Paszporty Polityki 2017 przyznane! Już po raz 25. wręczono te niezwykłe nagrody dla twórców z zakresu kultury. Paszporty Polityki to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród w naszym kraju. Rozdawane są od 1993 roku przez Kapitułę Paszportów Polityki, która na przestrzeni lat doceniła aż 187 twórców (oraz wyróżniła 20 Kreatorów Kultury). Kogo wyróżniono tym razem? Gala Paszportów Polityki ponownie odbyła się w warszawskim  w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, a poprowadzili ją: Grażyna Torbicka oraz Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika "Polityka". Kapituła składająca się z dziennikarzy magazynu wybrała zwycięzców Paszportów Polityki w kategoriach: "film", "literatura", "teatr", "sztuki wizualne", "muzyka poważna", "muzyka popularna" i "kultura cyfrowa". Laureatami Paszportów Polityki są m.in. Kayah, Julia Marcell, Magnus von Horn, Agnieszka Holland, Jan Komasa, Tomasz Stańko, Dawid Ogrodnik, Szczepan Twardoch, Marcin Dorociński, Iwan Wyrypajew, Paweł Althamer, L.U.C., Karol Radziszewski, Xawery Żuławski, Maria Peszek, Małgorzata Szumowska, Sylwia Chutnik, czy Michał Witkowski.

Paszporty Polityki 2017: zwycięzcy

Film: Jagoda Szelc

© POLITYKA / Leszek Zych

Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie „Wieża. Jasny dzień”.

Literatura: Marcin Wicha

© POLITYKA / Leszek Zych

Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce, i przede wszystkim o słowach i milczeniu.

Teatr: Michał Borczuch

© POLITYKA / Leszek Zych

Za teatr oryginalny i poruszający. Pełen empatii, a jednocześnie uważnie i nie bez ironii analizujący tworzenie się i działanie naszego ego, mechanizmy pracy pamięci oraz rolę sztuki w życiu.

Sztuki wizualne: Norman Leto

© POLITYKA / Leszek Zych

Za konsekwentne i oryginalne budowanie pomostów między sztuką a nauką. Także w ostatnim imponującym rozmachem intelektualnym i realizacyjnym dziele – filmie „Photon”.

Muzyka poważna: Joanna Freszel

© POLITYKA / Leszek Zych

Za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych estetykach muzycznych.

Muzyka popularna: Hańba!

© POLITYKA / Leszek Zych

Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

Kultura cyfrowa: Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko (Bloober Team)

© POLITYKA / Leszek Zych

Za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku. Za imponującą, śmiałą artystyczną wizję i jej efektowną realizację w grze „Observer”.

Paszporty Polityki 2017: zdjęcia z gali >>

"Ta najbardziej prestiżowa nagroda kulturalna w Polsce przyznawana jest od ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują, ich zdaniem, najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. "