Jak odpowiednio przedłużyć paznokcie żelem?

Paznokcie żelowe ombre, efekt lustra, cyrkonie na paznokciach - trendów w stylizacji paznokci przybywa, a nasza naturalna płytka paznokcia bywa narażona jest na ogrom wymyślnych wzorów, które zmieniane są co kilka tygodni. Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach ulega uszkodzeniu. Dziewczyny, które mają problem z zapuszczeniem długich, zadbanych paznokci, często decydują się na przedłużenie ich żelem. Jednak i ten zabieg może wyrządzić im krzywdę, dlatego ważne jest, aby został wykonany w odpowiedni sposób.

Przy przedłużaniu paznokci należy szczególnie zwrócić uwagę na kondycję naszego paznokcia. Przedłużenie żelem nie powinno być dłuższe niż długość naturalnej płytki - mówi Karolina Kmiołek z Na Nails w Warszawie. Bezpieczniej jest więc nosić krótkie paznokcie żelowe. Ekspertka zwraca również uwagę na to, że aby stylizacja na przedłużonych żelem paznokciach była jak najbardziej trwała, należy zadbać o odpowiednie zmatowienie płytki oraz estetycznie opracowane skórki i boczne krawędzie.

Najłatwiejszym sposobem przedłużania paznokci jest metoda z wykorzystaniem specjalnych szablonów dostępnych w drogeriach. Oto, jak zrobić to krok po kroku.

  1. Weź szablon i dopasuj go do paznokcia, upewniając się, że nie jest on przekrzywiony. Na płytkę zaaplikuj małą ilość żelu bazowego i rozprowadź go płaskim, owalnym pędzelkiem (uważaj, aby nie nałożyć go na skórę wokół paznokcia). Warstwę utwardzaj w lampie przez 30 sekund.
  2. Na ten sam pędzelek co poprzednio nałóż żel budujący, który wykorzystasz do przedłużenia paznokcia. Staraj się nie nabierać zbyt dużej ilości produktu, dzięki czemu łatwiej będzie ci się z nim pracowało. Zacznij nakładanie od końcówki paznokcia i płynnymi ruchami rozprowadź żel na płytce, a następnie na szablonie tworząc pożądany kształt. Uwaga: to najważniejszy etap przedłużania paznokci żelem - należy wykonać go bardzo dokładnie i nałożyć żel równomiernie, aby powstała cienka, równa warstwa. Żel wymaga utwardzania przez około 2-3 minuty, a czasami również dołożenia kolejnej cienkiej warstwy. 
  3. Po utwardzeniu żelu czas na zdjęcie szablonu. Należy pomóc sobie np. pęsetą i przy jej użyciu delikatnie podważyć brzegi paznokcia odklejając go od formy.
  4. Taka technika nałożenia żelu powinna zapewnić jego estetyczny wygląd i trwałość. Po wykonaniu powyższych kroków paznokcie są gotowe do dalszego formowania (piłowania, matowienia itd.) oraz nakładania lakieru.

Jaką lampę do paznokci żelowych wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych lamp do paznokci, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niemal identyczne. Wybierając profesjonalny sprzęt, którym będziemy wykonywali manicure w domu warto jednak zapoznać się z jego parametrami technicznymi i mieć świadomość której lampy używać do czego.

Jeżeli chodzi o lampę to należy zwrócić uwagę na produkt, którego używamy - czy jest to żel UV czy LED. Aktualnie najlepsze są lampy ledowe o mocy powyżej 36W, natomiast wiele żeli nadal utwardza się tylko w świetle UV i wtedy należy dopasować lampę do produktu - radzi Karolina Kmiołek z salonu Na Nails w Warszawie.

Podstawowa różnica między lampami LED i UV polega na rodzaju emitowanego światła. Lampy UV emitują światło ultrafioletowe, a LED - diodowe. Lampy ledowe są również w stanie szybciej utwardzać lakiery hybrydowe oraz żel (nawet do 4 razy szybciej). 

W jaki sposób zdjąć paznokcie żelowe?

Najbezpieczniejszą metodą samodzielnego zdejmowania paznokci żelowych w domu jest zrobienie tego przy pomocy frezarki. Będzie to nie tylko o wiele bezpieczniejsze, ale także szybsze niż w przypadku wykonywania procesu acetonem. 

Podczas ściągania żeli należy pamiętać o tym, aby ruchy frezarką były pewne i w miarę szybkie. Nie ma tu miejsca na nieostrożne ześlizgnięcie się frezu czy nie wprawioną rękę, gdyż może to skutkować zrobieniem sobie krzywdy. Frez najlepiej jest prowadzić od skórek do krawędzi (czyli wzdłuż płytki) i nie trzymać go zbyt długo w jednym miejscu. Dobrze również dobierać innej wielkości końcówki do różnych obszarów płytki paznokcia.

Po zdjęciu żelu przy użyciu frezarki należy chwycić pilnik o gradacji 180 i delikatnie spiłować resztki masy, a następnie wyrównać naturalną płytkę. Tak przygotowane paznokcie będą gotowe na kolejną, nową stylizację.

Według Karoliny Kmiołek z salonu Na Nail nie warto jednak podejmować się zdejmowania paznokci żelowych w domu. To czynność, która każdorazowo powinna być wykonywana przez profesjonalistę lub osobę ze sporą wprawą w stylizacji paznokci (która bez problemu jest w stanie wytłumaczyć do czego służy primer lub jak odpowiednio wykonać krzywą C).

Proces ściągania żelu może być utrudniony z uwagi na fakt, że produkt nie rozpuszcza się w acetonie. Rekomenduję udanie się do profesjonalisty w celu zarówno ściągnięcia jak i założenia paznokci żelowych, ponieważ nie jest to najłatwiejszy zabieg do wykonania dla osoby bez doświadczenia  - dodaje Karolina Kmiołek z warszawskiego salonu Na Nails.

Modne paznokcie hybrydowe przedłużane żelem - inspiracje

Jak wybrać modne paznokcie na wiosnę i lato? Najlepiej inspirować się popularnymi stylistkami paznokci z Instagrama, które znają się na trendach jak mało kto. Na ich profilach od kilku miesięcy próżno szukać klasycznych czerwonych paznokci, czy grzecznych wzorów na paznokcie do pracy. Znajdziecie za to mnóstwo szaleństwa, kolorowego francuskiego manicure’u oraz abstrakcyjnych wzorów, które same będziemy nosić w nadchodzącym sezonie.

Najmodniejsze wzory paznokci żelowych, które zapragniecie odtworzyć podczas najbliższej wizyty w salonie urody, znajdziecie w naszej galerii.

Krótkie paznokcie żelowe

Żel nie musi być wykorzystywany tylko i wyłącznie do przedłużania paznokci. Styliści używają go również do wzmocnienia naturalnej płytki i zabezpieczenia jej przed łamaniem. Modne wzory krótkich paznokci żelowych znajdziecie poniżej: