Oscary 2022 - nominacje do kategorii "Najlepszy film"

Oscary 2022 - poznajcie filmy nominowane do tego najważniejszego święta świata filmu.

Oscary 2022. BELFAST

reżyseria: Kenneth Branagh
gatunek: Dramat
zagrali: Jude Hill, Lewis McAskie, Caitriona Balfe, Jamie Dornan, Judi Dench, Ciarán Hinds

Film autobiograficzny będący kroniką życia rodziny z klasy robotniczej. Cała historia opowiadana jest z perspektywy dziewięcioletniego Buddy'ego, w czasach konfliktów w Belfaście. Życie rodzinne stawiane na pierwszym miejscu przeplata się tutaj z historią wojny domowej, a utrata bezpieczeństwa z miłością do rodzinnego miasta. 

Oscary 2022. CODA

reżyseria: Sian Heder
gatunek: Dramat
zagrali: Emilia Jones, Eugenio Derbez, Troy Kotsur, Marlee Matlin, Ferdia Walsh-Peelo, Daniel Durant

Obdarzona głosem, którego nie słyszą jej rodzice, siedemnastoletnia Ruby jest jedynym słyszącym członkiem głuchej rodziny. Życie spędza pomagając swoim rodzicom. Wraz z tatą i bratem łowi na rybackim kutrze, jednocześnie będąc tłumaczem rodziców na pełen etat. Ruby dołączając do szkolnego chóru odkrywa talent wokalny. Główna bohaterka staje przed ważnymi wyborami i w międzyczasie próbuje pogodzić obowiązki wobec rodziny z dążeniem do realizacji własnych marzeń.

Oscary 2022. Nie patrz w górę

reżyseria: Adam McKay
gatunek: Komedia
zagrali: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett, Rob Morgan, Jonah Hill, Ariana Grande

Film zagadka, balansujący na granicy pomiędzy komedią a dramatem. Opowieść o dwójce astronomów, zupełnie przypadkiem odkrywają zmierzającą ku Ziemi gigantyczną kometę. Ignorancja ze strony mediów i światowych władz utrudnia im ostrzeżenie ludzkości przed nieuchronnym końcem. 

Oscary 2022. DRIVE MY CAR

reżyseria: Ryûsuke Hamaguchi
gatunek: Dramat
zagrali: Hidetoshi Nishijima, Tôko Miura, Reika Kirishima, Masaki Okada, Yoo-rim Park, Dae-Young Jin

Yūsuke jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona - Oto - telewizyjną scenarzystką. Małżeństwo o pięknej więzi rozrywa śmierć. Oto odchodzi niespodziewanie pozostawiając męża pogrążonego w smutku. Yūsuke wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze „Wujaszka Wanię”, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji. Jak się okazuje Kōji znał Oto i jest w stanie odpowiedzieć na dręczące wdowca pytania. Film to cudowna opowieść o traumie i odejściu przekazywana w niezwykle subtelny sposób.

Oscary 2022. DUNE

reżyseria: Denis Villeneuve
gatunek: Sci-Fi
zagrali: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa

Diuna to historia podróży Paula Atrydy, któremu pisane jest wspaniałe przeznaczenie. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. 

Oscary 2022. KING RICHARD: Zwycięska rodzina

reżyseria: Reinaldo Marcus Green
gatunek: Biograficzny/Dramat/Sportowy
zagrali: Will Smith, Aunjanue Ellis, Saniyya Sidney, Demi Singleton, Tony Goldwyn

Opowieść o osiąganiu celów, które wydają się niemożliwe. Nieustraszony Richard, będący ojcem Sereny i Venus, kieruje się jasną wizją ich przyszłości. Wdraża w życie niekonwencjonalny plan, który przeniesie Venus i Serenę Williams z ulic Compton w Kalifornii na światową scenę jako legendarne ikony sportu. Ten głęboko poruszający film pokazuje siłę rodziny, wytrwałości i niezachwianej wiary w możliwość osiągnięcia niemożliwego.

Oscary 2022. LICORICE PIZZA

reżyseria: Paul Thomas Anderson
gatunek: Dramat/Komedia
zagrali: Alana Haim, Cooper Hoffman, Sean Penn, Tom Waits, Bradley Cooper, Benny Safdie

Historia toczy się na początku lat 70. w czasie wizualnego i muzycznego buntu. Niezwykły sentyment do epoki przeplata się tutaj z opowieścią o nastoletniej miłości młodych Amerykanów - Alany i Gary'ego. Elektryzująca historia odbywa się na tle powstawania pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych.

Oscary 2022. Zaułek koszmarów

reżyseria: Guillermo del Toro
gatunek: Dramat/Kryminał/Thriller
zagrali: Bradley Cooper, Rooney Mara, Cate Blanchett, Richard Jenkins, Willem Dafoe, Toni Collette

Widząca przyszłość Zeena oraz jej mąż, były telepata, Pete pomagają nowo poznanemu mężczyźnie odmienić życie. Główny bohater z pomocą pary, uczy się fachu, by potem wykorzystywać naiwność nowojorskich elit. Nowo nabyta wiedza szybko okazuje się przepustką do sukcesu. Wkrótce jednak Stanton posunie się o krok za daleko...

Oscary 2022. Psie pazury

reżyseria: Jane Campion
gatunek: Dramat/Western
zagrali: Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons, Kodi Smit-McPhee, Thomasin McKenzie, Frances Conroy

Dwaj bracia - Phil i George, będący zamożnymi właścicielami rancza w Montanie są zupełnymi przeciwieństwami. George ma w sobie dużo empatii, a typowy samotnik Phil  jest w stanie znaleźć słaby punkt w każdym człowieku. Bracia stają się wrogami, gdy jeden z nich żeni się potajemnie z miejscową wdową. 

Oscary 2022. WEST SIDE STORY

reżyseria: Steven Spielberg
gatunek: Dramat/Musical
zagrali: Ansel Elgort, Rachel Zegler, Ariana DeBose, David Alvarez, Rita Moreno, Brian d'Arcy James

Słynny broadwayowski musical powraca! Nowa odsłona wyreżyserowana zostaje przez Stevena Spielberga. Historia miłości i budzącej dreszcz emocji rywalizacji nowojorskich gangów ulicznych: Jetsów i Sharksów. 

Więcej o samej oscarowej gali przeczytacie tutaj: 
Oscary 2022. Wszystko co musicie wiedzieć o tegorocznej gali.

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy