Polskie piosenkarki lat 90. – poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych (nie tylko polskich, ale również zagranicznych) ikon sceny muzycznej z tamtego okresu. To właśnie ich piosenki uczyły wielu z nas, czym jest dobra muzyka. Muzyka, która niejednokrotnie łączyła (i wciąż łączy) pokolenia.

Oto ikony sceny muzycznej lat 90. w Polsce i za granicą – kasety i płyty CD z utworami tych piosenkarek gościły na półkach w każdym domu.

Piosenkarki lat 90.: polskie wokalistki

Lata 90. dla polskiej sceny muzycznej były niesamowicie owocne. Co ciekawe, większość piosenkarek, które rozpoczęły swoją karierę/prawdziwie rozwinęły wówczas swoje skrzydła, wciąż koncertuje i prężnie działa artystycznie. Wśród nich m.in. Kayah czy Edyta Górniak… choć nie tylko.

Polskie piosenkarki lat 90.: Katarzyna Kowalska

…czyli kobieta, która niezwykle świadomie i ultrazgrabnie połączyła ze sobą rock i pop. Jej utwory podbijały listy przebojów. Trudno znaleźć kogoś, kto nie kojarzyłby w latach 90. choć jednej jej piosenki. Popularnością cieszyły się kawałki takie jak: „Wyznanie”, „Oto ja”, „Kto może to dać”, „Jak rzecz”, „A to co mam”, „Czekając na”, „Coś optymistycznego”, „Wyrzuć ten gniew” czy „Co może przynieść nowy dzień”. Głębokie, refleksyjne, energetyczne, liryczne, poruszające. Nie ukrywamy, że zdarza nam się czasem zatęsknić za twórczością Kasi Kowalskiej.

Polskie piosenkarki lat 90.: Anita Lipnicka

Charakterystyczna uroda Anity Lipnickiej sprawiła, że jej zawodowa ścieżka rozpoczęła się od modelingu. Artystka szybko jednak zrozumiała, że to muzyka jest jej przeznaczona. W latach 90. tworzyła z Varius Manx, a w 1996 roku zdecydowała się na karierę solową. I choć trendy w muzyce od tego czasu zmieniły się diametralnie, jej piękna ballada „Piosenka księżycowa” nieustannie wzrusza. Młode pokolenia również.

Polskie piosenkarki lat 90.: Edyta Górniak

Niesamowity talent i potężny wokal, który wciąż przyprawia o ciarki. To właśnie piękna i eteryczna Edyta Górniak otarła się o zwycięstwo na Eurowizji w 1994 roku. Piosenkę „To nie ja byłam Ewą” po dziś dzień śpiewa niemal każda dziewczynka, która marzy o karierze piosenkarki (przyznajemy – my też katowałyśmy ten utwór do znudzenia).

Udział w musicalu „Metro”, kokieteryjny kawałek „Jestem kobietą” czy kontrowersyjny „Dotyk” – punktów, które złożyły się na popularność tej artystki, jest wiele. Dziś nierzadko marzymy o tym, żeby Edyta Górniak ponownie skupiła się na tym, co wychodzi jej najlepiej, czyli na śpiewaniu...

Polskie piosenkarki lat 90.: Katarzyna Nosowska

Zaczynała w 1992 roku, śpiewając swoje kawałki w Jarocinie. W 1993 roku debiutancki album zespołu Hey „Fire” stał się absolutnym bestsellerem („Moja i twoja nadzieja”, „Teksański” czy „Dreams”). Znak charakterystyczny artystki? Rozciągnięte koszulki, duże buty i rockowe brzmienia, które docierały do serc publiczności głębiej niż cokolwiek innego. W połowie lat 90. rozpoczęła karierę solową, aby powrócić do Hey w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Katarzyna Nosowska mimo ogromnej popularności i sukcesu, który osiągnęła, do dziś uchodzi za twórczynię alternatywnych brzmień.

Polskie piosenkarki lat 90.: Agnieszka Chylińska

Od 1993 do 2003 roku Agnieszka Chylińska była wokalistką zespołu O.N.A. Sukces przyniosły jej piosenki „Modlishka” z 1995 roku oraz (rok później) utwór „Bzzzz”. Niepokorna, młoda, gniewna, odważna – to był prawdziwy powiew świeżości na polskiej scenie muzycznej! Do piosenki „Kiedy powiem sobie dość”, w chwilach wzmożonego smutku, wraca czasem każdy z nas… Prawda?

Polskie piosenkarki lat 90.: Edyta Bartosiewicz

 „Zatańcz ze mną jeszcze raz…”. Uwielbiamy jej przyjemny wokal i te klimatyczne, szczere do bólu utwory. „Love”, „Sen” „Szok’n’Show” czy „Dziecko” – trzeba przyznać, że każda piosenka artystki diametralnie się od siebie różniła. Podobnie jak sama Bartosiewicz, która w latach 90. ewidentnie poszukiwała swojego stylu. Robiła to jednak z niezwykłą, charakterystyczną dla niej gracją.

Polskie piosenkarki lat 90.: Katarzyna Szczot – Kayah

I choć karierę rozpoczęła w latach 80., to lata 90. przyniosły jej największą popularność. Na szczególną uwagę zasługuje płyta „Kamień”, która ukazała się w 1995 roku. Odważna, seksowna, hipnotyzująca, uwielbiające folkowe elementy, Katarzyna Szczot rozpaliła do czerwoności polską scenę muzyczną. „Na językach”, „Supermenka”, „Prawy do lewego” czy „Śpij kochanie, śpij” to hity, które zagwarantowały jej nieśmiertelność.

Polskie piosenkarki lat 90.: Justyna Steczkowska

Wyrazista, nieco mroczna i dramatyczna, zapadająca w pamięć – zdecydowanie tymi słowami można najtrafniej ją opisać. Justyna Steczkowska w 1994 roku została laureatką „Szansy na sukces” i powiedzieć, że naprawdę dobrze wykorzystała tę szansę, to nie powiedzieć nic. Wśród popularnych piosenek artystki wymienić można utwór „Naga” czy „Oko za oko”. Muzyka eksperymentalna, jazz i rock, folklor oraz uwielbiane przez nią egzotyczne elementy pobudziły ciekawość publiczności i sprawiły, że ludzie pragnęli więcej.

Piosenkarki lat 90.: zagraniczne wokalistki

Kiedy polska scena muzyczna w latach 90. wzbogacała się o nowe talenty, nie próżnowali również zagraniczni artyści. Lata 90. to niezwykle bogaty muzycznie, piękny, szalony okres, w którym artystycznie wydarzyć się mogło dosłownie wszystko. Mnogość gatunków i rodzajów brzmień z tego okresu jest zatem imponująca.

Zagraniczne piosenkarki lat 90.: Madonna

Jak moglibyśmy pominąć prawdziwą ikonę i Królową Popu? Choć niemałą karierę robiła już w poprzedniej dekadzie, w 1998 roku jej płyty były jednymi z najlepiej sprzedających się na świecie. Zdobywała nagrodę za nagrodą (m.in. nagrodę Grammy za swój album „Ray of Light”). Bez większego trudu utrzymała zatem swoją niegasnącą popularność zapoczątkowaną w latach 80. Album „Erotica” to coś absolutnie niesamowitego. Ze względu na swój upór i talent zaskarbiła sobie sympatię fanów z całego świata.

Zagraniczne piosenkarki lat 90.: Kylie Minogue

Oto kolejna pretendentka do listy najlepszych i najpopularniejszych piosenkarek lat 90.! Trzeba przyznać, że Kylie Minogue udowodniła, jak bardzo potrafi zmieniać się i iść z duchem czasu, dostosowując swoją twórczość do oczekiwań publiczności. Jej wielowymiarowy talent wyraźnie wybrzmiał m.in. dzięki albumom „Kylie Minogue” (1994) czy „Impossible Princess” (1997).

Docenili ją również fani muzyki niezależnej – to wszystko dzięki współpracy z Nickiem Cave & The Bad Seeds w kawałku „Where The Wild Roses Grow”. Jeśli Kylie nie jest ikoną, to nie wiemy doprawdy, kto nią jest!

Zagraniczne piosenkarki lat 90.: Björk

… czyli islandzka artystka, która od początku kariery wzbudzała skrajnie różne emocje. W 1993 przeniosła się do Londynu, gdzie zaczęła zwracać na siebie nieco większą uwagę. Jej oryginalne makijaże i kostiumy intrygowały, a wyjątkowy wokal – hipnotyzował. Dość szybko stała się jedną z najbardziej charakterystycznych wokalistek art-popu lat 90. Zainspirowana kulturą klubową Londynu, w albumie „Post” z 1995 roku zgrabnie połączyła industrialne dźwięki z muzyką techno. Ważne utwory z tego okresu? „Army Of Me" czy „It's Oh So Quiet”. Björk – utalentowana, absolutnie zaskakująca, niepokojąco specyficzna i...  nieprzewidywalna.

Zagraniczne piosenkarki lat 90.: Mariah Carey

Zaczęła od naśladowania swojej matki, operowej śpiewaczki. Mariah Carey karierę rozpoczęła na przełomie lat 80. i 90., szybko i trwale wpisując swój talent do historii muzyki. Piosenka „Vision of Love ” do dziś jest jednym z najbardziej znanych utworów artystki. Pierwszy album Carey cieszył się niesamowitym uznaniem krytyków. Co więcej, gościł na szczycie listy Billboard 200 przez… 11 tygodni z rzędu!

Poza wymienionymi wyżej piosenkarkami czyja jeszcze twórczość może nam przypomnieć o muzycznie cudownych, szalonych latach 90.? Oczywiście Britney Spears oraz Celine Dion, a także Spice Girls, Jennifer Lopez, Christina Aguilera, Gwen Stefani, Janet Jackson, Cher, Whitney Houston czy… Natalia Oreiro. To jednak tylko część nazwisk, które możemy kojarzyć z tym okresem. Których artystek wciąż słuchasz, kiedy nachodzi cię wieczorna melancholia?