Niższe temperatury, wiatr, ogrzewanie, czapki, suszenie suszarką - to wszystko wpływa na nasz stan włosów zimą. Niestety u wielu osób prowadzi to do puszenia się kosmyków, łamania, przetłuszczania, a nawet ich wypadania. Już nie mówiąc o tym, że ich kolor może zrobić się nagle matowy, wręcz bez życia. Na szczęście można temu zaradzić - te proste zasady łatwo wprowadzisz do codziennych nawyków. 

Nie noś czapki przez cały czas

Ciężko w to uwierzyć, ale to właśnie zimą skóra głowy produkuje więcej sebum, żeby ochronić skalp przed czynnikami zewnętrznymi. Nosząc przez cały czas czapkę, może dojść do reakcji z drożdżakami Malassezia, co często prowadzi do łupieżu. Jak temu zaradzić? Oczywiście nie twierdzimy, że masz zrezygnować z czapki na zawsze, ale nie noś jej, gdy np. jest mroźna, ale słoneczna pogoda. Promienie UV wpływają na te drożdżaki. Wtedy zamiast czapki można założyć na przykład ciepłe nauszniki.

Zainwestuj w witaminę D

Witamina D nie tylko wpływa na układ odpornościowy człowieka, ale odgrywa też kluczową rolę w przypadku zdrowej skóry głowy. Również zimą. Spędzamy coraz mniej czasu na dworze, skraca się też czas przebywania na słońcu. To prosty przepis na niedobór tej witaminy, która pomaga zachować odpowiednie nawilżenie skóry głowy, dzięki czemu w tym wrażliwym miejscu nie dochodzi do rozwijania się bakterii odpowiedzialnych za choroby skalpu. 

Czy wiesz ile spożywasz cukru dziennie?

Słodycze - część z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Na dodatek, to właśnie w okresie zimowym spożywamy więcej cukierków, ciastek czy innych deserów. Oczywiście większość z nas zdaje sobie sprawę, że to, co jemy wpływa na naszą figurę czy sam organizm, ale zapominamy, że włosy również reagują na wszelkiego rodzaju słodziki. To właśnie pożywienie jest głównym budulcem i wskaźnikiem kondycji naszych loków. Cukier zaostrza wszelkiego rodzaju stany zapalne, w tym łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych. A to przyspiesza wypadanie włosów...

Zmień szampon na zimę

Tak jak nie używany cały czas tego samego kremu do twarzy przez wszystkie pory roku, ta zasada dotyczy również szamponów do włosów. Produkt do mycia włosów powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb i problemów skalpu czy samych włosów. Jeśli przez noszenie czapki zaczynasz zauważać objawy łupieżu warto wtedy kupić kosmetyk myjący z dodatkiem ketokonazolu - to składnik przeciwgrzybiczny, skutecznie leczący tą przypadłość. 

Osoby z włosami suchymi powinny zainwestować za to w szampon z dużą ilością protein i lipidów. Gdy chcemy odbudować łuskę włosa wtedy polecamy kosmetyki z keratyną.