Potrafi on być niezwykle mocny i trwały (jeszcze bardziej niż paznokcie hybrydowe). Jak zrobić paznokcie żelowe? Krok po kroku przeprowadzimy cię przez etapy samodzielnego wykonania ich w domu.

Paznokcie żelowe krok po kroku – czego potrzebujemy?

Oto lista rzeczy, które będą ci potrzebne do wykonania paznokci żelowych w domu:

 • frezarka
 • pilnik 100/180
 • blok polerski
 • szablony do przedłużania paznokci
 • cleaner
 • żel jednofazowy lub trzyfazowy
 • lampa UV
 • baza pod lakier
 • lakier hybrydowy
 • top coat
 • pędzelek do nakładania żelu
 • waciki bezpyłowe

Paznokcie żelowe krok po kroku – instrukcja

1.  Jak się robi paznokcie żelowe? Zanim przejdziemy do instrukcji przedłużania paznokci żelem krok po kroku, należy najpierw dokładnie przygotować płytkę naturalnego paznokcia. Zacznij od spiłowania paznokci w migdał pilnikiem o gradacji 180/100 - ten kształt pozwoli ci na najlepsze dopasowanie szablonu do przedłużania żelem, bez względu na to, jak ma wyglądać twoje żelowe mani. Radzimy, abyś naprawdę dokładnie przyłożyła się do przygotowania płytki pod żel, równomiernie ją wygładziła i pozbyła się skórek. To właśnie ich niedbałe usunięcie między innymi skraca trwałość wykonanego manicure’u. Do małych bocznych skórek i nierówności paznokcia dobrze użyć frezarki z frezem szafirowym lub igłowym, które pozwalają na precyzyjne ruchy.

Jeśli robisz paznokcie żelowe pierwszy raz, pamiętaj również o wygładzeniu paznokcia od spodu oraz o użyciu bloku polerskiego, którym zmatowisz płytkę. Na koniec przetrzyj ją bezpyłowym wacikiem ze specjalnym cleanerem.

2. Specjalny szablon do przedłużania podłóż pod paznokieć tak, aby nie był przekrzywiony. Zarówno na płytkę, jak i na szablon nałóż niewielką ilość żelu bazowego. Użyj do tego płaskiego, zaokrąglonego pędzelka, który zapewni ci dokładność ruchów - staraj się nie pokryć żelem skóry wokół paznokcia. Utwardź w lampie UV przez około 30 sekund.

3. Używając tego samego pędzelka, na paznokieć nałóż żel budujący. Znów pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością - zacznij nakładanie od środka paznokcia i płynnymi ruchami rozprowadź go po płytce oraz szablonie. To moment, kiedy możesz zdecydować, jak długie mają być twoje żele i jaki mają mieć kształt. Cienką, równą warstwę żelu utwardzaj w lampie UV przez około 2-3 minuty. 

Następnie nałóż kolejną warstwę żelu, jednak włóż ją do lampy na zaledwie 30 sekund. Po wyjęciu złap paznokieć z dwóch stron pęsetą i delikatnie dociśnij. W ten sposób uformujesz idealną krzywą C, o której pisaliśmy dokładnie tutaj. Uważaj, aby nie uszkodzić przy tym paznokcia i włóż go z powrotem do lampy na około 2 minuty.

4. Zdejmij szablon, zachowując przy tym szczególną ostrożność. Najlepiej zrobić to podważając lekko brzegi przedłużonego paznokcia pęsetą. 

5. Przedłużony paznokieć przetrzyj wacikiem z cleanerem, wykonując przy tym krótkie ruchy od góry do dołu (nie ciągłe góra-dół). Technika ta uchroni przed ewentualnym przemieszczaniem się żelu. 

6. Czas na ostateczne formowanie przedłużonego żelem paznokcia. Piłowanie rozpocznij od bocznych krawędzi - podczas piłowania boków, trzymaj się ruchów góra-dół i staraj się nie zaokrąglać jednocześnie rogów paznokcia. Przerwij w momencie kiedy poczujesz, że przedłużony żel jest w jednej linii z twoją naturalną płytką. Zrób to samo z drugiej strony. Następnie zacznij piłować dolną krawędź paznokcia robiąc to tak długo, aż uzyskasz zadowalającą długość. Wykorzystaj pilnik do delikatnego zmatowienia całej płytki paznokcia i upewnij się, że jest gładka i równa.

7. Na tak przygotowane paznokcie możesz już nałożyć bazę pod lakier hybrydowy, a następnie kolor i top. Gotowe! Paznokcie na żelu mogą trzymać się nawet 2-4 tygodnie.

Paznokcie żelowe – jak zrobić wzorki?

Chcesz iść o krok dalej i dowiedzieć się, jak zrobić żelowe paznokcie, a na nich wzorki? To będzie wymagało od ciebie przede wszystkim dokładności, stabilnej dłoni i nieco wprawy. Jeżeli na początku wzór, który wybrałaś wcale nie wygląda tak, jak na fotografii widzianej na Pintereście, zupełnie się tym nie przejmuj. Tego typu rzeczy wymagają praktyki i mogą sprawiać trudność nawet bardziej doświadczonym stylistkom paznokci (szczególnie, jeśli starasz się je wykonać na ręce, która nie jest twoją dominującą).

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fantazyjnym manicurem, polecamy ci zacząć od wykonania na paznokciach łatwych wzorków. Całe szczęście minimalizm jest w trendach nie tylko w modzie, ale również w stylizacji paznokci. Dlatego też na początku nie musisz silić się na wyszukane kształty. Jednymi z prostszych w wykonaniu będą np. małe kropki, cienkie linie, delikatne kwiatki, czy po prostu abstrakcyjne wzory, które nie muszą wcale przypominać wyglądem czegoś konkretnego. 

Do wykonania wzorów przydadzą ci się cienkie pędzelki, drewniane patyczki, kolorowe lakiery oraz oczywiście inspiracyjne zdjęcia z Instagrama lub Pinteresta. Pamiętaj, aby wzorki wykonywać na utwardzonej warstwie kolorowego lakieru, ale jeszcze przed nałożeniem topu. Top coatem przykryj dopiero gotowe wzory.

Jak zdjąć paznokcie żelowe?

Teraz kiedy wiesz już, jak robić paznokcie żelowe, warto abyś wiedziała również, jak je zdjąć. Podpowiadamy.

 1. Gruboziarnistym pilnikiem lub frezarką z końcówką w kształcie grubego walca ostrożnie spiłuj żel. Uważaj przy tym, aby nie uszkodzić płytki, ani nie zrobić sobie krzywdy. 
 2. Gdy uda ci się pozbyć większej części żelu, a na paznokciu pozostanie już jego cienka warstwa, naszykuj bezpyłowe waciki i nasącz je acetonem. Przyłóż po jednym waciku do każdego paznokcia i dokładnie owiń kawałkiem folii aluminiowej. 
 3. Tak zawinięte paznokcie pozostaw na około 15 minut (lub nieco dłużej, jeśli będzie taka potrzeba). 
 4. Po tym czasie drewnianym patyczkiem sprawdź, czy żel odchodzi już od płytki. Jeśli tak, ściętą końcówką patyczka usuń resztki żelu.