Opal kamień – właściwości i pochodzenie

Opal, to zgodnie ze starożytnymi wierzeniami, kamień, który spadł na ziemię w świetlistych błyskach. Przez tę legendę utożsamiany jest z niebem, wiarą i szczęściem. W rzeczywistości jednak jest to mineraloid z grupy krzemianów. Jego nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa upala, oznaczającego drogi kamień. Do tej pory należy on do najbardziej ekskluzywnych ozdób. Inna teoria głosi, że korzeni nazwy powinniśmy szukać w greckim słowie opallios, czyli “widzę zmianę”, które z kolei miałoby wskazywać na jego charakterystyczny wygląd. Niektóre, szczególnie pożądane odmiany opali charakteryzują się wyjątkowym zjawiskiem zwanym opalizacją. Choć jest to najpopularniejszy efekt, jaki możemy zaobserwować na opalu, to z pewnością nie jedyny. Należą do nich również opalescencja, efekt kociego oka, asteryzm (smugi światła powodują świetlisty efekt gwiazdy). Mówiąc krótko - opal zmienia kolor zależnie od kąta nachylenia i światła.

Jak sprawdzić, czy opal jest prawdziwy? Jednym ze sposobów, na rozpoznanie autentycznego kamienia jest właśnie zwrócenie uwagi na charakterystyczny sposób, w jaki odbija światło. Jeżeli wciąż nie jesteś pewna, czy posiadasz autentyczny kamień, najlepszym sposobem będzie udanie się do jubilera i zapytanie o to specjalisty.

Opal kamień – rodzaje i wygląd

Kamień naturalny opal dzielimy na dwa rodzaje ze względu na to, czy wykazuje on zjawisko opalizacji, czy też nie. Są to:

 • opal zwyczajny;
 • opal szlachetny.

Opal szlachetny cieszy się największym powodzeniem w jubilerstwie. Szczególnie cenione są ciemniejsze kamienie, ponieważ lepiej odbijają światło i najpiękniej się mienią. Warto zaznaczyć też, że kamień ten może mieć wiele przepięknych kolorów. Do najbardziej popularnych należą: 

 • opal czarny,
 • opal biały,
 • opal zielony.

Jak dbać o opal? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu naszego amuletu z niechcianej energii. W tym celu powinniśmy opłukać go pod bieżącą wodą w temperaturze zbliżonej do tej, w której na co dzień przechowujemy kamień. Następnie powinniśmy zawinąć go w wilgotną szmatkę i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie kamień należy osuszyć, wystawiając na działanie promieni słonecznych. Pamiętaj, że opal jest dość kruchy i wrażliwy chemicznie. Z tego powodu powinniśmy unikać tarcia i mocnych detergentów. 

Opal kamień – znaczenie magiczne

Kamień opal jest szczególnie polecany wszystkim osobom, które w swojej pracy muszą wykazać się kreatywnością i umiejętnością szybkiego uczenia się. Wzmacnia pamięć, poprawia koncentrację i przyciąga nowe pomysły oraz rozwija wyobraźnię. Doskonale sprawdzi się też jako amulet przyciągający szczęście. Pomoże nam z pogodą ducha przejść przez trudne zmiany. Ma zdolność równoważenia emocji oraz naszej psychicznej i fizycznej energii. 

 

Opal nie tylko pobudza nasz umysł, ale też ułatwia nam otworzenie się na wszystkie jego nieuświadomione mocne. Może nawet wywoływać wizję. Co ciekawe, w dawnych czasach wierzono, że ten kamień potrafi uczynić człowieka niewidzialnym. Oczywiście niedosłownie. Jednak, gdy sytuacja tego wymagała, osoba nosząca opal mogła stać się niewidoczna i łatwa do przeoczenia dla innych osób. Z jego mocy skorzystają też osoby niepewne siebie lub niezdolne do podjęcia decyzji. Opal uwalnia od niepotrzebnych zahamowań i pozwala żyć pełnią życia.

Opal kamień – znaki zodiaku, którym pomaga

Czy opal przynosi nieszczęście? To pytanie, na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ sposób postrzegania opalu zmieniał się na przestrzeni wieków. W tradycji antycznej opal był wyjątkowym kamieniem, którego wielobarwna powierzchnia łączyła w sobie najlepsze cechy wszystkich kamieni szlachetnych. Wszystko zmieniło się w średniowieczu, kiedy w magicznym działaniu opalu zaczęto upatrywać diabelskich mocy. Zła legenda zaczęła umacniać się w kolejnych wiekach, a piękny kamień, nazywano okiem złego. Zdarzało się nawet, że to właśnie jego działaniu przypisywano morowe powietrze i wybuchy epidemii. Wszystko zmieniło się w XIX wieku, kiedy to w Australii odkryto ogromne złoża opalu. Aby dobrze zarobić na znalezisku, należało odczarować jego reputację. Zaczęto publikować książki naukowe dementujące przesądy o złym wpływie opalu. W ten sposób piękny kamień znów powrócił do łask. 

Z jego właściwości powinny skorzystać szczególnie osoby poszukujące miłości. Wzmocni naszą empatię, dzięki czemu staniemy się pełnymi zrozumienia rozmówcami. Pomoże nam też uwieść druga połówkę, dzięki zwiększeniu pewności siebie. Znaki zodiaku, które szczególnie skorzystają z magicznych właściwości opalu to:

 • Baran,
 • Rak,
 • Skorpion,
 • Wodnik, 
 • Strzelec, 
 • Koziorożec.

Opal kamień – cena, gdzie kupić

Ceny opalu mogą znacznie różnić się między sobą zależnie od odmiany kamienia. Z pewnością najdroższe będą ich szlachetne okazy, zwłaszcza w ciemnych kolorach. Cena pojedynczego zwykłego kamienia waha się w okolicach kilkunastu złotych. Biżuteria z opalem dostępna jest w dobrych sklepach jubilerskich lub przez Internet.