Brytyjski serial Stevena Knighta, to wciągająca opowieść o kryminalnym podziemiu robotniczego miasteczka Birmingham. Peaky Blinders rzez wiele osób uznany został za jeden z najlepszych seriali gangsterskich ostatnich lat. Zaskakujące zwroty akcji, piękne ujęcia, aktorzy, którzy wydają się wprost stworzeni do granych przez siebie ról, ciekawa oprawa muzyczna wykorzystująca współczesne utwory, które jednak idealnie pasują do całości - nie da się ukryć, że brytyjska produkcja jest dopracowana w każdym szczególe. Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby w pełni oddać atmosferę epoki, a napisany przez Knighta scenariusz, to prawdziwy majstersztyk. Trudno tu szukać jakichkolwiek potknięć czy niedociągnięć, a z każdym kolejnym sezonem twórcy sami podnoszą sobie poprzeczkę.

Peaky Blinders: o czym jest?

Akcja serialu rozpoczyna się w 1919 roku, w Birmingham, zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Thomas „Tommy” Shelby wraz z braćmi i ciotką Polly przewodzą przestępczej grupie nazywanej Peaky Blinders od noszonych czapek w wszytymi w kaszkiet żyletkami, którymi tną twarze swoich wrogów. Gang jest prawdziwym postrachem podziemnego światka Birmingham, a ambitny i bezwzględny Tommy nie cofnie się przed niczym, aby piąć się po kolejnych szczeblach przestępczej kariery.

Rodzina prowadzi zakład bukmacherski, znany w całym mieście. Nielegalne zakłady, ściąganie haraczy czy handel na czarnym rynku, to jednak wciąż za mało dla Tommy’ego, który ma znacznie większe ambicje. Kiedy w ręce rodziny, w dość przypadkowych okolicznościach, wpada cały arsenał broni skradziony z lokalnej fabryki, młody Shelby postanawia wykorzystać tą sytuację do wzmocnienia swojej pozycji.

Pozostałe gangi zaczynają poszukiwać zaginionego ładunku, również policji zależy na jak najszybszym rozwiązaniu sprawy. W celu odnalezienia zaginionej broni i zaprowadzenia porządku, do Birmingham zostaje wysłany komisarz Chester Campbell. Sprawy komplikują się dla Tommy’ego jeszcze bardziej, kiedy na jego drodze staje Billy Kimber - bezwzględny gangster zajmujący się zakładami bukmacherskimi.

Sezon drugi "Peaky Blinders" to czasy szybkiego rozkwitu gangu i kariery Thomasa Shelby’ego, który dalej próbuje rozszerzać swoje wpływy. W trzeciej części najzagorzalszym przeciwnikiem gangu staje się ksiądz John Hughes, który jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci tego sezonu. Czwartą serię zdominowały zmagania rodziny Shelbych z włoską mafią z Nowego Jorku, a w sezonie piątym rodzinę dotyka wielki krach na giełdzie.

Ile jest sezonów i odcinków Peaky Blinders?

Po raz pierwszy widzowie mogli obejrzeć pilot serialu Peaky Blinders 13 września 2013 roku w telewizji BBC. Jak do tej pory powstało 5 sezonów serialu. Każda seria składa się z 6 odcinków, które opowiadają pełną historię. Czyli jeśli dopiero zaczynamy przygodę z Peaky Blinders, czeka na nas 30 odcinków. Każdy z nich trwa 60 minut.

Producentem serialu jest Caryn Mandabach, natomiast reżyserzy zmieniali się w zależności od sezonu. Jak dotąd byli to: Otto Bathurst i Tom Harper, Colm McCarty, Tim Mielants, David Caffrey i Anthony Byrne. W Anglii Peaky Blinders emitowała stacja BBC. Do popularności serialu poza Wielką Brytanią przyczynił się Netflix. Piąty, i jak dotąd ostatni sezon, pojawił się na platformie w październiku 2019 roku.

Produkcja została nagrodzona licznymi wyróżnieniami. Serial otrzymał m.in. nagrodę BAFTA w kategorii muzyka i zdjęcia, nagrodę Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej za najlepszy serial dramatyczny, a także Irlandzką Nagrodę Filmową i Telewizyjną za najlepsze kostiumy. Doceniony został też odtwórca głównej roli, Cillian Murphy, który w 2020 roku otrzymał nagrodę za najlepszą rolę dramatyczną. Oprócz tego produkcja ma na swoim koncie wiele nominacji we wszelkich możliwych kategoriach.

Dlaczego warto obejrzeć Peaky Blinders?

Na czym polega fenomen serialu Peaky Blinders? Przede wszystkim przedstawiona historia nie jest zupełną fikcją, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Pomysłodawca serialu, Steven Knight, zainspirował się prawdziwą historią gangu działającego w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie Birmingham, którą opowiedzieli mu rodzice. Wprawdzie jest to dość swobodna interpretacja, a część postaci została stworzona wyłącznie na potrzeby serialu, jednak pozwala w pełni poczuć klimat panujący w angielskim półświatku okresu międzywojennego i zobaczyć jak wglądało wtedy życie prawdziwych gangsterów.

Doskonały scenariusz, błyskotliwe dialogi i zgrabnie wplecione wątki miłosne, które nie dominują fabuły, sprawiają, że serial ogląda się z przyjemnością. Głębi dodają też wątki psychologiczne. Główni bohaterowie walczyli na froncie i wciąż zmagają się z wojenną traumą. Trudne przeżycia uczyniły z nich ludzi twardych, bezwzględnych i niewzruszonych, którzy nie mają żadnej litości. Taka możliwość wniknięcia w umysł przestępcy i analiza jego motywów dla większości osób jest niezwykle fascynująca.

Peaky Blinders wprowadza widza w mroczny świat gangsterskich porachunków. Mistrzowskie kreacje aktorskie, dopracowane kostiumy i scenografia, a także wciągająca fabuła sprawiają, że jest to serial na najwyższym poziomie. Wyróżnia go również muzyka, która została uznana za jeden z najlepszych, serialowych soundtracków. Wykorzystano m.in. utwory tak znanych artystów jak David Bowie czy Nick Cave.

Peaky Blinders, czyli Cillian Murphy, Helen McCrory, Paul Anderson i wiele innych gwiazd

Peaky Blinders to serial, który wyróżnia doskonała obsada aktorska. W rolę Tommy’ego, głowy rodziny Shelby i lidera gangu, wciela się niesamowity Cillian Murphy znany widzom choćby z filmów Batman: początek czy Incepcja. Można bez przesady powiedzieć, że dla Murphy’ego jest to rola życia. Niewiele ustępuje mu znana brytyjska aktorka Helen McCrory, która zagrała ciotkę Polly. W rolę Arthura Shelby'ego, najstarszego brata Tommy’ego, wcielił się Paul Anderson znany z filmu Sherlock Holmes: Gra cieni. Jako młodszy brat Shelbych, John, wystąpił Joe Cole.

W pierwszych dwóch sezonach na ekranie możemy zobaczyć też nowozelandzkiego aktora Sama Neilla, który doskonale pasuje do granej przez siebie postaci nieugiętego inspektora Campbella. Za to w trzecim sezonie pojawia się niezrównany Paddy Considine, który mistrzowsko wykreował wyrazisty, czarny charakter - postać księdza Hughesa, antagonisty głównych bohaterów.

Oprócz niezrównanej Helen McCrory, ważne role kobiece zagrały Annabelle Wallis i Sophie Rundle. Wśród gwiazd serialu warto też wymienić takie nazwiska jak Tom Hardy, który wystąpił w roli żydowskiego mafioso Alfiego Solomonsa czy Finn Cole jako Michael Gray, syn ciotki Polly. W czwartym sezonie pojawia się znany nam doskonale z roli Pianisty, Adrien Brody. Gra on Lucę Changrettę - przywódcę włoskiej rodziny mafijnej z Nowego Jorku.

Planowany jest następny sezon Peaky Blinders?

Miłośnicy serialu z pewnością chętnie zobaczyliby kolejne części sagi o Shelbych, tym bardziej, że jak do tej pory twórcom udało się utrzymać wysoki poziom dotychczas wyemitowanych odcinków. Pierwotnie planowano poprzestanie na 5 sezonach, jednak duża popularność serialu sprawiła, że zmieniono plany. Pomysłodawca Steven Knight zdradził, że ma w planach nakręcenie jeszcze dwóch części. Całość miałaby wiec 7 sezonów i kończyła się wybuchem II wojny światowej.

Reżyserem szóstego sezonu jest Anthony Byrne, co jest o tyle ciekawe, że to już drugi reżyserowany przez niego sezon. Jak do tej pory za każdą część odpowiedzialny był ktoś inny. Premiera szóstego sezonu zaplanowana została na 2021 rok. Trudno jednoznacznie określić, czy ta data pozostanie aktualna. Choć prace nad nowymi odcinkami ruszyły, zostały nieco pokrzyżowane przez pandemię koronawirusa.

Knight zdradził również, że w szóstym sezonie pojawi się postać historyczna, która może wszystkich zaszokować. Fani serialu zaczęli snuć domysły, że być może chodzi tu o Adolfa Hitlera. Twórca serialu wprawdzie zaprzeczył tym plotkom, jednak widzowie sceptycznie podchodzą do jego zapewnień, ponieważ już wcześniej zdarzyło mu się ukrywać niektóre z zaskakujących fragmentów fabuły.