Domowe peelingi kwasowe to w ostatnim czasie absolutny hit pielęgnacji. „Krwawy peeling” od The Ordinary, peelingi od Bandi, Bielendy czy Eveline biją w sieci rekordy popularności i są zachwalane przez dziewczyny na facebookowych grupach o pielęgnacji. Na czym polega ich fenomen i jak je stosować, żeby stan cery się poprawił?

Zobacz też: Ten peeling jest hitem na TikToku. Rozjaśnia przebarwienia, koi i nawilża, a także spłyca drobne zmarszczki i blizny. Kosztuje mniej niż 40 zł

Czym jest peeling kwasowy?

Peeling kwasowy złuszcza wierzchnie warstwy skóry i stymuluje ją do głębokiej odnowy. Robi to w skuteczny, zdecydowany sposób za sprawą wysokiej zawartości kwasów AHA, BHA, PHA, LHA. Zalicza się do nich m.in. kwas migdałowysalicylowy, kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy. Podczas gdy w zwykłych kosmetykach ich stężenie nie przekracza zwykle 5%, w peelingu kwasowym potrafi wynosić nawet ponad 30%. Tak wysokie dawki związków eksfoliujących powodują, że wystarczy nałożyć peeling tylko na kilka minut, aby zauważyć efekty zabiegu. Sygnały działania tych substancji widoczne są zresztą już podczas aplikacji. Za pierwszym razem skóra zazwyczaj mrowi, delikatnie szczypie i się zaczerwieni – to normalna reakcja, która z każdym kolejnym peelingiem powinna słabnąć. Na drugi dzień po zabiegu twarz może się łuszczyć, być nadwrażliwa i trochę przesuszona. To także prawidłowy objaw i wyraźny znak, że zaczęła się gruntowna przebudowa skóry. Fibroblasty zostają pobudzone do pracy i produkują więcej kolagenu, co wpływa na zwiększenie spójności, gęstości i sprężystości cery. Pozbycie się martwych komórek naskórka powoduje, że twarz zyskuje zdrowy blask i wyrównany koloryt. Dzięki dokładnemu oczyszczeniu porów zyskuje też gładszą fakturę oraz rzadziej pojawiają się na niej wypryski.

Peeling kwasowy na twarz: jak stosować?

Peelingi z kwasami przyjmują zazwyczaj postać emulsji lub żelu, którego cienką warstwę nakładamy na czystą, osuszoną twarz. Potem trzeba zaczekać – zależności od rodzaju peelingu i stężenia zawartych w nim kwasów, od 3 do 10 minut. Czas trzymania kosmetyku na skórze zależy też od indywidualnego stopnia wrażliwości. Przy mocno reaktywnych i płytko unaczynionych cerach, lepiej ograniczyć się do maksymalnie 5 minut. Po tym czasie zmywamy peeling wodą i nakładamy łagodzący krem.

Jak często stosować kwasy na twarz?

Peelingu kwasowego nie powinno się stosować częściej niż raz na tydzień, zwłaszcza na początku. W wyjątkowych sytuacjach można sięgać po niego co ok. 4 dni, ale dotyczy to tylko osób, które dobrze znają swoją skórę i wiedzą, jak reaguje na wysokie stężenia kwasów. Bezpośrednio po zabiegu i na drugi dzień cera może być podrażniona, więc zrezygnuj z nakładania na nią silnych substancji aktywnych, np. witaminy C. Uważaj też z retinolem oraz innymi pochodnymi witaminy A – aplikuj je z maksymalnym odstępem między peelingami lub zupełnie zrezygnuj z nich na czas kuracji kwasowej, ponieważ retinol sam w sobie także złuszcza naskórek. Powinnaś za to skupić się na kosmetykach zawierających składniki regenerujące i odbudowujące barierę hydrolipidową – wskazane są sera oraz inne kosmetyki z niacynamidem, ceramidami, cynkiem, masłem shea. W ciągu dnia obowiązkowo powinnaś stosować wysoką fotoprotekcję, ponieważ kuracja kwasami uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne i może prowadzić do powstawania przebarwień.

Jakie efekty daje peeling chemiczny?

Już pierwsze użycie peelingu z kwasami daje zazwyczaj widoczny efekt łuszczenia się skóry, ale to dopiero początek. Pełne rezultaty zaobserwujesz po kilku tygodniach regularnego nakładania kosmetyku. Cykl odnowy naskórka trwa miesiąc, więc zanim cera się przebuduje, musi minąć trochę czasu. Warto jednak być cierpliwym i systematycznym, bo w końcu doczekasz się nowej, pięknej skóry.

Efekty, na jakie możesz liczyć po serii peelingów kwasowych w domu, to:

  • dogłębne oczyszczenie porów, redukcja zaskórników i innych niedoskonałości,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • zmniejszenie trądziku,
  • redukcja niewielkich blizn,
  • spłycenie drobnych zmarszczek,
  • gładsza faktura skóry i mniejsza widoczność porów,
  • rewitalizacja i ujędrnienie.

Kwasy na twarz – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów „kwasów” stosowanych do pielęgnacji skóry. Oto kilka najpopularniejszych, z którymi możemy spotkać się zarówno w produktach do użytku domowego, jak i w gabinetach kosmetycznych:

  • kwas salicylowy: ten kwas beta-hydroksylowy (BHA) jest często stosowany w produktach przeciwtrądzikowych, działa przeciwzapalnie i intensywnie złuszcza martwe komórki skóry, odblokowuje zapchane pory,
  • kwas glikolowy: kwas alfa-hydroksylowy (AHA) złuszcza i wygładza skórę. Jest często stosowany w kosmetykach przeciwstarzeniowych, poprawia jędrność skóry i niweluje widoczność zmarszczek,
  • kwas mlekowy: jest to kolejny rodzaj AHA, łagodniejszy od kwasu glikolowy, dlatego jest często stosowany w produktach przeznaczonych dla skóry wrażliwej,
  • kwas migdałowy to jeden z rodzajów kwasów owocowych, który redukuje przebarwienia, zmniejszenia drobne zmarszczki oraz poprawia ogólnegy wygląd skóry. Kwas migdałowy jest mniej drażniący niż większość kwasówowocowych, co sprawia, że również jest dobrym wyborem dla posiadaczek wrażliwej skóry. Kwas migdałowy jest świetnym antyoksydantem, co oznacza, że ​​pomaga neutralizować wolne rodniki, które powodują uszkodzenia skóry i przyspieszają proces jej starzenia,
  • kwas azelainowy: działa na skórę poprzez zmniejszenie produkcji melaniny, co pomaga w redukcji przebarwień oraz wyrównaniu jej kolorytu. Kwas azelainowy jest również skuteczny w zwalczaniu trądziku - działa przeciwzapalnie i antybakteryjne. Kwas ten może również pomóc w złagodzeniu stanów zapalnych i zaczerwienień skóry. Podobnie jak wyżej wymienione kwasy, poprawia strukturę skóry i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się.

Do substancji złuszczających nie zaliczamy natomiast kwasu hialuronowego, który dogłębnie nawilża skórę, a także występu

AHA, BHA, PHA? Czym złuszczać w zależności od rodzaju cery?

Dobór odpowiedniego kosmetyku zależy od kilku czynników. Po pierwsze od tego, jak wrażliwa jest twoja cera. Naczynkowa i reaktywna może źle zaregować na duże stężenia i mocne kwasy, np. salicylowy. W takim przypadku lepiej postawić na peeling z łagodnymi substancjami, takimi jak kwas laktobionowy. Chcesz ujędrnić skórę i zniwelować głębokość zmarszczek? Strzałem w dziesiątkę będzie kwas glikolowy.

Abyś nie musiała poświęcać czasu na analizę składów, przygotowałyśmy listę najlepszych peelingów kwasowych, wśród których znalazły się zarówno nowości, niskobudżetowe perełki z drogerii, jak i kultowe, uwielbiane przez dziewczyny na całym świecie bestsellery. Sprawdź, który z nich najlepiej pasuje do twojego typu cery.

Polecane peelingi kwasowe

Peeling kwasowy Faceboom Seboom Nadzwyczajny przyjaciel

Zaczynamy od gorącej nowości polskiej marki Faceboom z linii Seboom dedykowanej cerze tłustej i trądzikowej. To miks kwasów AHA, BHA i PHA w stężeniu 10%, który potrzebuje tylko 10 minut, żeby zadziałać. Peeling zmniejsza wydzielanie sebum, niweluje przebarwienia potrądzikowe i wygładza cerę. Ma w 95% naturalny skład i otrzymał certyfikat PETA. Na dodatek upolujesz go teraz w świetnej promocji.

Peeling kwasowy The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution

Powiedzieć o nim, że jest hitem, to za mało. „Krwawy peeling” z The Ordinary bije wszelkie rekordy popularności i był czas, kiedy zdobycie go w internecie graniczyło z cudem, bo każdy nowy drop wyprzedawał się w godzinę. Dziś na szczęście ten kultowy peeling jest już bez problemu dostępny i nie trzeba kupować go na zapas. Jego fenomen? Bardzo wysokie stężenie kwasów AHA z dodatkiem kwasu salicylowego (2%), który działa jak „odkurzacz” na wągry. Nie brakuje opinii, że peeling „wymazuje pory jak gumka” i daje cerę gładką jak jedwab. To jednak silny kosmetyk, z którym trzeba uważać i ściśle stosować się do wskazówek na opakowaniu, by nie podrażnić skóry.

Peeling kwasowy Eveline Glycol Therapy 10%

Można nazwać go polskim odpowiednikiem krwawego peelingu The Ordinary. Te dwa kosmetyki łączy takie samo stężenie kwasów (30% AHA + 2% BHA) oraz czerwone zabarwienie. Różni cena, bo Eveline jest tańszy – co nie znaczy, że mniej skuteczny. Choć dedykowany jest cerze problematycznej, zawiera dużą ilość kwasu glikolowego w stężeniu 10%, który doskonale działa też na skórę z oznakami starzenia, takimi jak zmarszczki, utrata jędrności, przebarwienia posłoneczne.

Peeling kwasowy Ella Bache Magistral Neoperfect 22%

Nieco delikatniejszy, choć bardzo efektywny peeling stworzony z myślą o cerze przesuszonej, szarej i o nierównomiernym kolorycie – zwłaszcza takiej z oznakami fotostarzenia. Zawiera połączenie 3 kwasów AHA: jabłkowego, mlekowego i cytrynowego oraz dodatek octu jabłkowego. Pięknie rozświetla twarz, przez co wydaje się wizualnie młodsza, zdrowsza i bardziej świeża. To dobry zamiennik peelingu enzymatycznego, który warto wybrać, jeśli jesienią oczekujesz bardziej zdecydowanych efektów.

Peeling kwasowy Floslek Pharma DermoExpert Acid Peel

Peeling, który wyjątkowo przeznaczony jest do stosowania na noc. Został stworzony z myślą o potrzebach skóry dojrzałej, więc w jego składzie znalazły się przede wszystkim kwasy rewitalizujące w połączeniu ze składnikami spłycającymi zmarszczki i ujędrniającymi. Mowa tu o witaminie C, peptydzie Matrixyl 3000 oraz odmładzającym ekstrakcie z kwiatów hibiskusa. Ze względu na niższe, nieprzekraczające 10% stężenie kwasów, to produkt odpowiedni do nakładania co wieczór.

Peeling kwasowy Bandi Anti Rouge na naczynka

To będzie najlepszy wybór w przypadku cery wrażliwej, naczynkowej i z rumieniem. Niewysokie (10%) stężenie łagodnych kwasów PHA – laktobionowego oraz glukonolaktonu powoduje, że kosmetyk delikatnie złuszcza martwy naskórek bez powodowania dyskomfortu. Regularne stosowanie peelingu może wręcz przyczynić się do zmniejszenia zaczerwienienia skóry oraz złagodzić objawy trądziku różowatego.

Przeciwwskazania do peelingu kwasowego

Istnieje kilka sytuacji, w których nie powinno się stosować peelingów kwasowych. Przede wszystkim, niewskazane jest używanie kwasów gdy cera jest podrażniona i są na niej widoczne otwarte rany, np. po wypryskach. Wtedy trzeba zaczekać, aż skóra w pełni się zagoi. Przeciwwskazaniem jest też aktywna opryszczka oraz inne zakażenia wirusowe i bakteryjne skóry, ciąża, świeżo przebyte zabiegi laserowe czy mezoterapia. W przypadku cery alergicznej, przed nałożeniem peelingu wskazane jest przeprowadzenie testu na małej powierzchni skóry.

Czytaj też: Kwasy na twarz - rodzaje i efekty. Jaki kwas wybrać i jak stosować go w domu?