Prestiżowy ranking "La Liste" po raz kolejny ogłosił, jakie są najlepsze restauracje na świecie. W tym roku pierwsze miejsce zajęła restauracja "Guy Savoy" (z oceną 99,5) znajdująca się w Paryżu. Obroniła tytuł, który przyznano jej dokładnie rok temu. Za nią znalazło się aż 999 innych lokali. Okazało się, że najwięcej najlepszych restauracji znajduje się w Japonii. Jest tam 134 jadłodajni znajdujących się na prestiżowej liście. W Chinach wyróżnionych restauracji jest 123, a we Francji 118. Na czwartym miejscu zakwalifikowano USA z 88 lokalami. 

Pośród 1000 najlepszych restauracji na świecie znalazły się dwa lokale z Polski. To Atelier Amaro (ocena 86,5) oraz Senses (ocena 85,25). Nic dziwnego, że również Michelin wyróżnił je swoją gwiazdką. Jak powstaje "La Liste"? Do stworzenia rankingu używa się algorytmu wykorzystującego 550 różnych źródeł. Dane są zbierane z przewodników kulinarnych, recenzji restauracji w ważnych mediach (np. na stronie Tripadvisor) czy publikacji gastronomicznych. Drugie miejsce zajął nowojorski lokal "Le Bernardin", a trzecie tokijski "Kyubey". Za podium znalazła się paryska "Plaza Athenee" szefa kuchni Aleina Ducasse'a, najwyżej ocenianego przez przewodnik Michelin. 

Guy Savoy, właściciel zwycięskiej restauracji, jest cenionym kucharzem uważanym za człowieka o wielkim sercu. Regularnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, zajmuje się mecenatem sztuki. W swoim lokalu opuszczał cenę dań dla młodych ludzi, nadal ma w ofercie "ulgowy lunch" - posiłek, który kosztuje mniej, za to jego jakość wcale nie jest niższa. W pierwszej dziesiątce "La Liste", z oceną 99, znalazły się jeszcze hiszpańskie restauracje - "El Celler de Can Roca" w Geronie i "Martin Berasategui" w Lasarte, "La Vague d'Or" w Saint-Tropez i "The French Laundry" w Yountville (USA). Najwyżej oceniona chińska restauracja "Huai Yang Fu" w Pekinie zdobyła ocenę 98,5. 

Najbardziej znana i wpływowa, choć kontrowersyjna, brytyjska klasyfikacja "World’s 50 Best Restaurants" pierwszy francuski lokal postawiła w tym roku dopiero na 12. pozycji. W czołówce "La Liste" brak natomiast nowojorskiej "Eleven Madison Park", którą "World’s 50 Best Restaurants" umieścił na pierwszym miejscu. Ranking >>

Paryski "Guy Savoy" uznany za najlepszą restaurację świata! - ZDJĘCIA >>