Higiena snu: jak o nią dbać? 

Niemal połowa Polaków narzeka na jakość snu. I choć problemy ze snem nasilają się najczęściej po 40. roku życia, to niekiedy pojawiają się znacznie wcześniej. Nic dziwnego, jesteśmy przepracowani i przebodźcowani, a co za tym idzie – permanentnie zmęczeni. Taki stan rzeczy sprzyja zaburzeniom równowagi emocjonalnej, przyspieszeniu procesu starzenia się i kiepskiemu samopoczuciu. ALE na tym nie koniec! Zaburza też jasność myślenia i umiejętność koncentracji. Czujemy się wówczas mniej wydajni, bardziej nerwowi i nierzadko – jemy więcej niezdrowych rzeczy. Zresztą z pewnością każdy z nas doskonale zna ten stan, kiedy nie pomaga nawet podwójne espresso. Jeśli takie dni zdarzają się rzadko, nie ma w tym nic niepokojącego. Jeżeli jednak częściej jesteśmy niewyspani niż wyspani, pora działać. 

Lista poważnych konsekwencji wynikających ze złej jakości snu jest bardzo długa. Znajduje się na niej m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę, otyłość czy depresję. Jeżeli więc problemy z zaśnięciem to dla ciebie codzienność i wiecznie czujesz się niewyspana (bez względu na to, ile czasu spędzasz w łóżku), nie ignoruj tego. W pierwszej kolejności skonsultuj ten temat z lekarzem, który wykluczy możliwe niedobory i choroby. 

Do tematu snu i poprawy jego higieny warto jednak podejść holistycznie. Zadaj sobie podstawowe pytanie – czy rzeczywiście śpisz zalecaną liczbę godzin? Jeśli nie, co możesz zrobić, żeby to zmienić? Pamiętaj, że osiem godzin snu, o których mówi się tak często, to kwestia bardzo indywidualna. Prawidłowy czas spania zależy od wielu czynników, w tym ewentualnych schorzeń czy trybu życia.

Dobrym (i sprawdzonym przez nas) sposobem na to, żeby chodzić wcześniej spać, jest ustawienie sobie alarmu w telefonie. Będzie on sygnałem, że pora na wieczorną toaletę i ograniczenie wszelkich „rozpraszaczy” wokół...

Co jeszcze możesz zrobić, żeby sypiać lepiej?

Należy pilnować tego, by wstawać i kłaść się spać o stałych porach. Dzięki temu nasz zegar biologiczny będzie uregulowany. Niezwykle istotna jest też aktywność fizyczna – może być to nawet 30 minut spaceru. Ważne, by robić to codziennie. Unikajmy picia alkoholu i jedzenia obfitych posiłków przed snem. Współczesny tryb życia sprawia, że często spędzamy wiele godzin przed ekranem komputera czy telefonu. Ekspozycja na niebieskie światło wprowadza nasz mózg w stan ciągłej aktywności. To prowadzi do zaburzenia wydzielania melatoniny – hormonu ułatwiającego zaśnięcie oraz regenerację – mówi dr n. med. Paweł Rajewski, prof. WSNoZ, MBA, członek Rady Naukowej Herbalife.

Wiemy, że nie jest łatwo ograniczyć korzystanie z telefonu przed snem (często jest to jedyny moment, żeby choć przez chwilę wyluzować się po ciężkim dniu w towarzystwie zabawnych memów). Mimo to daj sobie szansę, a szybko się przekonasz, że ta pozornie niewielka zmiana wniesie do twojego życia dużo dobrego. 

Moc płynąca z natury: wyśpij się i poznaj nową jakość życia

Poza wspomnianymi wyżej sposobami warto też rozważyć czerpanie z mocy natury. Wart uwagi, naturalny suplement, który od niedawna jest dostępny na rynku, to Night Mode od Herbalife.

Regularne spożywanie Night Mode wspomaga poprawę jakości snu. Producent poleca pić ten napój na noc i zapewnia, że jego działanie jest zasługą starannie opracowanego składu, w tym ekstraktu z szafranu, który uważa się za komponent wspierający walkę z bezsennością. 

Materiały prasowe

Night Mode ma również w składzie witaminę B6 i ryboflawiny, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych oraz właściwego funkcjonowania układu nerwowego. I last but not least – smak. Aromat rumianku i brzoskwini będzie ci się wspaniale kojarzyć, idealnie dopełniając twój wieczorny relaks.

Materiały prasowe

Produkt Night Mode od Herbalife zamówisz u Niezależnych Dystrybutorów Herbalife, którzy dodatkowo odpowiedzą na twoje pytania, zapewnią spersonalizowane wsparcie i pomogą ci ustalić cele żywieniowe.

 

Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie może zastępować zróżnicowanej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.