Szukacie idealnego pierścionka zaręczynowego i nie wiecie, czy zdecydować się na model z brylantem, diamentem czy szafirem? A może chcecie kupić pierścionek z rubinem albo z cyrkoniami? Przychodzimy z pomocą.


Pierścionki zaręczynowe z brylantem
To, że pierścionek zaręczynowy to pierścionek z diamentem zdaje się być oczywistością (w końcu, jak mawiała Marilyn Monroe - "Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety"). Jednak podobno  jeszcze pod koniec pierwszej wojny światowej jedynie 10% pierścionków zaręczynowych miało brylant. Skąd więc zmiana? Wszystko za sprawą akcji reklamowej firmy De Beers zajmującej się wydobyciem i sprzedażą diamentów. W latach trzydziestych De Beers wypuściło na rynek kampanię, która informowała młodych kawalerów, że powinni sprawić przyszłej żonie pierścionek zaręczynowy z brylantem na znak ich gotowości (także tej finansowej) do zawarcia związku małżeńskiego.  
 
Pierścionki zaręczynowe z brylantem znajdziecie w ofertach większości sklepów z biżuterią. Ich cena zależy od wielkości i czystości kamienia. Zwróćcie uwagę na oznaczenie "ct", to tak zwany karat, czyli jednostka masy używana w jubilerstwie. Im jest większa, tym diament ma większą wartość (i cenę). Pierścionki zaręczynowe z małym diamentem, np. 0,02ct możecie kupić już za około 500-700 zł.

Pierścionki zaręczynowe z szafirem
Chyba najbardziej znany (i najchętniej podrabiany) pierścionek zaręczynowy na świecie to pierścionek zaręczynowy Kate Middleton. Owszem posiada diamenty (a dokładnie 14), ale w jego "sercu" znajduje się nie brylant, a 18-karatowy szafir. Szafir to odmiana korundu, czyli kamienia prawie tak twardego i wytrzymałego jak diament. Najczęściej ma barwę niebieską, ale spotyka się także go w innych kolorach. W zależności od miejsca wydobycia, różni się odcieniem. Kupując pierścionek zaręczynowy z szafirem, najlepiej zdecydować się na model łączony z małymi brylantami. Wygląda wtedy najbardziej efektownie.

Pierścionek zaręczynowy z szafirem, fot. East News


Pierścionki zaręczynowe z rubinem albo ze szmaragdem
Kobietom, które od klasyki wolą oryginalność na pewno do gustu przypadną pierścionki zaręczynowe z rubinem albo ze szmaragdem. Nie są tak popularne jak te z diamentem. Rubin, tak jak i szafir jest odmianą korundu, a swoją nietypową karminową barwę zawdzięcza domieszce chromu. Najbardziej wartościowe są rubiny  czerwone z domieszką odcienia niebieskiego. Szmaragdy (odmiana berylu) zachwycają z kolei swoją niesamowitą zieloną barwą. Te ciemnozielone są najcenniejsze.

Pierścionki z rubinem albo ze szmaragdem znajdziecie najczęściej w regularnych kolekcjach jubilerów, a nie w linii ślubnej. Spokojnie jednak mogą być pierścionkami zaręczynowymi. Zazwyczaj też są tańsze od modeli z diamentami. Większość z nich ma wzornictwo inspirowane poprzednimi epokami, są więc idealnym wyborem dla kobiet kochających estetykę retro.

Pierścionki zaręczynowe z cyrkoniami
Kiedyś pierścionki z cyrkoniami uchodziły za kicz. Teraz ich design zmienił się do tego stopnia, że spokojnie mogą uchodzić za te zaręczynowe. Cyrkonia, to po prostu bezbarwny syntetyczny kamień, który imituje diament (czasami tak dobrze, że ciężko jest je odróżnić). Biżuterię z cyrkoniami kupicie bez problemu w każdym jubilerze, to dobre rozwiązanie dla mężczyzn, których budżet na pierścionek zaręczynowy jest mniejszy. Przy zakupie pierścionka zaręczynowego z cyrkoniami, warto jednak pamiętać, aby wybrać klasyczny model z centralnie umieszczonym kamieniem (jego koszt to około 100-300 zł). Obrączki z kolorowymi cyrkoniami lepiej pozostawić na inne okazje.

Pierścionki zaręczynowe z brylantem, diamentem i szafirem - GALERIA>>