Paznokcie żelowe i hybrydowe stają się coraz popularniejsze – nic dziwnego, długotrwały manicure pozwala oszczędzić czas, wygląda świetnie przez wiele tygodni. Nie trzeba martwić się odpysknięciami, a główną wadą jest pojawiający się po jakimś czasie odrost.

Jak więc wybrać spośród różnych rodzajów paznokci? Hybrydowe czy żelowe? Na co się zdecydować? Wszystko zależy od twoich oczekiwań i potrzeb.

Paznokcie żelowe a hybrydowe

Zarówno żelowe, jak i hybrydowe paznokcie, długo pozostają w świetnej kondycji. W obu przypadkach konieczne jest użycie lampy, która utwardzi i utrwali manicure.

Przedłużanie paznokci? Można przedłużyć i za pomocą żelu, i hybrydy. Jednak, w przypadku bardzo krótkich paznokci, przedłużanie hybrydą będzie trudniejsze. Paznokcie hybrydowe są bardziej elastyczne – nadanie im długości na zbyt krótkich paznokciach może sprawić, że będą się wyginać pod wpływem nacisku.

Żel sprawdzi się znacznie lepiej w przedłużaniu krótkich paznokci. Paznokcie żelowe są bardziej wytrzymałe, a ich twardość sprawia, że nawet w niesprzyjających warunkach utrzymują świetny wygląd. Jeśli masz problem z obgryzaniem paznokci czy ich wyjątkową łamliwością – żel może okazać się właściwym wyborem.

Czym różni się hybryda od żeli?

Hybryda dopiero od niedawna podbiła salony – wcześniej królował żel. Czym się różni od hybrydy? Przede wszystkim konsystencją. Lakiery hybrydowe umieszczone są w zwykłych, tradycyjnych buteleczkach. Można je nakładać dołączonym do buteleczki pędzelkiem – są dość płynne.

Natomiast żel przechowywany jest w małych kryształkach. Aby go nałożyć, konieczne jest sięgnięcie po specjalny pędzelek – żelowa konsystencja wymaga bardziej precyzyjnej aplikacji. Jeden nieprzemyślany ruch i kształt paznokcia zostaje zaburzony. Stworzenie perfekcyjnej linii C na paznokciu za pomocą żelu nie jest takie proste. Lakiery hybrydowe są samopoziomujące się – nie ma tutaj obaw, że paznokieć będzie wyglądał na zniekształcony.

Znacząco różni się sposób zdejmowania lakierów. Paznokcie żelowe koniecznie trzeba mocno spiłować – nie ma możliwości rozpuszczenia ich za pomocą acetonu tak, jak w przypadku hybrydy. Po zdjęciu żeli paznokcie powinny się zregenerować, ich naturalna płytka na skutek intensywnego spiłowywania może potrzebować odbudowy.

Jaki kolor paznokci pasuje do czarnej sukienki? >>

Paznokcie hybrydowe można usuwać za pomocą frezarki, specjalnej folii i acetonu lub remoweru. Profesjonalistki ściągają je zasadniczo szybko i sprawnie, co umożliwia zrobienie kolejnego manicure właściwie od razu. Ściągnięcie żelu zazwyczaj wymaga więcej czasu i wprawy.

Jednak, w odróżnieniu od hybrydy, żel można uzupełniać. Nie musisz więc za każdym razem ściągać paznokci i nakładać nowych – możliwe jest dodanie żelu w miejscu odrostu w niezauważalny sposób. Nie jest to proste, jednak profesjonalne stylistki potrafią uzupełniać żel i jednocześnie zachować odpowiedni, naturalny kształt paznokcia. Uzupełnianie odrostu jest bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa – paznokcie ze sporym odrostem mają większe szanse na bolesne złamania.

Efekt dymu na paznokciach — sprawdź, jak go zrobić. Modne inspiracje na manicure >>

Niektórzy uważają, że pomiędzy paznokciami hybrydowymi i żelowymi można dostrzec różnicę w grubości – faktycznie, paznokcie żelowe mogą wydawać się grubsze i przez to wyglądać sztucznie. Jednak wykonane przez doświadczone stylistki, nie będą różnić się grubością od hybrydowych.

Czy paznokcie żelowe można malować lakierem hybrydowym?

Oczywiście, można połączyć oba te sposoby robienia paznokci. Najpierw wymodelować, ewentualnie przedłużyć paznokcie za pomocą żelu, a następnie przejść do manicure’u hybrydowego.

Wiele osób decyduje się na ten sposób, gdy chce stworzyć stylizację, o którą prościej na hybrydach. Jednak żele także umożliwiają stworzenie ciekawych stylizacji – na przykład frenchu. Wystarczy, że użyjemy żelu w jasnoróżowym i białym kolorze.

Nie zawsze jednak musisz malować paznokcie żelowe lakierem hybrydowym – na rynku dostępne są kolorowe żele, dzięki którym odbudujesz i przedłużysz paznokcie, nadasz im odpowiedni kształt, a dodatkowo uzyskasz kolor. Wówczas etap malowania można pominąć. Warto zdecydować się na kolorowe żele, jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu, a jednocześnie zależy ci na barwnych paznokciach.

Malowanie paznokci żelowych lakierami hybrydowymi czy korzystanie z kolorowych żeli to nie jedyne sposoby na efektywny manicure żelowy. Cyrkonie, folie transparentne, brokaty, a nawet suszone kwiaty zatapia się w żelu. Można w ten sposób stworzyć trwały, a jednocześnie przyciągający wzrok manicure.

Jak zrobić hybrydę na żelu?

Paznokcie hybrydowe na żelu to popularny wybór wśród osób, którym marzą się długie i trwałe paznokcie, ale jednak efekt hybrydy bardziej przypada im do gustu. Jak je zrobić?

  1. Przygotuj płytkę paznokcia, odsuń skórki. Użyj pilnika lub bloczka polerującego, aby zmatowić paznokcie.
  2. Przemyj paznokcie cleanerem, nałóż bazę i utwardź.
  3. Jeśli chcesz przedłużyć paznokcie, skorzystaj z szablonu. Nałóż 2 cienkie warstwy żelu, za każdym razem utwardzaj paznokcie w lampie i przemywaj cleanerem. Spiłuj żel tak, aby nadać paznokciom wymarzony kształt.
  4. Nałóż trzecią warstwę żelu, również spiłuj i dopracuj kształt. Użyj cleanera.
  5. Teraz możesz przejść do nałożenia bazy, lakierów hybrydowych i topu – tak samo jak podczas wykonywania standardowej, hybrydowej stylizacji. Nie zapomnij o bazie – hybryda nie przyklei się do żelu i odpadnie, jeśli pominiesz ten element.