Po wejściu do butiku Sense Dubai silna woń perfum arabskich aż uderza w nozdrza. Jednak już na początku spotkania z nami Nina Kowalewska-Motlik, założycielka niszowej perfumerii przy Mokotowskiej 46, zaznacza, że błędem jest postrzeganie zapachów orientalnych jako ciężkich, gęstych i przytłaczających. Można się o tym szybko przekonać testując portfolio Sense Dubai. Obok zawiesistych, dymnych oudów, zdnajdziemy w nim bowiem zaskakująco rześkie, kobiece i delikatne kompozycje. Wszystkie jednak łączy jedno: wyrazistość. Żaden z testowanych zapachów nie pozostawił mnie obojętną. W każdym, nawet mocno odbiegającym od mojego gustu, odnalazłam jakiś magnetyzujący pierwiastek. Nie jest to kwestia przypadku.

Perfumy arabskie – zrodzone z namiętności

To właśnie Bliski Wschód jest ojczyzną perfum i to tam narodziła się sztuka ich kreacji. Kultowe, francuskie kompozycje, które otaczamy w Europie tak wielkim kultem, były jedynie inspiracją zaczerpniętą od arabskich mistrzów. Ich wiedza na temat wonnych surowców i sztuki komponowania nut zapachowych sięga czasów sprzed naszej ery. „Perfumy arabskie wywodzą się wielowiekowej tradycji perfumiarstwa sięgającej czasów Babilonu, czyli 5 tysięcy lat wstecz. Tradycja i pokoleniowość są ogromnie ważne w procesie ich kreacji. Już beduinki tworzyły własne kompozycje zapachowe, przekazywane dzieciom i wnukom” – zdradza Nina Kowalewska-Motlik.

Nadrzędną inspiracją, która przez wieki przyświecała twórcom arabskich perfum, była… miłość. A konkretnie jej wymiar cielesny. Perfumy miały przede wszystkim intrygować, uwodzić, rozbudzać żądze. W krajach arabskich, gdzie religia nakazuje kobietom zakrywać się od stóp do głów, perfumy pozwalają wyróżnić się z tłumu i ściągnąć na siebie męskie spojrzenie. Nic więc dziwnego, że oddziałują na zmysły jak żadne inne.

Perfumy arabskie – z czego wynika ich niezwykła trwałość?

Cechą charakterystyczną arabskich kompozycji jest niezwykła moc. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się zapach bliskoskórny, czy „ogoniasty”, będziemy odnajdywać jego ślady w naszym otoczeniu przez długi czas. Nawet wybrany przeze mnie, dość świeży zapach 7 od Sense Dubai, po tygodniu zdominował moją garderobę, a nawet łóżko… Ta niezwykła cecha perfum arabskich jest zasługą przede wszystkim starannie wyselekcjonowanych, wysokiej jakości surowców.

Surowce używane w perfumiarstwie arabskim są głównie naturalne, kupowane na całym świecie, wysoce skoncentrowane na bazie naturalnych olejków. Często używane są olejki 50- i 100-letnie, które nadają kompozycji całkowicie unikatowego charakteru” – tłumaczy Nina Kowalewska-Motlik. Założycielka Sense Dubai osobiście jeździ do Dubaju, by w atelier najsłynniejszych mistrzów komponować swoje autorskie zapachy.

AKPA

Perfumy Sense Dubai tworzymy z myślą o zbudowaniu kolekcji, której każdy zapach byłby inny niż wszystkie pozostałe, jakie posiadamy w ofercie. Odpowiadamy też na zapotrzebowanie klientów. Jeżeli widzimy, że jest zainteresowanie świeżymi, lekkimi zapachami, to takie otrzymują. Ostatnio stworzyliśmy dwa zapachy kadzidlane – wytrawny Sahar i słodki Layl, ponieważ klienci często pytali o zapachy „kościelne”, kadzidlane. Natomiast Najmah była odpowiedzią na pytania o słodki, pudrowy, owocowy i zmysłowy zapach” – opowiada ekspertka.

Nad całym procesem czuwa doświadczony perfumiarz – często spadkobierca rodzinnych tradycji, który swojego fachu uczył się od pokolenia rodziców i dziadków. Ręka mistrza daje gwarancję, że wykreowany zapach odpowiednio rozwija się na skórze i uwalnia swoje nuty przez długi czas. Cechą charakterystyczną perfum arabskich jest bowiem duża złożoność – często kompozycja, która w otwarciu wydaje się ciężka, po jakimś czasie zdradza swoje subtelniejsze, bardziej rześkie oblicze. To właśnie nieoczywistość i bogactwo aromatów przyciąga coraz większe rzesze osób do tej kategorii perfum.

Perfumy arabskie - jakie kompozycje cieszą się największą popularnością?

W butiku przy Mokotowskiej 46 można kupić nie tylko perfumy Sense Dubai, ale także kompozycje najsłynniejszych światowych marek inspirowane kulturą krajów arabskich. Wśród ulubionych marek Niny Kowalewskiej-Motlik są Yas, Oman Luxury, Anfas i Ajmal. Zapytana o rześkie propozycje na lato, z którymi warto się zapoznać, pani Nina wymienia Oman Luxury Wanderlust, Sense Dubai 101 oraz Sense Dubai 7. Ten ostatni skradł moje serce od pierwszej sekundy - stanowi idealny kompromis między świeżością cytrusów i geranium a lepką słodyczą żywicy benzoesowej. Całość jest wspaniale zbalansowana: świeża, a zarazem świdrująca i zmysłowa.

Na wieczór, na randkę i do uwodzenia stworzone są Sense Dubai Najmah, Anfas Rahaba oraz perfumy Yas Arab. To zapachy szalenie zmysłowe, budzące pożądanie i seksowne. 

Zapytałam też o perfumy polecane do biura - klasycznie szykowne, bezpieczne i eleganckie. W tym przypadku Nina Kowalewska-Motlik bez wahania wymieniła Sense Dubai 2, Musk Yas i Yas Taj.

A bestsellery? Klienci butiku rozmiłowani są w Oman Luxury Oud Aquilaria, Sense Dubai Misk Rose, Anfas Ishq. Wszystkie można poczuć na własnej skórze odwiedzając warszawską perfumerię Sense Dubai lub zaopatrując się w próbki w oficjalnym sklepie internetowym marki.