zaparzenia.
  3. Odcedź płyn.
  4. Wystudź i przelej do butelki z atomizerem. 

Przygotowany tonik trzymaj w lodówce – kosmetyki domowej roboty pozbawione są konserwantów, dlatego trzeba przechowywać je w niższej temperaturze. Jednak dzięki temu posiadają dodatkową, chłodząco-orzeźwiającą właściwość. 

Pokrzywę możesz połączyć także z octem jabłkowym – ta wersja wymaga nieco więcej pracy, jednak również umożliwia osiągnięcie zdumiewających efektów.

Jak zrobić wodę octowo-pokrzywową?

  1. Świeże liście pokrzywy zalej octem jabłkowym. Na łyżkę posiekanych liści użyj 3 łyżki octu.
  2. Odstaw mieszankę na 7 dni.
  3. Odcedź liście.
  4. Sporządź odwar – gotuj w 2 szklankach wody 2 łyżki posiekanych liści pokrzyw. Po upływie 5 minut, przerwij gotowanie. Odcedź liście, a powstały po gotowaniu płyn dodaj do wcześniej przygotowanej mieszanki. 
  5. Woda octowo-pokrzywowa jest gotowa po połączeniu odwaru z mieszanką octu i pokrzywy.

Możesz używać jej tak samo, jak toniku. Wodę octowo-pokrzywową używa się także jako płukanki do włosów

Czy warto stosować kosmetyki z pokrzywy?

Jeśli nie jesteś zwolenniczką pielęgnacji domowymi sposobami, bez większych problemów możesz skorzystać z dobroczynnych właściwości pokrzywy, decydując się na drogeryjne kosmetyki. Zwróć uwagę jednak na to, aby ekstrakt z pokrzywy stanowił jeden z głównych substancji danego kosmetyku. 

A co jeśli nie pokrzywa? Jak wskazują dr Jurzak i dr Drąg, w przypadku cery trądzikowej można korzystać z dobroczynnych właściwości również innych ziół. „Surowcami, z których otrzymuje się ekstrakty roślinne dla cery trądzikowej są: fiołek trójbarwny, krwawnik, skrzyp, pokrzywa. Można również stosować ekstrakt z rumianku”.  Rumianek w szczególności polecany jest osobom, dla których problemem są przebarwienia po trądziku. Rozjaśniające właściwości tego zioła powinny poradzić sobie z ujednoliceniem kolorytu ceru i sprawić, że blizny potrądzikowe staną się mniej widoczne.

Rumianek, fiołek czy skrzyp polny stosowane są na skórę bezpośrednio – w postaci naparów czy esencji – ale również stanowią częsty składnik kosmetyków.

Hailey Bieber ma cerę bez skazy, a jej sekretem jest ten puder minimalizujący pory. Znalazłyśmy jego polski odpowiednik>>

Źródło: A. Cira, M. Jurzak, J. Drąg, Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, Kraków 2013.