Soundtrack do „50 twarzy Greya” (Fifty Shades of Grey) jest właściwie gotową playlistą na randkę – nie musisz zastanawiać się nad utworami, które zbudują odpowiedni nastrój, cała ścieżka dźwiękowa utrzymana jest w podobnym, pełnym namiętności klimacie. Wymienione utwory raczej nie sprawdzą się na imprezę, nie są to też piosenki na majówkę czy zabawę sylwestrową – za to okażą się idealne podczas wieczoru z partnerem…

Nie ma wątpliwości, że ścieżka dźwiękowa do „Pięćdziesięciu twarzy Greya” prezentuje wysoki poziom. Świadczy o tym nie tylko ogromna popularność, jaką cieszy się muzyka nagrana do tego filmu, ale i uznanie krytyków. Singiel promujący soundtrack, czyli „Earned It” The Weeknd, otrzymał nominację do Oscara.

Jednak, muzyka w "50 twarzach Greya" to nie tylko przebój The Weeknd. Jakie jeszcze piosenki znalazły się na soundtracku? Sprawdź!

Piosenki z „50 twarzy Greya” – pełna lista

Ostatnimi czasy wiele ścieżek dźwiękowych zyskuje ogromną popularność – „50 twarzy Greya” nie są wyjątkiem. Potwierdzają to chociaż piosenki z filmu „Narodziny gwiazdy”, które stały się równie istotne, co sama historia ukazana na ekranie. O ile jednak w „Narodzinach gwiazdy” za soundtrack odpowiadają przede wszystkim Lady Gaga i Bradley Cooper, o tyle w przypadku „50 twarzy Greya” mamy do czynienia z całą plejadą gwiazd. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory między innymi Jessie Ware, Annie Lennox, Sii czy Skylar Grey. Oto pełna lista:

 •  „Put Spell On You”, Annie Lennox
 • „Undiscovered”, Laura Welsh
 • „Earned It (Pięćdziesiąt Twarzy Greya)”, The Weeknd
 • „Meet Me In The Middle”, Jessie Ware
 • „Love Me Like You Do”, Ellie Goulding
 • „Haunted (Michael Diamond Remix)”, Beyoncé
 • „Salted Wound”, Sia
 • „Beast Of Burden”, The Rolling Stones
 • „I'm On Fire”, AWOLNATION
 • „Crazy In Love (2014 Remix)”, Beyoncé
 • „Witchcraft”, Frank Sinatra
 • „One Last Night”, Vaults
 • „Where You Belong”, The Weeknd
 • „I Know You”, Skylar Grey
 • „Ana And Christian”, Danny Elfman
 • „Did That Hurt?”, Danny Elfman

Spośród kompletnej ścieżki dźwiękowej do „50 twarzy Greya” można wskazać utwory, który znacznie wyróżniają się swoją popularnością. Są odtwarzane wyjątkowo często, zaczynają się nieprzerwanie kojarzyć z filmem i stają się jego nieodłączną częścią. Poniżej prezentujemy TOP 5 najpopularniejszych piosenek z „50 twarzy Greya” – właśnie od nich rozpocznij słuchanie ścieżki dźwiękowej do filmu. Najlepiej oddają charakter całego albumu.

1. The Weeknd, „Earned It”

Chyba żadna inna piosenka nie kojarzy się z „50 twarzami Greya” tak mocno jak „Earned It”. Sensualna melodia i pełen erotycznego napięcia wokal sprawia, że utwór idealnie pasuje do filmu. Podkreśla to także reżyserka "50 twarzy Greya", Sam Taylor-Wood, która uważa, że od pierwszej chwili głos wokalisty The Weeknd subtelnie uwodzi. Właśnie o to chodziło – aby spotęgować emocje widzów. 

Jednak, za sukcesem „Earned It” stoi nie tylko świetna aranżacja muzyczna, ale i teledysk. Klip został wyreżyserowany przez wspomnianą już Sam Taylor-Wood – to jednak nie jedyne podobieństwo do filmu „50 twarzy Greya”. W teledysku zagrała Dakota Johnson, aktorka, która wciela się w rolę Anastasii, głównej bohaterki erotycznej historii. Dakota w teledysku, niemal zupełnie naga, została zawieszona na huśtawce ze sznura. Oprócz niej w teledysku występują tancerki burleski.

2. Ellie Goulding, „Love Me Like You Do”

Utwór brytyjskiej piosenkarki Ellie Goulding szybko stał się hitem. I nie ma co się dziwić – wpadająca w ucho melodia i chwytliwy tekst sprawiają, że „Love Me Like You Do” zapada w pamięć.

W teledysku do piosenki wokalistka tańczy w sali balowej – nawiązuje do sceny z filmu „50 twarzy Greya”, podczas której to główni bohaterowie oddają się namiętnemu tańcu. W klipie nie zabrakło także kadrów z filmu – zmysłowy głos Ellie Goulding idealnie podkreśla wszystko to, co dzieje się na ekranie.

Ze względu na swoje romantyczne przesłanie, hit „Love Me Like You Do”, króluje podczas przyjęć weselnych czy innych, romantycznych wydarzeń. Dlatego też, jeśli szukasz piosenki na rocznicę ślubu czy zaręczyny, soundtrack do „50 twarzy Greya” może okazać się pomocny.

3. Beyonce, „Crazy In Love” (Remix)

Chociaż „Crazy In Love” nie powstało specjalnie z myślą o „50 twarzach Greya”, idealnie wpasowuje się do nastroju, jaki towarzyszy filmowi. Świetnie podkreśla kolejne sceny, dodaje namiętności i sprawia, że napięcie wzrasta…

W filmie wykorzystano remix hitu Beyonce, który powstał przed laty. W oryginalnej wersji przebój jest energiczny i pełen żywiołowości – świetnie nada się na imprezę. Będzie dobrym wyborem piosenki na 18 urodziny czy wieczór panieński. Co innego jednak wykonany przez Bootsa remix.

Utwór użyty w „50 twarzach Greya” został spowolniony. Stał się bardziej sensualny, pełen erotyki i zmysłowości – odpowiada za to nie tylko nowa aranżacja, ale i wokal piosenkarki. Częste pomruki i westchnięcia sprawiają, że Beyonce brzmi wyjątkowo namiętnie, a utwór idealnie pasuje do pełnego erotyki filmu.

4. Annie Lennox, „I Put A Spell On You” (cover)

Wbrew pozorom, nie jest to oryginalny utwór Annie Lenox. Artystka przygotowała cover piosenki Screamin’ Jaya Hawkinsa, która swoją premierę miała w 1956 roku. Jak jednak widać, mimo upływu lat utwór brzmi świetnie.

„I Put A Spell On You” opowiada o emocjach, które targały mężczyzną po utracie swojej ukochanej. W interpretacji Lennox nabiera prawdziwej głębi – jest poruszający, budujący napięcie i pełen emocji. Mocny głos piosenkarki prezentuje się doprawdy oszałamiająco.

Co ciekawe, znany z „50 twarzy Greya” utwór w wykonaniu Annie Lennox można usłyszeć także w zwiastunie „Dziewczyn z Dubaju”, erotycznego filmu, za który odpowiada Doda. Ten fakt wywołał dość sporo kontrowersji, bo początkowo planowano użyć piosenki Dody i Marii Sadowskiej. Okazało się jednak, że twórcy trailera wolą sięgnąć po utwór rozpoznawalny i kojarzący się z popularnymi „Pięćdziesięcioma twarzami Greya”.

5. Sia, „Salted Wound”

Na ścieżce dźwiękowej do „50 twarzy Greya” znalazły się nie tylko erotyczne piosenki dla dorosłych. Utwór, który śpiewa australijska piosenkarka, choć nie da mu się odmówić zmysłowości, przede wszystkim zawiera w sobie wiele smutku i tęsknoty – skupia się na emocjach, które także towarzyszą miłości. Melancholijna, spokojna nuta stanowi idealny balans dla pozostałych, często pełnych erotyki, utworów.

Tuż obok hitu The Weeknd i Ellie Goulding, „Salted Wound” jest jednym z najczęściej odtwarzanych utworów, które znajdują się na ścieżce dźwiękowej do pierwszej części historii o Anastasii i Christianie. W serwisie YouTube piosenka została odtworzona aż ponad 70 mln razy.

Co istotne, w kolejnej części – „Ciemniejszej stronie Greya” – także można znaleźć utwór śpiewamy przez piosenkarkę Się. Przebój „Helium”, podobnie jak „Salted Wound”, świetnie wpisuje się w charakter filmu, chociaż także stawia raczej na melancholię niż sensualność.